BANDIRMA’DA 1 MAYIS COŞKUSU

BANDIRMA’DA 1 MAYIS COŞKUSU

ABONE OL
1 Mayıs 2024 14:02
BANDIRMA’DA 1 MAYIS COŞKUSU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her yıl olduğu gibi 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü Bandırma’da coşkuyla kutlandı. Bandırma Emek Platformunun düzenlediği yürüyüş ve açık hava toplantısına Belediye Başkanı Dursun Mirza, DİSK, Türk İş, KESK, Birleşik Kamu İş’e bağlı sendikalar, Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partiler katıldılar. Yüzlerce kişi İDO önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdüler. Saygı duruşu ve  okunan İstiklal Marşı’nın ardından Cumhuriyet Meydanındaki açık hava toplantısında kısa bir konuşma yapan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza emekçilerin 1 Mayıs bayramlarını kutladı.

Bandırma Emek Platformu adına konuşan dönem sözcüsü Petrol İş Şube Başkanı Tuncay Topuz, Alın teri dökerek bu ülkenin tüm değerlerini ve tüm güzelliklerini üretenler, işçiler, memurlar, emekliler, işsizler, kadınlar, gençler, küçük esnaf ve emeğin en yüce değer olduğuna inananlar, İnsanca bir yaşam ve güzel bir gelecek isteyenler, eşitlikten ve adaletten yana olanlar 1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun diyerek “ Bugün burada, sömürünün, açlığın, yoksulluğun ve baskının olmadığı insanca bir dünya özlemiyle bir araya geldik. İşyerlerinde insan onuruna yakışır çalışma koşullarını savunmak için buradayız. Sadece ülkemizde değil dünyadaki tüm emekçiler gibi bugün, sömürü ve zulme karşı sesimizi burada Bandırma’da yükseltiyoruz. 150 yıldır 8 saatlik işgünü talebiyle başlayan mücadele, emeğin yeni haklar elde etmesi ve sorunlarımızın çözümü için hiç durmadan sürüyor. 1 Mayıslar, bize bu mücadelenin mirasıdır. 1 Mayıs’ı emekçilere verdikleri mücadeleyle armağan eden, dünyada ve Türkiye’de bizlere bugün bu mirası canları pahasına bırakan tüm işçi kardeşlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz!

Ekonomide yaşanan sıkıntıların faturası bizlere çıkarılıyor. Geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı her geçen gün artıyor. Emeğin ekonomik büyümeden aldığı pay giderek azalıyor. Asgari ücret, açlık sınırı ile başa baş durumda. Ortalama ücretler ise 54 bin TL’yi geçen yoksulluk sınırının yanına bile yaklaşamıyor. Bu yıl asgari ücrete, emekli aylıklarına ve diğer ücretlere yapılan artışlar, daha yılın ortasına gelmeden erimiştir. Emekçilerin temel tüketim kalemlerine zam üstüne zam gelmekte, gıdadan enerjiye işçinin masraf ve faturaları şişmektedir. Enflasyondaki hızlı artış sürmektedir. İşçiler, emekçiler için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu ve özel ayrımı yapılmadan, tüm ücret ve aylıklarda düzeltme yapılması şarttır. Derhal yoksulluğa itilen işçileri ve emeklileri koruyacak önlemler alınmalı, reel ücret düzeylerindeki kayıplar giderilmelidir. 1 Mayıs’ta bu meydandan sesleniyoruz: Emekçilerden daha fazla fedakârlık istenemez! Ekonomik sıkıntıların sorumlusu kimse, kemeri onlar sıkmalıdır.

Bugün 1 Mayıs’ta en temel hakkımıza sahip çıktığımızı bir kez daha haykırıyoruz…

Sendikal örgütlenmenin önündeki tüm engeller kaldırılsın. Örgütlenmeye karşı olan işçi düşmanı işverenlere karşı işçinin sendikal güvenceleri arttırılsın. Sendikal haklarımızı kullanmak, insanca yaşamak, alın terimizle ürettiğimiz değerlerden adil pay almak istiyoruz! Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı sınırsız kullanmak istiyoruz. Dengeli ve yeterli bir ücret, genişletilmiş sosyal haklar talep ediyoruz.

1-öğretmenlik meslek kanunu yeniden ele alınmalı…memur kadrolarında 3600 adaleti istiyoruz….laik, demokratik, eşit ve parasız eğitimden asla taviz verilmemelidir.

2-aynı iş yerinde çalışan öğretmenler ücretli bir uzman başöğretmen vs atları adı altında ayrıştırılmamalı eşit işe eşit ücret verilmeli…

3-belediyerde çalışan khk işçilerine gerçek kadro verilmelidir…

4-sağlıkta şiddetin önünü açan sağlık emekçilerine doğrudan veya cimer aracılığı ile uygulanan mobbing ve itibarsızlaştırmaya son verilmeli…

5-sağlık çalışanlarının tasarımdaki sağlıkçıların aile sağlığı çalışanlarının özlük hakları ve iş güvenceleri yasayla koruma altına alınmalı….

6-toplumda işsizlerden sonra en mağdur kesim olan emekliler için en kısa sürede yasal düzenlemeler yapılmalı maaşları refah düzeyine çekilmeli sendikalaşma hakları güvence altına alınmalıdır…emekliler göz göre göre açlığa, sefalete mahkum edilmişlerdir. tüm emekliler Avrupa ülkelerinde olduğu gibi insanca yaşamak istiyorlar. en az asgari ücret kadar maaşları olsun istiyorlar.

7-cumhuriyetimizin bize mirası olan tüm KİT’

ler de mobbinglere son verilmeli yandaş değil, liyakatli atamalar yapılmalı, kamuya girişlerde mülakatlar kaldırılmalı…” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.