BORSA BAŞKANI TAN ZİRAAT FAKÜLTESİ İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI

BORSA BAŞKANI TAN ZİRAAT FAKÜLTESİ İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI

ABONE OL
16 Ağustos 2023 15:47
BORSA BAŞKANI TAN ZİRAAT FAKÜLTESİ İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan yaptığı açıklamada , 04 Ağustos 2023 tarih ve 32269 sayılı resmi gazetede 7477 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile tekrar açılan Ziraat fakültemiz Borsa camiamızda memnuniyetle karşılanmış ve aşağıda yazılı önerilerimizi 11 Ağustos 2023 Cuma günü Meclis Başkanımızın da olduğu Yönetim kurulumuz ile birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir e makamında yaptığımız ziyarette iletilmiştir dedi.

Borsa Başkanı Can Ata Tan açıklamasının devamında önerilerini sıralayarak ” Üniversitemizde Kurulacak olan Ziraat Fakültemizin, ihracat odaklı çalışmalar yapan ve öğrencilerimizi uluslararası rekabete hazırlayan bir yapıda olmasını, İngilizce eğitim tabanlı araştırma ve geliştirme çalışmalarını esas alan proje süreçlerine hakim bir kurum olmasını destekliyoruz. Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımız tarafından verilen burs ile yurt dışında lisansüstü öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilerin öğrenim süreçlerini tamamladıktan sonra akademisyen olarak yurda döndüklerinde fakültemize atanmalarını talep etmeliyiz.

İngilizce eğitim yoğunluklu olması, Erasmus projesi öğrenci değişimi yapabilmemizi sağlar. Hazırlık +2 ay mesleki İngilizce olmalı, Erasmus Staj anlaşmaları yapılmalı, Yurtdışı denklik sağlanmalı.

Fakültemiz akademik kadrosuna TÜBİTAK Projeleri olan ya da proje yapacak öğretim üyelerinin atamalarını talep edelim. TÜBİTAK Genel Yürütme Kurulundan öğrenci-araştırma görevlisi-hocalarla proje eğitimi verilmesini talep edelim. Diğer üniversitelerle ortak çalışmalar yapılabilir. TÜBİTAK Projeleri desteklenmeli yurtdışı program ve kaynak yaratılmalı.

Ziraat Fakültesinin yanında Teknoloji, yazılım ve İşletme gibi ya da üç yan dala öğrenciler teşvik edilmeli, hem sektöre hem de Uluslar arası rekabete öğrenciler daha iyi hazırlanmalı.

Ar-ge merkezi olan firmalarla üniversitelerin çalışılması ve ortak projeler hazırlanması sağlanabilir. özel sektör tarafından öğrencilere daha çok staj ve burs imkânları sağlanabilir,

Ziraat fakültemizde Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Biyo Mühendislik, ZooTekni gibi bölümler öğrenime açılırsa, tarım sektörüne ve bölgemizdeki işletmelere büyük katkı sağlar. Ayrıca Fakülte binasının mevcut yerleşke içerisinde yer alması, öğrencilerimizin Üniversite aidiyet hissinin güçlenmesine, sosyal tesislerinden, sportif etkinliklerden faydalanılabilmesine imkân sağlayacağı dolayısı ile uygun ve yerinde olacağı kanaatindeyiz. ” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.