BANDIRMA TUNCELİ TRABZON ÜÇGENİ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA TUNCELİ TRABZON ÜÇGENİ

Bu haber 13 Nisan 2019 - 14:20 'de eklendi ve 2.238 kez görüntülendi.

Yoğun bir tempoda geçen 2 aylık seçim maratonunun ardından, kısa bir dinlenmeyi hak ettiğimizi düşünerek Tunceli ve Trabzon’u kapsayan Anadolu gezisi gerçekleştirdik. Bizden hem mesafe olarak uzak hem de yaşam şekli olarak farklılıklar taşıyan şehirleri görme, tanıma ve kıyaslama şansı yakalamış olduk.

Uçakla indiğimiz Elazığ’dan karayolu ile Tunceli’ye geçerek 6 günlük gezimiz de başlamış oldu. Birkaç sene öncesine kadar terör örgütlerinin varlığı dolayısıyla gidilmesi zor olan Kovancık üzerinden Tunceli’ye kolayca ulaştık. Doğal olarak geçmişin sıkıntıları günümüze güvenlik uygulamaları olarak yansıyor. Tüm yol boyunca 193 kamera yolu an ve an takip ediliyor. Tunceli’ye yaklaştıkça doğanın bu yöreye nasılda cömert davrandığını görüyorsunuz. Tunceli karlı kaplı dağları, akan dereleri, tertemiz havası ve bakir kalmış doğasıyla turizm yatırımlarını bekleyen kent havasında. Tunceli’ye 9 kilometrelik lale motifli aydınlatma direkleriyle ışıklandırılmış yoldan giriş yapıyorsunuz. Her direkte Türk Bayrağı motifi yer alıyor. Gece görüntüsü harika olan manzarayı gördüğümde aklıma Bandırma’nın kente hiç yakışmayan girişleri geliverdi. Kent girişleri konusunda çok ama çok ilkel konumdayız.

Daha önceleri terör örgütlerine aktarılan belediye kaynakları, belediyenin kayyuma geçmesiyle kente yatırım olarak geri dönmeye başlamış. 20 ay gibi kısa sürede 31 milyon lira kredi ile Tunceli’de 625 milyon tutarında 62 proje hayata geçirilmiş. Munzur kenarındaki çöplük halindeki yerler kentin yaşam alanlarına dönüşmüş. Yapılan spor alanları, kır bahçeleri, çocuk oyun alanları, açık yüzme havuzu ve peyzajıyla Tunceli bambaşka kent olmuş. Gezilmeye korkulan yerler şimdi plaj haline getirilmiş. Biz Bandırma’da kirlilikten dolayı denize giremez iken, insanlar Munzur’un tertemiz akan sularına giriyorlar. Tunceli’de sanayinin olmaması çevre kirliliğini kente taşımamış. Doğa temiz ve bakir. Mayıs ayında Tunceli’de Türkiye Rafting Şampiyonası, Haziran ayında da Dünya Rafting Şampiyonası yapılacak. Oteller yetmeyince acil olarak bungalov evler yapılmaya başlanmış.

Kentin merkezinde meydan düzenlemesini Bandırma’yı yönetmeye talip olanların görmesini çok isterim. Yapılan 85 dükkanlık Yeraltı Çarşısını bizim Kapalı Çarşıyla kıyaslama bile yapma şansımız yok. Tuncay Sonel’in belediye başkan vekilliği döneminde tüm bu projeler yapılırken bir yandan da yeni iş sahaları yaratılmış. Açılan 3 teksil fabrikasında yüzlerce kadının ürettiği ürünler 8 ülkeye ihraç edilir olmuş. Daha sayamadığım tüm yatırımlar ile Tunceli sosyal devlet ile tanışmış. Tuncay Sonel Valimden aldığım resmi rakamlara göre bu yatırımlar ile Tunceli’nin çehresi değişirken, 29 Milyon devir alınan borçta 16 Milyon liraya düşürülmüş. Üstelik yapılan yatırımlardan 12 Milyon lira kira geliri sağlanırken, 6,5 milyon liralık yeni araç filosu kurulmuş. Peki, Bandırma’da bu dönemde ne olmuş, satılan 150 Milyon liralık arazi satışlarına rağmen vizyon projeler yapılamamış ve borçsuz alınan belediye borçla bırakılmış.

Gezimizin Tunceli ayağını tamamlayarak karayolu ile Trabzon’a doğru yola çıktı. Yolları görünce insanoğlunun doğa ile nasıl mücadele ettiğini anlıyorsunuz. Tamamen dağların içinden geçerek Erzincan’a ulaştık. Bu kent girişi de oldukça temiz ve görsel olarak farklıydı. Kelkit, Gümüşhane’den geçerek yola devam ettik. Tam bu nokta da ifade etmeliyim ki, kent girişleri konusunda Bandırma’dan daha kötü ve çirkin kent girişi görmedim. Bu konuda Tolga Başkandan acil hamleler bekliyorum.

Trabzon’a bir süre önce Bandırmaspor maçı için gelmiştim. O zaman kenti tanıma fırsatı bulamamıştım. Üç gün boyunca Nihat kardeşimle beraber kentin görülmesi gereken tüm yerlerini gördük diyebilirim. Kent tamamen Arap turizmine kitlenmiş durumda. İnen ve kalkan uçakların sayısı inanılmaz. Otellerin tamamı dolu diyebilirim. Arap turistlerin kente büyük katma değer kattıkları gerçeğinden yola çıkan Trabzonlular tüm yol haritalarını bu konuya kanalize etmiş durumdalar. Kentteki cafe kültürü, dikkat çekmeninde ötesine geçmiş. Sayılmayacak kadar çok cafe var ve hepsi tıka basa doluyor. Trabzon’da 30 bin civarında üniversite öğrencisi olduğunu düşünürsek şaşırmamak gerek diye düşünüyorum. Trabzon Büyükşehir Belediyesi çok güzel bir sahil bandı projesini hayata geçirmiş. Yürüyüş ve bisiklet yolları tüm sahil boyunca devam ediyor. Büfeler ile sahil boyunca satışlar yapılıyor. Ancak kimse büfeleri büyüterek rant peşinde koşmamış, belediye de buna izin vermemiş. Ne bizim ne de belediyemizin bakış açısı Trabzon ile örtüşmüyor. En çok kent meydanındaki “ Projenizi bizimle paylaşın “ isimli bilgisayar standı benim hoşuma gitti. Vatandaş olarak bilgisayara giriyorsunuz. Açılan videoya kafanızdaki projeyi ya da belediyeden beklentinizi söylüyorsunuz. Bu video direk Belediye başkanının ekranına düşüyor. Bence çok güzel bir uygulama.
Atatürk Köşkü, Ayasofya Müzesi kentteki görülmesi gereken yerler. Atamızın vasiyetini yazdığı odayı görmek insana farklı bir duygu yaşatıyor. Ziyaret ettiğimiz Sümela Manastırı bakımda olduğu için uzaktan görebildik. Ancak o zamanın şartlarıyla o manastırı yapmak inanılır gibi değil. Uzungöl’de alt yapı çalışmaları devam ediyor. Göl çevresi tamamen yapılaşma alanı olmuş. Trabzon’un her yerinde olduğu gibi burası da Arap Turistler tarafından doldurulmuş.

Trabzon’a gelip de yerel medyayı ziyaret etmeden olmaz diyerek Taka Gazetesini, 61. Saat internet Sitesini ve Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ettik. Bu noktada Bandırma yerel medyası olarak ne kadar geri kaldığımızı görünce moralim bozuldu. Çalışan sayıları, tirajları, habere bakışları, kent içindeki ağırlıkları bizim ulaşamayacağımız noktalarda. Kendilerini kutluyorum. Türkiye’deki en güçlü yerel medya oldukları sözünü hak ediyorlar.

Tunceli’de bizi ağırlayan valimiz Tuncay Sonel Bey’e teşekkür ediyorum. 20 ayda inanılmaz işler başarmış. Bandırma’da olduğu gibi devleti Tunceli’de halkla buluşturmuş. Gönülden kutluyorum. Yine Tunceli’de bizi yalnız bırakmayan Ozan kardeşime de teşekkür ediyorum. Trabzon ayağını organize eden Nihat Yılmaz kardeşim de bizleri mükemmel ağırladı. Kendisine teşekkür ediyorum. Sizleri Bandırma’da görmek umuduyla Hoşçakalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .