BAŞKAN TOSUN : SARI ÖKÜZÜ VERMEMELİYİZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BAŞKAN TOSUN : SARI ÖKÜZÜ VERMEMELİYİZ

Bu haber 10 Haziran 2021 - 10:58 'de eklendi ve 622 kez görüntülendi.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Bandırma’nın Edincik Mahallesi’nde bulunan 6 bin 320 dönümlük meranın 100 dönümlük bölümünün taş ocağı yapılmasına yönelik talepler üzerine Balıkesir Valiliği Mera Komisyonundan vasıf değişikliğinin yapılmasını talep etti. Balıkesir Valiliği Mera Komisyonu konuyu imzaya açtı. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı mahalle sakinleri kurulacak taş ocağının hayvancılık ve ekolojik dengeyi olumsuz yönde etkiyeceğini gerekçe göstererek olumsuz görüş bildirdi.

Bandırma Belediye Başkanlığı ve Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Örgütü Edincik Şehir Kulübü’nde geniş katılımlı bir toplantı düzenleyerek konu hakkında Edinciklileri bilgilendirdi ve görüşlerini dinledi. Toplantıya Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç, İyi Parti Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Burhan Deniz, CHP Bandırma Belediye Meclis Üyesi Abdullah Erbay, Edincik Mahalle Muhtarı Kamil Eryılmaz ve CHP’li Meclis Üyeleri, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri ile Edincikliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın Edinciklilere gönderdiği mesajı okuyan CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç ” Bildiğiniz üzere Edincik’imiz Balıkesir’in Büyükşehir olması ile birlikte önce Belediye’sini kaybetti ve Bandırma’nın bir mahallesi konumuna geldi. Ardından ise Edinciklilerin zamanında ziynet eşyaları ile biriktirdikleri paralar ile aldıkları 6370 dönüm mera arazisi Bandırma Belediyesi’ne geçti fakat Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan hukuki süreç sonucunda ve yüzde 50/50 paylaşalım teklifleri de geldi bu arada. Şu anda mera arazisi Hazine’de bulunuyor. Zaman zaman buraya bazı firmalar taş ocağı gibi, cüruf sahası yapmak gibi yaklaşımlarla başvurularda bulunuyorlar. Yine Edincik Merasını bugünlerde rahat bırakmadılar ve taş ocağı için bir başvuru yapıldı 100 dönümlük kısmına. Biz buna karşıyız. Orası Edincikliler malıdır, Edincik’teki hayvan besicileri oradan faydalanmaktadır. Önümüzdeki günlerde Mera Komisyonu toplanıp başvuru hakkında karar verecek. Bu komisyonda Edincik Muhtarımız Kamil Eryılmaz ve Bandırma Belediye Başkanımız Tolga Tosun da bulunuyor. Bizler Edincik Merası’nın bu şekilde katledilmesine karşıyız” dedi.

BAŞKAN TOSUN’DAN SARI ÖKÜZ UYARISI

Panç’ın ardından konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, mera arazisi için yaşanan süreci hatırlatarak, sarı öküz örneği verdi. Başkan Tosun, “Geçmişte Edincik halkının kendi aralarında topladığı paralar ile alınan Büyükşehir yasasından önce mülkiyeti Edincik Belediyesine ait olan Büyükşehir yasasından sonrada Bandırma Belediyesine geçmesi gerekirken Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ardındanda tasviye komisyonunca hazineye devredilen Edincik Merasının 100 dönümlük bölümünde taş ocağı yapılmak isteniyor. Biz Bandırma Belediyesi olarak yapılmak istenen taş ocağına karşıyız. Meranın tekrardan bölgede hayvancılık yapan vatandaşlarımıza verilmesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi Edincik halkı ile birlikte vereceğiz. Edincik Merasında Edincik halkının onayı alınmadan yapılacak olan her türlü projenin karşısındayız. Bizim burada sarı öküzü vermememiz lazım. Sarı öküzü bir kere verirsek yani bir kere bu işe evet dersek bunun arkası gelir ve gelecek. O zaman başka başka firmalarda bu işi örnek göstererek buraya istedikleri tesisleri kurabilir.” dedi.

Başkan Tosun’un ardından toplantıya katılan İyi Parti İlçe Başkanı Necmi Sert ve Gelecek Partisi İlçe Başkanı Burhan Deniz de kısa birer konuşma yaparak Edincik Merası’na taşocağı açılmasına karşı olduklarını açıkladılar.

Konuşmaların yapıldığı esnada toplantıya katılan Bandırma Belediye Başkanı Eski Başkanları’ndan ve Ak Parti Balıkesir Eski Milletvekili Mehmet Cemal Öztaylan da Edincik Merası hakkında düşüncelerini paylaştı.

 

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.