BEY ÇİMENTO’DAN DEV BİR YATIRIM DAHA

BEY ÇİMENTO’DAN DEV BİR YATIRIM DAHA

ABONE OL
11 Mayıs 2024 18:37
BEY ÇİMENTO’DAN DEV BİR YATIRIM DAHA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BEY ÇİMENTO, Çin’in en büyük çimento şirketi ile Tekirdağ ve İzmir’e iki dev fabrika daha kuruyor ve böylece 3 Milyon Tona yakın üretime ulaşacak.

Merkezi Bandırma’da bulunan ve Yönetim Kurulu Başkanlığını Soner Özbey’in yaptığı BEY ÇİMENTO Şirketler Grubu, en son Yalova’da yaptığı yatırımdan sonra şimdi de Çin’in en büyük çimento şirketi ile birlikte Tekirdağ ve İzmir bölgesine iki yeni fabrika daha kuruyor.

BEY ÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Özbey, Bandırma’da kurduğu çimento öğütme ve paketleme fabrikasının ardından, Karabük’te faaliyet gösteren KARÇİMSA’nın %51’ini satın almıştı.

SONER ÖZBEY, ÇİNLİ ORTAKLARI İLE İKİ DEV YATIRIMA DAHA İMZA ATTI

Geçtiğimiz yıl içinde Yalova’ya yeni bir çimento fabrikası kuran Özbey, şimdi de Çinli ortakları ile çimento sektöründe dev yatırım daha yapmaya hazırlanıyor.

Çin’in en büyük çimento üretici şirket ile Tekirdağ ve İzmir bölgesine eş zamanlı iki çimento fabrikası kurmak için, Çin’in Şangay şehrinde imzaları atan BEY ÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Özbey, Türkiye Çimento Sektörünün öncü kuruluşu olma yolunda ilerliyor.

BEY ÇİMENTO, YILLIK 3 MİLYON TONA YAKIN ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞACAK

Bandırma, Karabük ve Yalova’daki çimento fabrikalarında yılda toplam 1 Milyon 150 Bin tondan fazla üretim yapan BEY ÇİMENTO, Çinli ortakları ile Tekirdağ ve İzmir’e kuracağı iki fabrikada da yılda 800’er Bin ton’dan, ayrıca 1 Milyon 600 Bin ton üretim yapacak.

103 Milyon Dolar’a mal olacak Tekirdağ ve İzmir bölgesindeki iki yeni Klinker Öğütme Tesislerinin 2025 yılının ikinci çeyreğinde çimento üretimine geçmesi hedefleniyor.

Böylece yılda 3 Milyon tona yakın bir üretim kapasitesine kavuşacak olan BEY ÇİMENTO, ülkenin en önemli çimento üreticilerinin başlarında yerini alacak.

BEY ÇİMENTO, İÇ PİYASA VE İHRACATTA SÖZ SAHİBİ

Kısa bir sürede 3 Milyon Ton kapasiteye ulaşmayı hedefleyen BEY ÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Özbey, iç piyasada olduğu kadar ihracatta da çimento sektöründe önemli bir rol üstlenmeye hazırlanıyor.

Çimento sektöründeki ihracat kaleminde büyük atılım yapacak olan BEY ÇİMENTO, böylece ülke ekonomisine de önemli katkı sağlayacak.

YENİ NESİL ‘YEŞİL ÇİMENTO’ ÜRETİLECEK

Çinli ortakları ile Tekirdağ ve İzmir bölgesine kurulacak olan her iki çimento fabrikası, Yeşil Mutabakat (Green Deal) çerçevesinde ve en son teknolojiye sahip olacak.

Yeni nesil olan ve ‘Yeşil Çimento’ olarak adlandırılan üretimde karbon ayak izi bırakılmıyor.

Dünya’da bir çok ülkenin imza attığı Yeşil Mutabakat (Green Deal) nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde başta çimento ve demir çelik sektörü gibi çevre kirliliği oluşturan tesisler artık üretim ömrünü tamamlayacak.

Çevre kirliliğine neden olan bu sektörler artık ‘Yeni Nesil’ fabrikalar kurarak, karbon ayak izi bırakmıyor. Dolayısıyla sıfır kirlilik ve karbon ile üretime geçiyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.