BTO'DAN PANDEMİDE 7,3 MİLYONLUK KREDİ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BTO’DAN PANDEMİDE 7,3 MİLYONLUK KREDİ

Bu haber 19 Şubat 2021 - 9:32 'de eklendi ve 680 kez görüntülendi.

Tüm dünyada yaşanan Covid 19 Salgını sebebiyle Mart ayından beri organizasyon ve etkinlikleri iptal ettiklerini söyleyen Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, toplantılarımızı da çevrimiçi bağlantı şeklinde yapmaya başladık dedi.

BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE’M KAMPANYASINA DESTEK VERDİK

Bandırma Ticaret Odası olarak bu pandemi sürecinde salgının ilk haftasında Bandırma Devlet Hastanesindeki sağlık çalışanlarına destek amacıyla M tipi ceza evinden 500 adet tulum, Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 1 ton yer dezenfektanı alarak kendilerine teslim ettiklerini belirten Başkan Kılkışlı “Gelen talep üzerine Aralık ayında tekrar 500 adet tulum aldık ve Devlet Hastanesine teslim ettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyasına 20.000 TL yardımda bulunduk. Maske satışının yasak olduğu dönemde maske temin edemeyecek durumda olan firmalarımıza dağıtılmak üzere 20.000 adet maske alıp 10’arlı paketler şeklinde üyelerimizin adreslerine götürerek 4 gün içerisinde dağıtımını yaptık.

ÜYELERİMİZE 7 MİLYON 300 BİN KREDİ KULLANIMI SAĞLANDI

Geçtiğimiz yıllarda da ekonomik açıdan piyasanın kötü olduğu durumlarda, üyelerimizin finansmana erişimini bir nebze kolaylayabilmek amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği girişimleriyle üyelerimize yönelik nefes kredisi başlatılmıştı. Pandemi sürecinde yaşadığımız ekonomik açıdan sıkıntılı dönemde de yine Nefes kredisi için girişimler başlatıldı. Nisan ayında Denizbank ile başlatılan Nefes Kredisine Bandırma Ticaret Odası olarak 250 Bin TL’lik mevduat taahhüdümüz ile TOBB katkılarıyla birlikte toplam 7 Milyon 300 bin TL’lik kredi limiti Odamız üyeleri için sağlandı. Krediye başvuran üyelerimizin kredibilitesi banka tarafından değerlendirilerek firmanın mali durumuna göre 50 Bin TL ya da 100 Bin TL’ye kadar kredi kullanımı sağlandı.

Aralık ayında Şekerbank ile Odamız üyelerine özel bir finansman paketi için protokol imzaladık. Protokol kapsamında 3 ay ödemesiz veya 3 ayda bir taksit ödemeli 36 aya varan vade seçenekleriyle üyelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlandı.

Bunun yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Ziraat Bankası ve Halkbankası ile imzalanan Tedarik Zinciri Finansman Projelerini biz de Bandırma Ticaret Odası olarak Bankaların Şube Müdürleri ile imzaladık. İmzalanan tedarik zinciri protokolleri kapsamında üreticilerimiz ya da satıcılarımız tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabilecek. Ayrıca sattıkları malın bedelini, alacak riski taşımadan banka garantisiyle peşin veya taksitli alabilecek. Alıcılar da 540 güne kadar vade imkânıyla finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.”

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ERZAK YARDIMI SAĞLADIK

Şehir Gazetesine yaptığı açıklamalara devam eden Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı “TOBB tarafından her yıl ramazan ayında muhtaç ailelere erzak dağıtımı yapılmak üzere belirli bir bütçe tarafımıza aktarılıyor ve biz de Oda olarak kendi bütçemizden de katkı sağlayıp Bandırma ve Manyas’ta bulunan ihtiyaç sahibi ailelere erzak dağıtımı yapıyoruz. Bu yıl pandemi sebebiyle 60.000 TL’lik bütçeyi Kaymakamlık nezdinde kurulan Vefa Destek Grubu aracılığıyla dağıttık. Bandırma Kaymakamlığı, Bandırma Belediyesi, Bandırma Ticaret Odası, Bandırma Ticaret Borsası ve birçok hayırsever kişi ve firmaların destekleriyle içeriği çok kuvvetli olan erzak paketleri hazırladık. Sosyal Yardımlaşma Vakfımızın çalışmalarıyla belirlenen ailelere dağıtıldı.

132 ADET TABLET DAĞITTIK

Her sene TOBB tarafından gönderilen eğitim yardımı bütçesi bu yıl tablet dağıtımı olarak kullanıldı. TOBB Türkiye çapında her Oda ve Borsa adına 55 adet tablet gönderdi. Biz de Bandırma Ticaret Odası olarak TOBB’un göndermiş olduğu rakama 77 adet eklemeyi uygun gördük. Toplam 132 adet tabletin 12 adedini Manyas, 120 adedini Bandırma Kaymakamlığı’na teslim ettik. Bu vesile ile TOBB çatısı altında Türkiye’de 30.000 adet tablet dağıtımı yapılmış oldu.

Covid-19 salgını sebebiyle üyelerimize bir destek de Haziran ayında yatırılması gereken Odamız aidatlarının ilk taksit ödemesinin Ekim ayında ikinci taksitlerle birlikte alınması oldu. Bunun akabinde “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu” ile üyelerimizin vadesi geçmiş oda aidatlarına ait gecikme cezaları silinip, taksit imkanı tanındı. Aynı kanunla vergi kaydı kapandıktan sonraki aidat borçları silinip, oda kayıtlarının da silinmesi imkanı sağlandı.

Pandemi süreci iş hayatımızdaki bazı alışkanlıklarımızı biraz değiştirdi. Bu süreçte üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları hızlıca iletebilmemiz için Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde bakanlarımızla olan toplantılarımız online olarak gerçekleştirildi. Üyelerimizin yaşamış olduğu sıkıntıları ilgili mercilere hızlı bir şekilde ilettik. Bunun sonucu olarak da ilgili bakanlıklar tarafından yapılan yasal düzenlemelerle birlikte sağlanan destekleri sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla paylaştık. Dışarı çıkmayı azaltmak ve sosyal mesafe kurallarını koruyabilmek için biz de bu süreçte üyelerimizin taleplerini mümkün olduğunca web sitemiz ve whatsapp hattımız aracılığı ile karşılamaya çalıştık. Bundan sonra da hizmet verme şekillerimiz bu sürece uyacak şekilde revize ediliyor. Artık Ticaret Sicilinde verdiğimiz belgeler de online olarak Mersis üzerinden talep edilecek ve ödemeleri sanal pos aracılığı ile yapılacak. Kapasite raporları, yerli malı belgeleri ve İş Makinesi Tescil Belgeleri talepleri için de üyelerimiz Odaya gelmeden uzaktan başvuru yapabilecekler.” Dedi.

 

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.