Başkan Tolga Tosun’un yapamadığı projeler

Başkan Tolga Tosun’un yapamadığı projeler

ABONE OL
18 Ocak 2024 10:52
Başkan Tolga Tosun’un yapamadığı projeler
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen haftaki köşe yazımda Merkezi Hükümet ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Bandırma’ya verdiği ama tutamadığı vaatleri yazmıştım. Bazı Ak Partili dostlar yapılanları neden yazmadın diye sitem etse de Bandırmalılara ne sözler verildi neler yapılamadı konularını hatırlatmak istedim. Bu hafta da Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un 5 sene önce Bandırmalılara anlattığı ama 5 senelik görev sürecinde yapamadıklarını hatırlatıyorum. Yine yapılanları değil yapılamayanları gündeme taşıyorum.
Alzheimer Merkezi ve Yaşlı Bakım Evi
5 sene önce Tolga Başkan’ın hazırlatıp Bandırmalılara “ Kazanan Bandırma olsun “ kitapçığından yola çıkarak yazıma başlayayım. Kitapçığın ilk sayfasında Alzheimer Merkezi ve Yaşlı Konuk Evi projesi yer alıyor. Projede bu durumdaki hastaların sabah evlerinden alınıp gün boyu bu merkezlerde güvenli bir ortamda çeşitli aktiviteler yaptırılıp akşam tekrar evlerine bırakılacağı belirtiliyor. Ancak maliyet olarak ve personel sayısı olarak çok büyük bir proje olan bu proje hiç gündeme gelmedi.
Bandırma Çocuk Köyü
Bu proje çocuklarımızın yararlanacağı içinde oyuncak müzesi, çocuk parkları, uygulamalı teknoloji laboratuvarı, dinlenme alanları olacak şekilde düşünülmüş. Lakin bu projede bekleyen projeler arasında yerini almış.
Bandırma Kent Müzesi
Gerçekten Bandırma’nın en büyük eksiklerinden biri de kent Müzesinin olmamasıydı. Çok zengin bir kültür birikimi olsa da bugüne kadar Bandırma bu konuda adım dahi atmamıştı. Bir zamanlar Palas Oteli Kent Müzesi şekline getirilmek istense de malum sebebler buna olanak vermemişti. Bu projede hayata geçirilemedi.
Bandırma Vapuru Projesi
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Samsun’a götüren Bandırma Vapurunun birebir replikasını yapacağız denilen proje hiç gündeme gelmedi. Yılda en az 500 bin kişinin ziyaret edeceği söylenen proje yapılamadı.
Kadın Gençlik Dayanışma Evleri
Tolga Başkan’ın önem verdiği üzerinde durduğu projelerden biri de bu proje idi. Bandırma’da 22 bin öğrencinin kent yaşamına aktif olarak katılması, barınma ve ulaşım sorunlarının çözülmesi bu proje içinde yer alıyordu. Ayrıca kadınların kişisel el sanatlarının ekonomiye kazandırılması, kadınlara sosyal, ekonomik ve sağlık alanlarında destek verilmesi hedeflenmişti. Ama yapılamadı.
Livatya Projesi
Başkanın belki de en havalı projelerinden biri bu Livatya Projesiydi. Gerçekten çok büyük ve iddialı bir proje olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bandırma Livatya’da bu proje ile denizle buluşacaktık. Tertemiz bir denizin keyfini çıkaracaktık. Bu proje içinde Kent Parkı, Plaj, yürüyüş Yolları, piknik alanları, restoranlar ve kafeler yer alacaktı. Ancak Bandırmalılar bu alanda yine bira içmeye devam ediyorlar.
Aqua Martı Center
Şatafatlı adı bile bizleri heyecanlandırmaya yetmişti. Livatya’da Bandırma’nın özgürlük aşkıyla bütünleşecek, martı kanatlarının sembolize edilecek bu proje içinde gondol restoran, sineme salonları, squash, açık yüzme havuzu, sauna ve aqua parkı olduğu belirtilmişti. Bandırma’ya kalite katacak bu projede konuşulmayan projeler içinde kaldı.
Cin Çukuru Projesi
Bandırma’nın en merkezi yerinde yer alan Cin Çukuru arazisi uzun yıllardan bu yana otopark olarak heba ediliyor. Inanın başka bir kentte olsa bu alan kente değer katacak yatırımların merkezi olurdu. Ama biz başaramıyoruz. Tolga Tosun’un projesinde Cin Çukuru yap işlet modeliyle belediye bütçesine yük getirmeden değerlendirilecekti. Projede büyük bir otel, tiyatro salonu, kültür merkezi, kafeler, sergi salonları, süs havuzu vardı. Ama bu proje için bir yatırımcı bulunamadı. Cin Çukuru hala otopark olarak kullanılıyor.
Işte sevgili Bandırmalılar, merkezi hükümet, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi gibi Bandırma Belediyesi de bizlere yapacağını vaat ettiği birçok projeyi hayata geçiremedi. Şimdi bir dönem daha siyasiler sizlerden 5 yıl daha yetki isteyecekler. Yapamadıklarını değil yaptıklarını anlatarak karşınıza gelecekler. Hiç değilse bu kez sorun. Neden Bandırma Balıkesir’den bakılınca gözükmüyor. Onlar göremiyorsa sizler Bandırma’dan görülmeyi talep edin. Ancak umudun var mı diye sorarsanız yanıtım hayır olur. Aynı tas aynı hamam Bandırmalı yaşamaya devam eder.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.