Bir Kürtle ya da Türkle evlenir misiniz? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Bir Kürtle ya da Türkle evlenir misiniz?

Bu haber 05 Temmuz 2014 - 18:00 'de eklendi ve 4.665 kez görüntülendi.

Her 100 Türk’ten 24’ü bir Kürtle, ve her 100 Kürt’ten de 3’ü de bir Türk’le evlenmenin problem olduğunu düşünüyormuş..

Her 100 Ak Partiliden 19’u, her 100 CHP’liden 26’sı, ve her 100 MHP’liden 32’si bir Kürtle evlenmeyi problem olarak görüyormuş.

Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. “Bir Kürt’ün Başbakan ya da Cumhurbaşkanı olmasını istemem” diyen Türklerin oranı yüzde 32,5…

BİLGESAM’ın Türkiye genelinde yaptığı bir araştırmanın sonuçları bunlar.

Türkiye genelinde etnik, dini ve siyasi kutuplaşmayı inceleyen bir araştırma yapan BİLGESAM’ın sonuçları oldukça çarpıcı ve galiba Türkiye birilerinin istediği yönde ilerliyor gün geçtikçe.

Yıllarca Türk-Kürt diye, Alevi – Sünni diye- Müslüman- gayrimüslim diye defalarca bölünme tehditlerine maruz kalan bu sonuçlara göre sanırım insanların birbirlerine bakış açısı farklı boyutlara gelmiş artık.

Ama yapılan araştırmadaki ilginç bir sonuç da şu ki, eskiden etnik kimliğiyle ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyen Kürtlerin sayısı da yüzde 74,1’den yüzde 43,9’a kadar gerilemiş.

Yani bundan Türkiye’de yaşayan her 100 Kürt’ten ortalama 44’ü etnik bir ayrımcılığa uğramadığını düşünüyor sonucunu çıkartabiliriz.

Aslında bu yıllardan beri varolan ama bazı kesimler tarafından işlerine geldiği gibi kullanılan bir olguydu. Oysa ki, ülkemizde Kürt Milletvekili de var, Bakan da var, işadamı da var, siyasetçi de var hatta ve hatta şimdi bir de Cumhurbaşkanı adayı var.

Selahattin Demirtaş, eğer 10 Ağustos’ta halkın oylarını yeterli derece de alırsa Cumhurbaşkanı olma şansına sahip, gerekli oyu aldıktan sonra kimsenin birşey dediği yok.

Araştırmanın ilginç sonuçlarına devam edelim.

Mesela Türkiye’de başka bir dinden olan biriyle evlenmeyi problem görenlerin oranı yüzde 34. İnançsız biri ile evlenmeyi problem görenler ise yüzde 44.  

Tüm bunları bir kenara bırakın asıl şok eden sonuç işte burada.

Evlilik gibi ciddi bir müessese (ki hala ciddiyeti kaldıysa tabi) siyasi ayrımcılık bu kurumun bile damarlarına işlemiş gibi adeta.

Mesela Türkiye’de her 100 kişiden 31’i “Ak Partili biriyle evlilik yolu ile akraba olmak istemem” diyormuş. Bu kişi BDP’li olduğunda ise sonuç yüzde 51’e kadar yükseliyor.

Yani sevgiyi, bağlılığı, hani o nikah törenlerinde sorulan “Hastalıkta ve sağlıkta” sorusunun yerini artık “partiler” ve siyasi ayrımcılık almış durumda.

Yakında kız isteme merasimlerinde “Oğlumuz, içki, sigara kullanmaz, kumarı yoktur, falanca partili değildir” gibi tanıtımlar olursa hiç şaşırmamak lazım.

Buradan çıkan sonuçlar aslında bize şunu söylüyor. Kimsenin bu ülkenin toprağını, insanını silahla , binbir çeşit ihanet senaryoları ile bölmesine gerek yok.

Biz zaten ne yapıyorsak, kendi kendimize yapıyoruz…

Kısacası “Gülüyoruz ağlanacak halimize”…

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .