BU FİYATLARLA ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMEZ!

BU FİYATLARLA ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMEZ!

ABONE OL
10 Haziran 2024 17:11
BU FİYATLARLA ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMEZ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, beraberinde Susurluk Ziraat Odası Başkanı Özkan Gürkır, Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Rahmi Demirbay, Kepsut Ziraat Odası Başkan Vekili Mustafa Yılmaz, Gönen Ziraat Odası Başkanı Kemal Arpacı, Manyas Ziraat Odası Başkanı Kudret Özden, Erdek Ziraat Odası Başkanı Mustafa Saçıl, Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Alibey Karaarslan ve Havran Ziraat Odası Başkanı Adem Yakut ile birlikte basın açıklaması yaparak geçtiğimiz günlerde açıklanan buğday fiyatlarına tepki gösterdi.

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, geçtiğimiz yıl ki fiyatlara oranla yüzde 12,5’lik bir artışla açıklanan fiyatların çiftçi için tam bir hayal kırıklığını olduğunu ifade ederek, çiftçinin bu fiyatlarla borcunu ödeyemez hale geleceğini belirtti. Dönmez, “Geçtiğimiz yıl 8,25 TL olan ekmeklik buğday alım fiyatları bu yıl 1 TL artış ve 1,75 TL destekleme ile birlikte 11 TL olarak açıklandı. Fakat buğdayın maliyeti 10.90 TL. Arada kalan 10 kuruşluk farkla çiftçi nasıl para kazanacak? Nasıl borcunu ödeyecek? Seneye nasıl tarlasını ekecek? Yüzde 60-70 enflasyon yaşadığımız bugünlerde özellikle Cumhurbaşkanımızdan ve hükümetimizin tüm üyelerinden açıklanan buğday fiyatlarını revize edilerek 13-14 TL seviyesine çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu konuda Ankara’da TBMM’deki Milletvekillerimizi ziyaret ederek konu hakkındaki taleplerimizi birinci ağızdan ileteceğiz. Kendilerinden destek talep edeceğiz ” dedi.

HARMAN ZAMANI LİMANA İNEN BUĞDAYLAR NEDİR?

Ziraat Odası Başkanı Dönmez, “Harman zamanından önce Bandırma’ya, Kocaeli’ne gemilerle buğday ithal ediliyor. Masraflarımız, giderlerimiz yüksek. Fiyatlar açıklandıktan sonra yüksekten fiyat veren tüccarlar da fiyatları düşürdü. Talebimiz 13-14 TL seviyelerinde fiyatın revize edilmesidir. Bu 2-3 TL’lik fark en azından çiftçinin kazanmasına değil de, seneye ekim yapabilmesine olanak sağlayacaktır. Ziraat Bankası’nın da çiftçiye verilen kredileri faizsiz bir yıl ötelemesini beklemekteyiz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.