BANDIRMA’NIN SORUNLARI (2)

BANDIRMA’NIN SORUNLARI (2)

ABONE OL
17 Mart 2023 14:57
BANDIRMA’NIN SORUNLARI (2)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma 922 ilçe içerisinde,20 bine yakın öğrencisi ve 600 civarı akademik kadrosu olan tek şanslı ilçemizdir. 61 ülkeden 2 bin civarı yabancı öğrencimiz eğitim görmektedir.Bu noktada 17 Eylül üniversitemizden ne derece yararlanabilmekteyiz.? Kentimizin resmî kamu kuruluşları,vakıf,oda,STK dernek oluşumları olarak, Üniversitemiz ile daha çok işbirliği içerisinde hareket etmemiz gerekmektedir. İnovasyon, teknoloji, bilgi yaratma ve bilgi altyapısı yaratılarak sunma ve çevreye katkı gibi bilgi temelli faaliyetlere odaklanmak suretiyle, kampüsü üniversite içerisine hapis etme yerine, Bandırmamızı kampüse çevirmeliyiz. Üniversitemizin çok değerli akademik gücü, şehrimizin toplumsal dip dalgalarının yüzeye çıkmasına aracılık edecektir.

Eğitim kurumları sosyo- ekonomik eşitsizlikleri gideren, kentsel kalkınma ve gelişmeyi hızlandıran temel aktörlerdir. Bu bağlamda bilim insanlarımızı esnaf, sanayici, sanatkar, balıkçı, zeytinci, turizm gibi üretici ile bir noktada buluşturmamız durumunda, daha iyi bir noktaya geleceğimiz muhakkaktır.  Şehrimizde konut darlığından dolayı kiralar yüksek olup, bir çok eğitimci ve öğrenci kaydını dondurmakta, nakil gitmekte veya gelmemektedir. Bu durum kentin ekonomik ve gelişimini olumsuz etkilemektedir. Öğrenciler ulaşım ve kira gibi sorunları dile getirmektedirler. Ülkemiz ve kentimizin ticari, sosyal gelişimi, tanıtılması için 61 ülkeden eğitim gören öğrencileri, kendi ülkelerinde birer fahri elçi olarak kullanabilmemiz için etkinlikler yapmamız elzemdir. Her öğrenci ve akademisyen hocalarımız kentimize günümüzde ve gelecekte katkı sunması için aktivite ve iletişim kanallarını sonuna kadar kullanmamız kaçınılmazdır. Bu gibi aktivite, iletişim ve işbirliği, stratejik bir konumda yer alan bölgemizi, eğitim, sanayileşme, ulaşım, turizm, Tarım, denizcilik gelişimine artı kazandıracaktır.
Örneğin : Çakıl ve Karşıyaka köylerimiz, işgücü ve kapasite olarak balıkçılık noktasında ülkemizin lokomotifidir. Denizcilik fakültesinden istifade edilerek, katma değeri yüksek ve daha modern bir yapıya dönüştürülebilmesi için, bir takım AR-GE çalışması yapılabilir.
Bu noktada güney Marmara ile sınırlı kalmayıp ,bölgenin tamamının daha da kalkınması mutlu ve müreffeh yaşantısına zemin ve ortam yaratacaktır. Öğrenciler geleceğimizdir, üniversite geleceğimize zemin hazırlayan bilim kalemiz ve akademisyenlerimiz geleceğimizin mimarlarıdır. Bandırma ve yöresini kampüse çevirip, teknik ve bilimsel gücünden istifade etmek suretiyle, gelişen kentimiz olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.