BANDIRMA’DA 2018’DEN BU YANA 56 İŞLETME YETERLİLİK BELGESİ ALDI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA’DA 2018’DEN BU YANA 56 İŞLETME YETERLİLİK BELGESİ ALDI

Bu haber 09 Kasım 2020 - 14:26 'de eklendi ve 32.293 kez görüntülendi.

Tuncer Ersoy Gayrimenkul sahibi Tuncer Ersoy 14 Ekim tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren yönetmelik değişiklikleri hakkında Şehir gazetesine açıklamalarda bulundu. Bandırma’da yasanın çıktığı 5 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar 56 işletmenin yeterlilik belgesi aldığını vurgulayan Ersoy, “Kanunun çıktığı 05.06.2018 tarihinden itibaren; 2018 yılında 12 işletme, 2019 yılında 29 işletme, 2020 yılında 12 işletme olmak üzere 20.10.2020 tarihine kadar toplam 56 işletme yeterlilik belgesi aldı” dedi.
Ersoy yönetmeliğe göre yapılacak düzenlemelerin de detaylarını anlattı.
YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE NE AMAÇLANMIŞTIR VE HEDEF NEDİR?
Ülkemizde gayrimenkul satışlarının %50’si emlak işletmeleri aracılığıyla yapılmakta ve emlakçılık faaliyetinde bulunan 60.000’in üzerinde kayıtlı işletme bulunmaktadır diyen Tuncer Ersoy “Buna karşın kayıt dışı faaliyetler nedeniyle bu sayının çok daha üzerinde kişinin taşınmaz ticaretinde aracılık ettiği tahmin edilmektedir. Bu kapsamda, bu değişiklik ile; emlakçılık sektörüne yönelik düzenlemenin, sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlanmış ve emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede emlakçılık faaliyetlerinin adil rekabet koşullarında, kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamayı ve sektörün daha nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasını hedeflemektedir.
YÖNETMELİKTE YAPILAN DÜZENLEMELER HAKKINDA GENEL BİLGİLER NELERDİR?
Yeni düzenleme ile yapılan geniş çaplı değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz, Alışveriş merkezi yönetimi ile iştigal eden gerçek veya tüzel kişilerin, yönetiminden sorumlu olduğu alışveriş merkezlerindeki iş yerlerinin kiralanmasına aracılık hizmetleri bu Yönetmelik kapsamı dışına alınmıştır. * Bu yönetmelik hükümlerinin yürütülmesi Ticaret Bakanı sorumluluğuna verilmiştir. * Taşınma Ticareti Bilgi Sistemi yanında ESBİS (Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi)’de eklenmiş ve bu durumda Ticaret Odasına üye işyerleri ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na da üye olanlara bu yetki verilmiştir. * Bazı ek tanımlar yönetmeliğe girmiştir. * İşletmeler dışında, franchising işletmelerde yönetmeliğe “Sözleşmeli İşletme” tanımı ile dahil edilmiştir. * İnternet ortamındaki ilanlara ilişkin yükümlülüklere açıklık getirilmiştir.
SORUMLU EMLAK DANIŞMANI İLE EMLAK DANIŞMANI ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Sorumlu Emlak Danışmanı ise “taşınmaz ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilciyi” ifade etmekte olup, bu kişilerden en az bir tanesine “Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviye 5” alması zorunluluğu getirilmiştir. Sorumlu Emlak Danışmanlarının, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda; Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviye 5 ile 6 ay sorumlu emlak danışmanlığı yapma (mesleki deneyim) şartı aranmayacaktır. * Emlak Danışmanı “işletme veya sözleşmeli işletmede iş sözleşmesi ile çalışan pazarlama ve satış personelini” ifade etmekte olup, bu kişilere “Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviye 4” alması zorunluluğu getirilmiştir.”
YETKİ BELGESİ VERİLEBİLMESİ İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?
Yetki belgesi verilebilmesi için şartları açıklayan Tuncer Ersoy “Hali hazırda faaliyetteki emlak işletmelerine yetki belgeleri almaları için verilen geçiş süreci 31 AĞUSTOS 2020’de sona ermiştir. Yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyetinde bulunulamayacak, yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlar hakkında idari yaptırım uygulanacaktır. Daha önce, bir iş yerinde birden fazla emlak işletmesi faaliyet gösterse dahi bunlardan yalnızca biri için yetki belgesi verilmiş, bu yönetmelik değişikliği ile birlikte bundan böyle aynı iş yerinde faaliyet gösteren tüm işletmeler için ayrı ayrı yetki belgesi verilecektir. Yetki belgesi verilebilmesi için;
Meslek odasına kayıtlı olunması, Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olunması, Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında taşınmaz ticareti faaliyetlerinin bulunması, Sorumlu emlak danışmanlarından en az birinin Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması, Sorumlu emlak danışmanlarının ise; 18 yaşını doldurmuş olması, En az lise mezunu olması, İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 09/06/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması, Yüz kızartıcı suçlardan ve ağır suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az 100 saatlik eğitimde başarılı olması, * Yetki belgesi başvurusu yapıldığı tarihten önceki 5 yıl içinde; * Ortaöğretim mezunlarının en az 12 ay, Ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlarının ise en az 6 ay, emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması gerekir.
İNTERNET ORTAMINDA YAYIMLANAN İLANLARA İLİŞKİN YÜKÜMLÜLÜKLER NELERDİR?
İnternet ortamındaki ilanlara ilişkin yükümlülüklere açıklık getirilmiş olup; İlanlarda üçüncü kişileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer verilmeyecek, alım, satım, pazarlama veya kiralamaya yetkilendirme sözleşmesi alınmayan taşınmazlara yönelik ilan verilemeyecektir.
Yetki belgesine sahip olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacaktır. Diğer taraftan, işletmelerin taşınmaz satış ilanlarının yayınlandığı ilan siteleri, yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak, ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak, ilan ve üyeliklere ilişkin ihtiyaç duyulan tüm bilgileri Bakanlığa iletecektir.
İnternet ortamında taşınmaz ticaretine yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek ve tüzel kişiler, 01.01.2021 tarihinden itibaren; Yetki belgesine sahip olmayan işletme ve sözleşmeli işletmeleri üye yapmayacak, Aynı taşınmaza yönelik birden fazla işletme veya sözleşmeli işletme tarafından ilan verilmesi durumunda, taşınmaza ilişkin yetkilendirme sözleşmesine taraf olan işletme veya sözleşmeli işletmenin talebi halinde yetkisiz verilen ilanları yayından derhal kaldıracaktır. Vatandaşların, ticari faaliyet kapsamında olmayan taşınmaz ilanlarına ise herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.
CEZAİ HÜKÜMLER NELERDİR?
Yönetmeliğe aykırı hareket edenler hakkında Perakende Ticaretin Düzenlenmesine Hakkında Kanunun 18. maddesi gereğince 3.000 TL idari para cezası, Bakanlığın talebi üzerine yetkili idarelerce; denetime yetkili olanlara bilgi ve belge vermeyen, eksik veren veya denetim elemanlarının görevlerini yapmalarını engelleyenler hakkında 2.000 TL idari para cezası ise Bakanlıkça uygulanacaktır şeklinde açıklamalarına devam eden Tuncer Ersoy “Emlak alım satımına aracılıkta %4 olan hizmet bedeli üst sınırı ile kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli olarak uygulanan hizmet bedeli üst sınırı etkin şekilde denetlenecek ve vatandaşlarımızdan bu sınırların üzerine hizmet bedeli tahsil eden emlakçılara idari yaptırım uygulanacak ve bu uygulamada ısrar eden işletmelerin yetki belgeleri iptal edilecektir.
Taşınmaz ilanlarında, taşınmaza ilişkin bilgilerin eksik veya yanlış verilmesi ya da harita üzerinde taşınmazın yerinin hatalı işaretlenmesi gibi tüketicileri yanıltıcı hiçbir bilgiye yer verilemeyecek. Bu yükümlülüklere uymayan işletmelere Bakanlıkça idari para cezası uygulanacaktır.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.