BÜYÜKŞEHİR KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ MÜ ÇIKARDI?

BÜYÜKŞEHİR KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ MÜ ÇIKARDI?

ABONE OL
4 Aralık 2023 20:20
BÜYÜKŞEHİR KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ MÜ ÇIKARDI?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun süreden bu yana şehiriçi ulaşımda kullanılan ve oldukça eskiyen araçlar bir süre önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi destekleriyle yenilendi. Kliması olmayan, kışın üşünülen yazın hamam vazifesi gören araçların yerine 55 adet sıfır araç alındı. Yeni araçlar klimalı, kameralı temiz araçlar. Ancak boyutları, taşıma kapasiteleri ve Bandırma’ya uygunlukları ilk günden bu yana tartışılır duruma geldi. Tamam; araçların yenilenmesi gerekiyordu, hatta pandemi ve ekonomik krizler yüzünden yenileme işlemi gecikmişti ama kentin ihtiyacı bu kapasitedeki araçlar mı diye sormak lazım! Yeni araçların hizmete girdiği hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehiriçi ulaşımını ücretsiz yapmıştı. Yaşanılan sıkışıklığın ücretsiz taşımadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için o haftayı bekleyerek geçirdik. Ancak anladık ki, sıkışıklık araçların taşıma kapasitesinden ve geçiş aralıklarından kaynaklanıyor.
Büyükşehir, “Araçları yeniledik daha ne istiyorsunuz?” diye sorabilir. Eyvallah, araçlar pırıl pırıl ama Bandırma’nın yükünü kaldıracak kapasitede değiller. Yolcu taşıma kapasiteleri yetersiz. Ikinci duraktan sonra şehiriçi ulaşım araçlarına belli saatlerde binmek mümkün olmuyor. Hatta çoğu zaman İDO karşısındaki ana durakta dolan araçlar güzergahtaki tüm durakları dolu olduğu için pas geçiyor. Vatandaş çaresizce araç dolu geçtiği içinde bir sonraki, belki de daha sonraki aracı bekliyor. Araç geçiş sürelerini düşünürsek örneğin Levent Mahallesi araçlarına binemezseniz yaklaşık 30 dakika daha durakta araç bekliyorsunuz. TOKİ ve Üniversite hattındaki öğrencilerden kaynaklanan yoğunluk ise inanılmaz boyutlara geldi. Bir de yeni araçların tek kapılı olması sıkıntının boyutlarını ikiye katlıyor. Zaten üst üste olan insanlar iniş ve binişlerde çok zorluk yaşıyorlar. Ön kapıdan binmeye arka kapıdan inmeye alışan Bandırmalı tek kapıya bir türlü alışamadı. Aracın en arkasında oturuyorsan inmek için büyük bir çaba harcaman gerekiyor.
Peki, araçlar artık alındı. Geri verme şansında yok. Çok uzun yıllar artan nüfusa rağmen bu araçları Bandırma’da kullanacağız. Oturup hep beraber çare bulunması şart. Aklımın erdiği kadar da bu sıkıntıyı aşmanın tek çaresi araç kalkış saat aralıklarını kısaltmak olacaktır. Belli saatlarde daha sık kalkacak araçlar sorunu çözecektir. Ancak bu da zaten ekonomik olarak zorlanan Ulaşım AŞ’yi daha da büyük sıkıntıya sokacaktır. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girmesini, ekonomik olarak Ulaşım AŞ’ye verdiği desteği arttırmasını bekleyeceğiz. Aksi durumda Bandırmalılar ulaşımdaki bu sıkıntıyı artarak yaşayacaklar. Tam da bu noktada Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Kaş yapayım derken göz mü çıkardı” diye sormak gerekiyor. Büyükşehir “Yeni araçları biz seçmedik. Bizim sorumluluğumuz yok, bu araçları biz almadık, araçları Ulaşım AŞ aldı” derse o zaman “Yücel Yılmaz neden araçları Büyükşehir almış gibi şovlarla açılışlar yaptı” diye sormalıyız.

Şunu iyi bilmeliyiz ki, davul birinin tokmak başkasının elinde olmaz. Davulu davulcu çalacaksa o tokmağı davulcuya vereceksin, yok sen çalacaksan bi zahmet davulu da sen taşıyıvereceksin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.