BTB’DEN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİNE BAŞVURU

BTB’DEN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİNE BAŞVURU

ABONE OL
5 Haziran 2024 12:09
BTB’DEN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİNE BAŞVURU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programına “Tarımda Teknolojik Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik” (AgriTechSustain) adlı projesiyle başvuruda bulunan Bandırma Ticaret Borsası AB projeleri ile bölgenin tarımsal kalkınmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Bandırma Ticaret Borsası Avrupa Birliği’nin desteklediği InterregNextMed programı kapsamında, “Tarımda Teknolojik Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik” (AgriTechSustain) adlı başvurusunu sundu. Mısır’dan Bilim ve Teknoloji İçin Arap Akademisi, Ürdün’den Royal Tarım, Yunanistan’dan Aristoteles Üniversitesi ile oluşturulan konsorsiyum adına sunulan proje, tarım sektöründe sürdürülebilirlik ve verimliliği artırmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı hedefliyor. Projenin toplam bütçesi 2 milyon 538 bin Euro olarak belirlendi.

Günümüz tarımının karşı karşıya olduğu üretim ve çevresel etki dengesini sağlama zorluğuna yenilikçi çözümler sunmayı amaçlayan AgriTechSustain, çiftçilere yönelik hassas tarım teknikleri ve sensör tabanlı veri toplama gibi modern çözümleri içeriyor. Bu teknolojiler sayesinde çiftçiler, tarımsal faaliyetlerini daha verimli ve çevreye duyarlı hale getirebilecek.

Projenin önemli çıktıları arasında, tarım teknolojileri ihtiyaç raporu, yenilikçi tarım ağlarının kurulması ve pratik tarım önerileri bulunuyor. Bu girişimlerle, çiftçiler başta olmak üzere araştırma kurumları, teknoloji sağlayıcılar ve bölgesel ekonomiye değer katması hedefleniyor.

Amaç bölgeye yeni bir vizyon katmak

Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan, ‘Bandırma Ticaret Borsası bölgeye yenilik ve vizyon katkısı sağlayacak her çalışmanın içerinde bulunmuştur ve bulunmaya devam edecektir. Bu çalışmaları yaparken Ulusal ve Uluslar arası fon kaynaklarını da kullanarak hem kurumsal çalışma yeteneğimizi artırıyor hem de bölgede farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar esnasında birçok paydaş ve kuruluşla da çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.