BANDIRMA TİCARET ODASI’NIN YENİ BİNA PROJESİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

BANDIRMA TİCARET ODASI’NIN YENİ BİNA PROJESİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

ABONE OL
6 Haziran 2023 19:45
BANDIRMA TİCARET ODASI’NIN YENİ BİNA PROJESİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Ticaret Odası’nın şehir içerisinde kalan mevcut binasının yerine Bandırma Girişindeki Küçük Sanayi Sitesi önüne yapılması planlanan yeni binası için 6 dönümlük Belediye arazisinin devri konusunda Bandırma Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı Olağan Toplantısında görüşüldü. Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz’ın da gündem dışı söz alarak proje hakkında açıklamalarda bulunduğu toplantıda ilgili madde komisyonda görüşülmek üzere havale edildi.

Meclisin gündem dışı bölümünde söz alan Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, ” Bandırma’nın marka değerine yakışmayan ve biraz geri kalan binamızı Bandırma’ya değer katacak vizyon bir projeyi kazandırmak istiyoruz. Bandırma’nın imza projelerinden biri olacağı kanaatindeyiz. Şehrimizin kültürel etkinliklerinde ihtiyaç duyulan alanların da içerisinde yer aldığı kompleks bir yapıyı Bandırma’ya kazandırmak istiyoruz. Bandırma Ticaret Odası kâr amacı gütmeyen bir kurum olarak bu zorlu görevi üstleniyor. Sizlerden de bu şehre ve projeye destek olmasını talep ediyorum. Bina ile ilgili çalışmaları biz Harun Algül ve Mesut Özdemir ile birlikte yaptığımız bir dizi çalışmalar neticesinde istediğimiz yerin Bandırma Belediyesi’nin yeri olduğunu öğrendik. Bandırma Belediyesi burayı herhangi bir şekilde satamıyor. Ticari alana çeviremiyor. Biz burayı sosyal ve idari alan olarak Bandırma Belediyesi’nin ilgili komisyonunun takdir edeceği ücret ile  Bandırma’ya değer katmak istiyoruz. Gündemde çok bilgi kirliliği var konu hakkında. Bandırma Ticaret Odası kimsenin uhdesinde değildir. Biz bundan önceki Başkanlarımız gibi şehre hizmet etmek isteyen, bir kuruş karşılık beklemeyen insanlarız” dedi.

Ak Parti Grup Sözcüsü Zeynep Özgün ise konu hakkında söz alarak, Proje hakkında gerek yerel basında gerekse vatandaşlar arasında konuşulan bazı iddialar olduğunu bu iddialar hakkında bilgiler verilmesini istedi.  Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz ise 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ülke genelindeki Ticaret Odalarına bir yazı yazdığını ve mevcut binalarının deprem risklerini kontrol ettirmelerini istediğini belirtti. Yılmaz, Bandırma Ticaret Odası olarak da böyle bir projeye hazırlanmakta olduklarını belirterek projenin henüz fizibilite aşamasında olduğunu ve 70 ile 100 milyon TL arasında bir maliyeti olmasını öngördüklerini ifade etti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ise, ” Adem Başkan bize böyle bir konu ile geldiğinde yeni bir bina yapmak için bir yere ihtiyaçları olduğunu söyledi. İlk başta yer bulamadık. Sonradan sanayinin girişindeki bu alanı bulduk ama burası da tapusuzdu. Yer tespitleri yapıldı. Ticaret Odası bize bir dilekçe yazdı. Şimdi bizim yaptığımız bunu meclis gündemine alıp, meclise sunmak. Bunda herhangi bir rant ya da peşkeş durumu söz konusu değil. Çünkü burası Belediye Hizmet Alanı. Belediye Hizmet Alanını satsanız bile kimse almaz. Ticaret Alanı olsaydı zaten onun rayiç değerleri çok çok farklı olurdu. Ama burası Belediye Hizmet Alanı. Burada alınacak karardan sonra bu iş Büyükşehir’e gidecek. Bir de bunun protokol boyutu var. Protokol imzalanacak. Ticaret Odası bize Kamulaştırma Kanununa göre dedi ki, biz bir kamu kuruluşuyuz. Siz de Belediye olarak bir kamu kuruluşusunuz. Bize ücreti karşılığında burayı devredin. Kıymet Takdir Komisyonu karar verecek. Komisyondaki arkadaşlar ne kadar bedel derse o. Buradaki temel amaç ortak akıldır” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.