BANDIRMA’DA BERLİN DUVARI - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA’DA BERLİN DUVARI

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 10:22 'de eklendi ve 5.853 kez görüntülendi.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Berlin’i işgal eden Sovyet ve Amerikan güçleri kenti tam ortadan ikiye böldüler. Gel zaman git zaman sonra Sovyetler batıya kaçışı önleme adına o sınıra koskoca bir duvar ördü, adına da Berlin Duvarı dedi. Yıllar geçtikçe, o özgürlükleri yok eden duvar gün geldi yıkıldı. Ama yıkılan sadece duvarın kendisi olduğunu, kafalardaki özgürlükleri sınırlayan duvarların asla yıkılamayacağını yaşımız ilerledikçe yaşayarak gördük. 56 yaşıma geldiğimde o duvara giderek dokunma ve çekilen acıları yerinde görme fırsatım oldu. Bir insanın özgür olamadan yaşamasının zorluğunu orada anlamaya çalıştım.
Berlin Duvarı ile Bandırma’nın ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Pek de haksız sayılmazsınız. Bizim Bandırma’nın hikayesi beklide Metin Akpınar’ın oynadığı, köyün ortasından geçen sınırın insanları nasıl etkilediğini irdeleyen sinema filmi Propaganda ile benzeşiyor.
Ne yazık ki 2017 yılında Bandırma’nın ortasında da artık bizim de bir sınırımız var. Bu sınırın bir yanı Bandırma diğer yanı ise Balıkesir oldu. Sahilde kilit taşlı çizgiyi geçtiniz mi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına giriyorsunuz. Bandırma’nın sahil kenarı artık bizim değil Balıkesir’in oldu. Sınırın başına aynı Berlin’deki gibi bir güvenlik kulübesi dikilmiş bile. Oturma banklarında, çöp kutularında Balıkesir yazıyor. Sınırın bir tarafında Bandırma Belediyesi zabıta ekipleri diğer yanında Balıkesir Büyükşehir zabıtaları volta atıyorlar.
Sadece sahil kesimimi bu garabeti yaşıyor? Tabi ki hayır, şimdide Bandırma’nın ana caddeleri Balıkesir’in oldu. Bu caddelerdeki ilan ve reklam paraları bundan sonra Bandırma Belediyesi’nin değil Balıkesir’in oldu. Caddelerdeki çöpleri Balıkesir toplarken, ara sokaklardaki çöpleri Bandırma Belediyesi toplayacak. Şimdi çöplerimi ana caddedeki çöp kutularına mı yoksa ara sokaklardaki çöp kutularına mı bırakalım karar vermek zorundayız. Eylül ayında bu kez de Balıkesir Büyükşehir gelip yollarımızdan paraları toplamaya başlayacak. Yollardaki kaos belki bitecek, trafik nispeten adama dönecek ama Bandırmalı araç sürücüleri Balıkesir’e paraları basmaya devam edecek.
Deveye sormuşlar, neden boynun eğri diye, o da nerem doğru ki demiş. Bandırma’da şimdi aynı durumda, her yerimiz eğri büğrü. Yetki kargaşası devam ediyor. Yollardaki çukurlar Balıkesir’i, sokak hayvanlarımız Bandırma Belediyesini bekliyor. 60 yıldır il olmayı bekleyen Bandırmalılar ise artık neyi beklediklerini bile unuttular. Acı olan da bu değil mi? Ne yazık ki caddelerimizi, binalarımızı, paralarımızı derken hayallerimizi bile çaldılar. Üstelik tüm bunları Bandırmalılara sormadan, bizim fikrimizi almadan yaptılar.
Büyükşehir refah, huzur ve kazanç getirecek diyen Bandırmalılar nedense şimdi çıkıp bu sistemi savunmuyorlar. Bandırma’nın gelirleri ikiye katlanacak Bandırma uçacak diyenlerin kendileri politikadan uçtular. Ortada yine sen, ben ve bizim oğlan kaldık.
Artık yeni hayallerimiz, 3 yıldır Bandırma’yı yok sayan zihniyetin Bandırma’yı hatırlaması üzerine olacak. Balıkesir artık diyecek ki “ siyaseten Bandırma’yı yıpratma adına her şeyi yaptık. Ama gördük ki, zararı Bandırma’yı yönetenlere değil, kendi siyasetimize verdik. Bandırma ile barışıp hizmeti hak eden şehre götüreceğiz. “Demeleri hayalini kuracağız.
Hayallerimizde Bandırma’daki vahşi çöp depolama sisteminin değiştiğini, Atık arıtma tesislerinin yapıldığını, Tematik Parkıyla, Limanıyla, Yelken Tower ve Cin Çukuru Projesiyle, pırıl pırıl yolları, girilebilen denizi, yıllardan bu yana yapılmayan spor tesisleriyle ve tamamlanmış Livatva projesiyle Balıkesir ve Bandırma’nın kucaklaştığını görmek istiyoruz desek, çok mu şey istemiş olacağız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .