BANDIRMA SOKAKLARINDA  679 BAŞI BOŞ HAYVAN GEZİYOR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA SOKAKLARINDA  679 BAŞI BOŞ HAYVAN GEZİYOR

Bu haber 20 Kasım 2020 - 9:56 'de eklendi ve 2.022 kez görüntülendi.

Son 10 ayda Bandırma’da köpek ısırma vakalarında büyük artış yaşanıyor. Edinilen bilgilere göre Ocak-Eylül aylarını kapsayan 10 aylık dönemde Bandırma Devlet Hastanesine 644 köpek ısırması vakası geldiği iddia ediliyor. Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay sokak hayvanları konusunda sıkıntının çevre ilçelerden toplanarak Bandırma’ya bırakılan sokak hayvanlarından kaynaklandığını ifade etti.

Bandırma’nın 20 merkez mahallesinde 679 başı boş sokak hayvanı bulunduğunu söyleyen İsmail Ay “Bandırma Belediyesi olarak Bandırma sokaklarında gezen sahipsiz tüm sokak hayvanlarını barınakta kayıt altına alıyoruz. Tedavi gerekenleri tedavi ediyoruz. Kısırlaştırarak, aşılarını yaparak, küpelerini takarak tekrar doğal ortamlarına bırakıyoruz. Ancak Gönen, Susurluk, Erdek, Manyas gibi çevre ilçelerden toplanarak Bandırma’ya bırakılan sokak hayvanlarını kayıt altına almakta zorlanıyoruz. Belediyemize ait hayvan barınağımızda yaklaşık 100 sahipsiz sokak hayvanı bulunuyor. 21 dönüm üzerinde kurulu olan bu barınağımızın kapasitesi çevre ilçelerden bırakılan sahipsiz hayvanlar için yeterli olmuyor.”

BÜYÜKŞEHİR VE GÖNÜLLÜLER İLE BERABER ÇALIŞMALIYIZ

Sahipsiz sokak hayvanları konusunda Bandırma Belediyesinin tek başına değil Balıkesir Büyükşehir ve gönüllü hayvanseverler ile beraber çalışması gerektiğini vurgulayan Başkan Yardımcısı İsmail Ay “Artan sokak hayvanı popülasyonu karşısında büyükşehir ve hayvanseverler ortak hareket etmelidirler. Mutlaka bu hayvanların üremelerinin önüne geçmek zorundayız. Bandırma Belediyesi bünyesinde şu an itibari ile veteriner bulunmuyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden haftada bir veteriner gelerek tedavi bekleyen sahipsiz sokak hayvanlarını tedavi ediyor. Kısırlaştırma işlemlerini yaparak Balıkesir’e dönüyor. Ancak acil meydana gelen kazalarda sokak hayvanlarının tedavisi noktasında sıkıntı yaşıyoruz.

Sahipsiz sokak hayvanlarının bakımları, tedavileri noktasında gönüllü hayvanseverleri ile ortak hareket etme gereği var. Bizim ulaşamadığımız noktalarda bu gönüllü vatandaşlar sahipsiz sokak hayvanlarına bakıyor. Ancak bir koordinasyon çerçevesinde hareket edemiyoruz. Özellikle kısırlaştırılmayan, kulaklarında küpe olmayan sokak hayvanlarını mutlaka saklamadan Belediyeye bildirmeleri gerekiyor.

Gönüllü hayvanseverlerin kesinlikle kayıt altına alınmasını istiyoruz. Kimler sokak hayvanlarına yardım ediyor, kimler hangi bölgelerde bu işi yapıyor, baktıkları kaç sokak hayvanı var Bandırma Belediyesine bildirmeleri koordinasyonu sağlayacaktır. Ayrıca kayıt altına alınan bu gönüllü hayvanseverler hayvanlara bakımları, beslenmeleri ve onlara davranışları konularında eğitimden geçmelidirler. “Dedi.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.