BELEDİYE’NİN BORCU 405 MİLYON TL ÇIKTI!

BELEDİYE’NİN BORCU 405 MİLYON TL ÇIKTI!

ABONE OL
7 Nisan 2024 19:21
BELEDİYE’NİN BORCU 405 MİLYON TL ÇIKTI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Belediyesi yeni dönemde ilk toplantısını anayasal hükümler çerçevesinde yeni Başkanın seçildiği günden itibaren 5 günde yapması gerekliliği nedeniyle 7 Nisan Pazar günü gerçekleştirdi. 5 yıl aradan sonra yeniden Belediye Başkanı seçilen Dursun Mirza beklemediği bir tablo ile karşı karşıya olduklarını ve devir teslim töreninde 100 milyon tl olarak belirtilen borcun şu ana kadar tespit edilen rakamının 405 milyon TL olduğunu belirtti. Mirza, yaptığı konuşmada geçmiş dönem Başkanı Tolga Tosun’u eleştirdi.

DOĞAN, KADIN PERSONELLER TAŞ OCAĞINA GÖNDERİLİYOR İDDİALARINI SORDU

Ak Parti Meclis Üyesi Mehmet Doğan yaptığı konuşmada, Tolga Tosun döneminde Belediye’nin çeşitli birimlerinde görev yapan bazı çalışanların, Taş Ocağı, Park Bahçeler gibi yerlere gönderildiğine dair dedikodular olduğunu ifade ederek,  “Güzel bir seçim dönemi geçirdik. Hepimizin arzusu ve isteği güzel ve yaşanabilir bir Bandırma’nın olması. Şehrin yanlış yönetildiğini düşünüyoruz. Başkan Dursun Mirza’nın da öyle düşündüğü belli çünkü başkanlıklar, daire müdürlükleri değiştirildi. Bizde bunları söyleyelim dedik. Sonuçta biz iktidar partisiyiz. Bandırma’nın gelişmesi, değişmesi ve eksikliklerinin tamamlanması için elimizden gelen çalışmaları yapacağız. Belediye başkanımızın ve ekibinin yanında duracağız. Bu dönemin nezaketli, saygılı ve güzel işlerin olacağı bir dönem olmasını temenni ediyoruz. Bütçenin yüzde 70 gelirinden fazlasının çalışanlarının maaşına gitmesi gözümüze çarpan bir konu. Bandırma’da da trafik ciddi bir alt yapı sorunu var. Bandırma için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı tüm arkadaşlarım adına söz veriyorum. Siyasetin bittiği ve artık Bandırma Belediye Meclis Üyesi olarak konuşuyorum. Bandırma’yı biliyoruz dedikodusu bol. Herkes arkadan konuşur ve yüz yüze geldiği zaman gülümser. Balıkesir’i AK Belediyecilikten alan arkadaşların şu ana kadar hiç kimseyi değiştirdiğini görmedik. Tolga Tosun ile çalışan bazı kadın arkadaşların özellikle taş ocağı, taş kırma gibi bölümlere gönderildiğini duyuyoruz. Bunlar hakikaten bizi üzüyor. Ben inanmak istemiyorum. Bunlar doğruysa yaptığınız kalplerin bir önemi olmadığına inanırım. Kimse birbiriyle kavga etmez, ağır söz söylemez be bizlerde buna izin vermeyiz. Eleştiri yapmak bizde, alttan almak sizde. Tolga Tosun ve sizinle başlayan özel kalemle ilgili bir alım var. Oradaki personeli azaltıp, diğer arkadaşlara da yer verirseniz onlarda siz başa geldiğiniz için ekmeğimizden olduk demezler.” dedi.

MİRZA : BELEDİYE BÜTÇE İŞİDİR

Eleştirilere cevap veren Başkan Mirza, “Komisyon raporu burda. Her müdürlükle ilgili bir eleştiri var. Söylediklerine katılıyorum. Karşılıklı suçlamalar olsa da Bandırma halkı onlara itibar etmedi. Benimle ilgili de geçmişe dönük şeyler söylendi. Artık o tür siyasete Bandırmalılar sıcak bakmıyor. Halkımız bize muhalefeti uygun gördü. Önemli olan halkın beklediği projelerin yapılması. Her başkanın bir yoğurt yiyişi vardır. Kimseye zulm etme ve olumsuzluk yaratma peşinde değiliz. Sözünü ettiğiniz arkadaşı, ben işe aldım ve yıllarca iş imkanı sağladım. Taş kırmada da memura ihtiyaç vardır. Tecrübeli bi arkadaşımızı oraya koymak istedik. Belediye bütçe işidir.
Bu dönemde çok başarılı olmak, uyumlu, liyakatli bi ekiple çalışmak ve kendi kadromuzu oluşturmak istiyoruz. Bandırma’nın eksiği çok. Amacımız Bandırma halkını mutlu etmek. Uyumsuz insanlarla çalışmaya devam edersek bizimle uyumlu olmayan, yeterli hizmet edeceğime inanmadığımız ve güvenmediğimiz insanlarla yola devam edemeyiz. Belediyede güven çok önemlidir. Bu konuda tecrübeliyiz.” diye konuştu.

MİRZA: BORÇ 405 MİLYON TL… BU KADAR OLACAĞINI BEN BİLE TAHMİN ETMEZDİM

Strateji Geliştirme Müdür Vekili Ahmet Şahin tarafından Bandırma Belediye Başkanlığı’nın 2023 yılına ait çalışma raporu ile ilgili sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından kürsüye çıkarak Tolga Tosun dönemini eleştiren Dursun Mirza, “Önceki dönemde hizmet veren belediye meclis üyelerine ve Tolga Tosun’a teşekkür ediyorum. Ancak Bandırma halkının gerçekleri bilmesi gerekiyor. Benim şuana kadar tespit ettiğim borç miktarı 405 milyon lira. Bize belediyeyi teslim ederken 100 milyona yakın borç var dendi. Belediye şirketinin başındaki Metehan Bey görev süresi dolmadan görevinden ayrılıyor, kendisine 420 bin kıdem ihbar tazminatı ödeniyor. Yani belediye şirketinin ilave 120 milyon lira nasıl borç yaptığını sormak lazım. Tahmin ediyordum ancak ben bu kadar olabileceğini aklımın ucundan bile geçirmiyordum. Ben eğer belediye başkanı olarak benden sonraki başkana böyle bir tablo bıraksaydım emin olun sokakta gezemezdim. Bandırma’yı terk ederdim. Böyle bir tablo Bandırma tarihinde mümkün değil.”dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.