BEN BANDO ARKASINDA YÜRÜYEN ULVİ’Yİ ÖZLEDİM - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BEN BANDO ARKASINDA YÜRÜYEN ULVİ’Yİ ÖZLEDİM

Bu haber 23 Haziran 2021 - 9:33 'de eklendi ve 1.036 kez görüntülendi.

Bandırma Araba Servisi

Bandırma’da yaşayan, yaşı benimkine yakın herkes Bandırma Belediyesi Bandosunu hatırlar. Cuma ve Pazar günleri Cumhuriyet Meydanındaki gönlere bayrak çekip bayrak indirirlerdi. Çocukken hepimiz bandonun peşine takılır, onlarla beraber uygun adım yürümeye çalışırdık. Belediye Bandosunun değişmezi olan Bandırma’nın en zararsız ve en güzel insanlarından Ulvi’de biz çocukların önünden yürürdü. Çocukların onun önüne geçmesine ise çok kızardı. Üstünden uzun yıllar geçti. Ulvi hepimizin anılarında kaldı. O güzel insanlar atlarına binip gittiler.
Belediyenin de bandosu artık eski günlerdeki gibi çok sık karşımıza çıkmıyor. Bando personelinden 1 kişi hariç hepsi emekli oldu. Yerlerine de bando personeli olarak kimse alınmadı. Bandonun olması gereken törenlerde emekli olan personel belli bir ücret karşılığında göreve çağrılıyor. Emekli olan bando personeli hem tören başına hem de prova başına ücret aldığı için Belediye mecbur kalmadıkça bandoyu kullanmıyor. Belediyenin emekli bando personeline tam olarak ne kadar ücret ödediğini bilmiyorum. Bu ücret çok olacak ki ücretten tasarruf ediyorlar.
Bizim çocukken yaşadığımız bu neşeli anları ne yazık ki şimdiki çocuklar yaşayamıyor. Belediye Bandosunu eskisi gibi faal hale getirmek hafta sonları Bandırmalılarla buluşturmak çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Maşallah Bandırma Belediyesinde yeterinden fazla personel bulunuyor. Müzik konusunda yetenekli, enstrüman çalabilen kişiler olacağını tahmin ediyorum. Yoksa bile bu konuda verilecek eğitim ile bu sorun aşılabilir. Bandoda çalacak kişilerde Belediye personeli olacağı için fazladan ücret ödenmek zorunda da kalınmaz. Hazırlanan bando sadece törenlerde değil, diğer günlerde de Bandırmalılar ile buluşup konserler verebilir.
Çok eskiden Bandırma’da Mehter Takımı bile olduğunu düşündüğümüzde ilerleyen senelerde birçok değerimizi kaybettiğimizi anlıyoruz. Dursun Mirza ve Recep Şekerci’nin aday oldukları seçim sürecinde Bandırma’da bir Mehter takımı kurulması fikrini Cemal Öztaylan ile paylaşmıştım. Seçimi kazandıkları taktirde Bandırma’da bir Mehter Takımı kurma sözünü Cemal Öztaylan vermişti. Seçimi Dursun Mirza kazanınca aldığımız sözler su üzerindeki yazılan yazılar gibi silinip gitmişti. Geçen süreçte bırakın Bandırma’da Mehter Takımı kurmayı, var olan bando takımı da elimizden uçup gitti.
Bazıları şimdi Bandırma’da yolların durumu malum iken, trafik içinden çıkılamaz bir hal almış iken, esnafın durumu içler açısı iken Bandırma’ya çok mu lazım bando ya da mehter takımı diyebilirler. Ben bir kentin dokularına işlemiş değerlerinin yaşaması gerektiğini düşünenlerdenim. Kaç kişinin benim gibi düşündüğünü bilmiyorum. Lakin ben böyle düşünüyorum.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.