BİR ANKETTE BEN AÇIYORUM!

BİR ANKETTE BEN AÇIYORUM!

ABONE OL
29 Eylül 2023 17:38
BİR ANKETTE BEN AÇIYORUM!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP il kongresi tamamlandı. Kazanan doğal olarak mevcut il başkanı Erden Köybaşı oldu. Uzun yıllardan bu yana takip ettiğim siyasi parti kongrelerinde mevcut başkanların seçimi kaybettiklerine belki de hiç şahit olmadım. O koltuğa oturarak gücü ele geçirenleri daha büyük koltuklara sıçramak istemeleri dışında seçimle değiştirebilmek pek olası olmuyor. Balıkesir CHP il kongresinde de aynısı oldu ve Erden Köybaşı koltuğunu korudu. Bu kongrede Bandırma delegasyonu oylarını Erden Köybaşı’dan yana kullandı. Kullandı ama; perde arkasında yaşanan kulisler uzun yıllar konuşulacak gibi duruyor. Bana gelen duyumlar oldukça ilginç.
Kongre süreci yaklaşırken mevcut Başkan Köybaşı, geçmiş dönem milletvekillerinden Mehmet Tüm’ü arayarak destek istiyor. Mehmet Tüm’de Ankara delegesi olmak istediğini belirterek destek vereceğini belirtiyor. Kazan kazan taktiği çerçevesinde eller sıkışılıyor. Bandırma’da CHP’nin ağır toplarının bir araya geldiği toplantı da ise Erol Tarlı Genel Merkez kongresi için delege olmak istediğini söyleyince CHP’nin her kararında etkili olan bir kişi “ Sen kimsin, unvanın ne ki “ diye tepki gösteriyor. Ortam biraz gerilince birkaç milletvekili aday adayı devreye giriyor. Erol Tarlı’nın örgüt içindeki ağırlığından olacak ki Belediye Başkanı Tolga Tosun Erden Köybaşı’nı arayarak Erol Tarlı için genel merkez delegeliği talep ediyor. Ben Mehmet Tüm’e söz verdim demesine karşın istek dikkate alınıyor. Gelişmeleri takip eden Mehmet Tüm Köybaşı’nı arayarak neden liste dışında kaldığını soruyor. Aldığı yanıt ise çok net “ kongre dengeleri için “ diyor. Kongre yapılıyor ve gerçekten Erol Tarlı genel merkez kurultay delegesi seçiliyor. CHP il kongrelerinde olan genel temayüller boşa çıkıyor. Peki, neydi bu genel temayüller! Belediye Başkanları delege olurlar, oy oranları ve büyük ilçelerin de ilçe başkanları genel merkez delegasyonu içinde yer alırlardı. Bu kez Bandırma örgütü bu temayülleri delmiş oldu.
Bandırma örgütünün genel temayüllerin dışına çıkarak 3. Delegeyi alması beni biraz gerilere götürdü. Hatırlarsanız yapılan ön seçimle CHP Balıkesir milletvekillerinin tamamı Bandırma’dan olmuştu. Bu farklılık örgüt içinde değişik tepkilere yol açmıştı. Son seçimde CHP milletvekili sıralamalarında Bandırma örgütünden hiç kimsenin seçilecek yerlere konmamasının sebeplerinden biri bu olur mu diye aklıma geldi. Öyle ise CHP ilçe örgütünün temayüllere uymayarak 3. Delegesini alması ileri de Bandırma’yı sıkıntıya sokar mı diye sormak isterim.
Peki, CHP il kongresinde yaşananlar bitmiş mi? Yine duyumlarıma göre Hayır! Bandırma delegasyonu yeni bir operasyona imza atarak Erden Köybaşı’nın listesini delmeyi başarmış. Nasıl mı? Tüm delegasyon Susurluk örgütünden Levent Cankır’ı çizerek yerine Bandırmalı Damla Yaren Yıldırım’ı yazıyor. Bu hamle ile de Bandırma delegasyonu Ankara için 4. Delegesini çıkarmış oluyor. 3. Delege için temayül bozanlar 4. Delegeyi çıkararak CHP İl kongresine Bandırma’nın bayrağını dikmiş oldular. Bu operasyonlar yıllar önce Mehmet Tüm’ün Genel merkez genel kurulunda Kocaeli milletvekiline yaptığı operasyonu hatırlattı. İlginçtir, o operasyonda da Mehmet Atak vardı. Sanırım tesadüf olsa gerek.
Neyse, dedim ya yazdıklarımın tamamı duyumlar çerçevesinde. Belki de bu konuşmalar, pazarlıklar ve operasyon hiç olmamış Erden Köybaşı kendi iradeleri doğrultusunda listesini hazırlamıştır. Kararı siz okuyucularıma bırakmak istiyorum. Hadi bakalım son günlerdeki modaya uyup bende anket yapayım. Yorumlarınızla ankete katılın.
Duyumlarım sizce doğru mudur yoksa şeytanın avukatlığını mı yapmışımdır?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.