BELDELERE BİR DARBEDE PAKETTEN - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BELDELERE BİR DARBEDE PAKETTEN

Bu haber 02 Ekim 2013 - 7:40 'de eklendi ve 1.640 kez görüntülendi.

Vatandaşımızın günlerdir beklediği paket sonunda açıklandı.Gerçi adı paket,şuanda maket aşamasında.Yerel seçimler öncesi böyle maket öneriler her parti tarafından denenmişti önceki yıllarda.Bazısı başarılı oldu bazısı daha söylendiği gibi rafa kaldırıldı.Tabi şuanda bir şey söylemek için çok erken,zaman hepsini gözler önüne serecek nasıl olsa.

Paketi incelerken bir husus dikkatimi çekti ve olacağına garanti gözüyle bakıyorum.Bunun değerlendirmesini yapmak istiyorum.Siyasi partiler kanunun 20. maddesine göre;Siyasi partilerin ilçe teşkilatı,ilçe kongresi,ilçe başkanı,ilçe yönetim kurulu ve belde teşkilatından meydana gelir.Parti tüzüğünde ilçe disiplin kurulu teşkili de öngörülebilir.Bir ilçede teşkilatlanma,ilçe sınırları içerisindeki beldelerin en az yarısında teşkilat kurmayı gerektirir.Belde sayısı üç veya daha az ise beldenin sadece birinde teşkilat kurulması yeterlidir.Madde bu şekilde.

Gelelim asıl meseleye açıklanan pakette iktidar partisi bu maddeyi değiştiriyor ve beldelerde teşkilat kurulmasa da olur diyor.Hatırlayacağınız üzere yeni büyük şehir yapılan ve halen büyük şehir belediyesi olan yerlerde beldeleri komple kaldırmış ve mahalle sıfatına büründürmüştü iktidar partisi.Şimdi de büyük şehir olmayan illerin belde teşkilatlarına el atmış ne yazık ki.Beldeler ile bir alıp vermediği olduğunu düşünmeye başladım artık.

Beldeler de teşkilatlar kalkarsa ne olur,asıl düşünülmesi gereken bu bence.Belde teşkilatları kalkarsa,beldeler kendilerini nasıl yönetir,nasıl kendi adaylarını belirleyebilirler bu da ayrı bir sorun.İlçeler teşkilatı olmayan beldelerden ne kadar haberdar olabilirler ya da ilçelerinde ki yönetim kurullarda beldelere ne kadar yer verirler bu da başka bir sorun .

Sorunlar çok ama çözüm önerisi yok.Büyük şehir yasa tasarısında aynı sıkıntılar yaşanmıştı yaşanmaya da devam ediyor.Kapatılan beldelerde oturan çoğu vatandaş daha yasanın ne anlama geldiğini ne ile karşılaşacağını bile bilmiyor.Anlatan da yok maalesef.
Bu maddenin değişmesini büyük şehir yasası ile yakın buluyorum.Büyük şehirlerde beldelerin kapatılması ile büyük şehir olmayanlarda belde teşkilatlarının kaldırılması bence aynı şey.Ha kapatılan beldelerin yönetilme hakkını elinden almışsın ha belde’ hakları devam edecek yerleşim yerlerinde teşkilatları kapattırmışsın.Arada ki bağlantı size de şaşırtıcı gelmedi mi?

İlçeler ile beldelerin arasına böyle bir uçurum açmak ne kadar mantıklı bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.Bana öyle geliyor ki zengin ile fakir arasındaki uçurum gittikçe derinleşirken köylü ile kentliyi de birbirinden ayırmak son derece yanlış bir hareket.

İyi günler dilerim .Kalın sağlıcakla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .