BANDIRMA’DA ULAŞIM ÇİLESİ VE PROTESTOCULAR – SERHAT OZAR YAZDI

BANDIRMA’DA ULAŞIM ÇİLESİ VE PROTESTOCULAR – SERHAT OZAR YAZDI

ABONE OL
4 Temmuz 2024 11:49
BANDIRMA’DA ULAŞIM ÇİLESİ VE PROTESTOCULAR – SERHAT OZAR YAZDI
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma, Bandırma olalı böyle bir zulüm görmedi. Bandırma’da şehir içi ulaşımının rahatlaması ve vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesi amacıyla trafiğe çıkarılan mini otobüslerde yaşanan sorunlar, kent halkını perişan ediyor. Geçmiş dönem Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, yerel seçimlerden kısa bir zaman önce, 565 milyonluk bir yatırımla hizmete koyduğu 55 adet mini otobüs, Bandırma halkının çilesi oldu. Tabi ki işin en ilginç yanlarından biri de Yücel Yılmaz döneminde bu araçlara tepki gösterenler, imza toplayanlar, Pazar yerlerinde, duraklarda protesto gösterileri yapanlar seçim sonrasında Balıkesir yerel iktidarı el değiştirince sessizliğe gömüldü. Araçlar aynı araçlar, değişmedi ama işi siyasete döken protestocular meydandan yok oldu. Halkın çilesi ise bitmedi!
Evet, tek kapılı olan bu küçük araçlarda sıkıntılar biraz fazla gibi. Öncelikle mini otobüslerin yolcu yoğunluğunun az olduğu hatlarda servise çıkması gerekir. Ayrıca aşırı yoğunluk olan Araştırma Hastanesi, Üniversite, Otogar, Altıyüz Evler, Adliye ve Yüzüncü Yıl gibi hatlarda büyük araçlar daha fazla servise çıkarılmalıdır. Özellikle Merkez duraktan kalkan araç saatlerinde düzenleme yapılıp duraklardaki yolcu birikmeleri önlenmeli, bu birikmeler nedeniyle otobüslerde yaşanan izdihamın önüne geçilmelidir.
Bir kere problem şurada! Yaşlısı, genci, öğrencisi, kadını, erkeği ellerinde valizler, çantalar, pazar poşetleriyle mini araçlara inme binme mücadelesi verirken ciddi kargaşalar yaşanmaktadır. Araçların içleri sırt sırta, omuz omuza nefes alınamaz durumda olup, emekçi şoför arkadaşlar bunalmış vaziyette. Bir ellerinde direksiyon, diğer yanda koltuk arkasına monte edilen kart basma makinesini mi takip etsinler, vallahi işleri çok zor; her an boyun fıtığı olabilirler. Bir de vatandaşların araç içinde “Sen ineceksin, ben bineceğim” kavgalarını da unutmamak gerekir.
Bakın, genelde mini otobüslerde yaşanan sorunlar zaman geçtikçe çekilmez bir hal alıyor. Yaşayanlar bilir! Derdimiz kimseye saldırmak değil, çözüme yardımcı olmak. Çünkü burada gözden kaçan en önemli konu, 15 koltuk kapasiteli araçlara ayakta kapasitenin çok üzerinde yolcu alınmasıdır. Baktığınızda araç içlerinde 40-45’e yakın yolcu olduğu görülmektedir.
Şimdi buradan ilgili tüm birimlere sormak istiyorum: Yoğun yolcu trafiğinin olduğu mini otobüslerde, Allah korusun, hiç istemesek de olası bir kaza durumunda insanların başına nelerin geleceğini tahmin edebilir misiniz? Ben düşünmek bile istemiyorum. Peki böyle bir olay yaşarsak sorumlular, suçlular kimler olacak? Alınmayan tedbirlerin hesabını kimler verecek? İnanın, kimse hesap veremez. Onun için burada en büyük görev Balıkesir Büyükşehir’in yeni Başkanı Sayın Ahmet Akın ve Ulaşım A.Ş. yetkililerine düşüyor ve Bandırma’nın çektiği bu çileye acil çözümler bulunması gerekiyor. Bizden uyarması. Yarınlar çok geç olabilir.

Serhat Ozar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.