BANDIRMALI SEBZE VE MEYVEYİ DAHA UCUZA TÜKETİYOR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMALI SEBZE VE MEYVEYİ DAHA UCUZA TÜKETİYOR

Bu haber 24 Kasım 2021 - 9:21 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

 

Sebzeciler Meyveciler ve Balıkçılar Odası Başkanı Erkan Alpsu, kış meyve sebzelerinin tezgahlara geldiğini belirterek Bandırma’nın ve bölgenin üretim bölgesi olduğu için diğer bölgelere göre daha şanslı olduğunu söyledi.

MEYVE VE SEBZE FİYATLARI BANDIRMA DAHA UCUZ

Bandırma’nın da içinde bulunduğu bölgede sebze ve meyve üretiminin yüksek olduğunu söyleyen Bandırma Sebzeciler Meyveciler Balıkçılar Odası Başkanı Erkan Alpsu “Sebze ve meyve üretim giderlerinde büyük bir yer tutan nakliyat giderleri bölgemizde üretimin yüksek olması dolayısıyla oldukça düşük oranda kalıyor. Bu da ürün fiyatlarının diğer bölgelere göre Bandırma’da daha düşük kalmasını sağlıyor. Bölgemizdeki vatandaşların fiyatlar konusunda daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlar bölgemizde diğer bölgelere göre % 50 oranında düşük kalıyor.

Bu sene narenciye üretiminde hava şartları dolayısıyla sıkıntılar yaşandı. Özellikle mandalina üretimi düşük oranda gerçekleşti. Bu fiyatlarda artış yarattı. Bu sene mandalinayı biraz pahalı yiyebiliriz. Ancak portakal üretiminde ise daha yüksek bir rekolte artışı yaşandı. Bu yüzden mandalina fiyatları yüksek olacakken portakal fiyatları daha düşük seviyelerde kalacak.

Bölgemiz zeytin bölgesi olmasına karşın bu sene hava şartları zeytin üretimini vurdu diyebiliriz. Üretim oldukça düşük seviyede kaldı. Bu da direk olarak zeytin ve dolayısıyla zeytinyağı fiyatlarına yansıyacak. Bu sene zeytini pahalıya alırken, zeytinyağını da daha pahalı tüketeceğiz.”

DEVLET DESTEKLEMELERİ ARTTIRMALI

Üretimin artması ve vatandaşların daha ucuza sebze meyve tüketebilmeleri için devlet desteklemelerinin arttırılması gerektiğini söyleyen Başkan Alpsu “Bandırma’da meyve ve sebze fiyatlarının diğer bölgelere göre % 50 ucuz olmasına karşın vatandaşların alım güçlerindeki azalmayı görmek gerekiyor. Vatandaşlarımızın daha ucuz sebze ve meyve yemeleri için devlet desteklemelerinin artması gerekiyor. Şu an verilen devlet desteklemeleri üreticilerin dertlerine derman olmuyor.

Ayrıca devlet bir üretim planlaması olması gerekiyor. Üretici ihtiyaca göre değil bir sene önce hangi ürün para ettiyse o ürünü ekmeye yöneliyor. Bu plansızlık üretimde vatandaşların zarar etmesine neden oluyor. Bir sene önce para yapan ürün bir sene sonra vatandaşı zarara sokuyor.

Biz esnaflar olarak ürünlerimizi ucuza satmayı vatandaşlardan daha fazla istiyoruz. Çünkü ürünlerin ucuz olması satışların yükselmesine neden oluyor. Pazarcı esnafı da daha çok ürün satıyor ve para kazanıyor.   Ancak pahalı ürünlerde satış az olduğu için esnafımız para kazanamıyor.”

YENİ BUTİK KAPALI PAZARYERLERİNE İHTİYAÇ VAR

Bandırma’nın çağdaş bir kent olduğunu söyleyen Sebzeciler Meyveciler Balıkçılar Odası Başkanı Erkan Alpsu “Yeni kapalı Pazaryeri ve yaşam alanının artık Bandırma’ya yetmediğini görüyoruz. Her geçen gün genişleyen Bandırma’da tek kapalı pazaryerine ulaşımı zorlaştırıyor. O yüzden özellikle kentin dış mahallerine butik yeni kapalı pazaryerleri yapılmasını istiyoruz. Yapılacak yeni kapalı pazaryerleri Bandırma’ya çağdaş bir görünüm sağlarken vatandaşların evlerine daha yakın yerlerde daha rahat alışveriş yapmalarını sağlayacak. Yine yapılacak bu butik kapalı pazaryerleri deprem sonrası toplanma alanları olarak da kullanabilecekler.

Kullanılan Kapalı Pazaryerimizdeki sıkıntılar ise gideriliyor. Bandırma Belediyesi balıkçı esnafının yukarı kata taşınabilmesi için çalışmaları hızlandırdı. Böylece alt katta kalan balıkçı esnafımızın mağduriyeti giderilmiş olacak. Yine giriş çıkışlarda rahatlatmayı sağlamak amacıyla yeni giriş çıkış kapısı düzenleniyor. Vatandaşlarımızın kullandıkları son günlerde sayılarında azalma olan alışveriş arabalarının da sayıları arttırılıyor. “ Dedi

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.