BANDIRMA ÇIKIŞ ARIYOR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA ÇIKIŞ ARIYOR

Bu haber 13 Kasım 2017 - 14:24 'de eklendi ve 2.455 kez görüntülendi.

60’lı yılların sonlarında büyümeye başlayan Bandırma, şimdilerde bir çıkış arayışı içinde. Plansız ve yanlış bir yapılaşma ile başlayan büyüme, Bandırma’da trafik ve yerleşim sorunlarını da beraberinde getirdi. Artık nüfusu 150 Bini aşan Bandırma’da ne yollar ne de kaldırımlar yükü kaldıramıyorlar. Çarpık kentleşme yüzünden de yolların günümüze yeter hale gelme şansı da ne yazık ki yok. Bugün dahi kaosa dönmeye başlayan trafik sorununun önümüzdeki on yılarda ne hale geleceğini, yayaların nerelerde yürüyeceğini kestirmek zor.
Bu çarpık kentleşmede doğal olarak da yerleşim sorunu başlıyor. Nüfusun nerelere varacağını düşünmeden başlayan kentleşme, sanayi alanlarının belirlenmesi yüzünden Bandırma’da arsa sorunu daha şimdiden tavan yapmış durumda. Birkaç yıl öncesine kadar arazi sahipleriyle % 30 oranlarında anlaşan müteahhitler bugünlerde %50’lerde inşaat yapacakları arsaları bulamıyorlar. Bu artışın sonucu da vatandaşa daha pahalı ev olarak geri dönüyor.
Bandırma arazi yapısı olarak büyük sahalara sahip değil. Koni biçiminde ki şehrimiz dört bir yandan da kuşatılmış durumda. Büyümeye çalışan Bandırma’da yapılaşma alanları sanayi bölgeleri ve kamu arazileri yüzünden tam bir açmazın içinde kıvranıyor. Erdek yönünde kurulan ve çevreye katkıları bilinen iki fabrika yapılaşmayı tamamen engelliyor. Bursa ve Balıkesir yönünde ise önce Merinos, Hava alanı sonra da depo ruhsatlarıyla açılan bir sürü fabrika var. Çanakkale yönü en doğru yol gibi gözükse de şimdilerde organize sanayi bölgesi ve Liman Port projeleriyle orası da tıkanmış konumda. Geriye sadece yapılaşma için Karacabey kıyı bölgesi kaldı. Levent ile başlayan yapılaşma ise ne yazık ki o bölgede rüzgar gülleri ile kesintiye uğradı. Dört tarafı kuşatılan Bandırma büyümek ve yapılaşmak için adeta kıvranıyor. Bir de Büyükşehir 1/5 Binlik planlamaları yapmayınca Bandırma Belediyesinin de yeni yerleşim alanlarını belirleme şansı kalmadı. Şehir plancısı olmayanların bile tespit edebildiği bu sorunlar için çözüm üretmesi gereken makamlardan da ses soluk çıkmıyor. Şu an için yapılaşmanın en yoğun olduğu Malta Deresi civarının dere yatağı olması bile insanları pek etkilemiyor. Günümüz inşaat teknikleri ve denetlemeler düşünüldüğünde bunlar gönüllere su serpiyor mu bilemiyorum?
Yapılaşma yönünde çaresiz kalan Bandırma şimdilerde çözümü kentsel dönüşümde arıyor. Çınarlı ve Paşamescit Mahallerinde başlayan yenilenme Levent Mahallesine de sıçradı. Özellikle Levent Mahallesinde ev fiyatları artmaya başladı. Metre karesi büyük 5 katlı kooperatifler müteahhitlerin gözdesi durumunda. Kentsel dönüşüme giren mahalleleri bekleyen bir sıkıntı ise alt yapının yetersiz olmasıdır. Çınarlı ve Paşamescit Mahallelerindeki tek katlı evler yıkılırken yerlerine çok katlı siteler yapılıyor. Şimdi bina katlarına ve nüfusa göre yapılan alt yapılar acaba bu kadar artışı karşılayabilecek mi sorusunu akıllara getiriyor.
Bandırma’ya biçilen sanayi ve üniversite şehri olma misyonu bu gün yaşanan sıkıntıların artarak devam etmesine neden olacaktır. 500 Bin nüfus hedefiyle sorunlar içinden çıkılmaz boyutlara gelecektir. Bugün 10 Bin öğrenciye sunulamayan şartlar öğrenci sayısının 50 bin olacağı günlerde nasıl sunulacaktır? Sayıları artan Organize Sanayi Bölgelerinde çalışacak iş gücünü nerede ve nasıl barındıracağız? Bu soruları arttırarak sormak kuşkusuz olası.
Kronik hale gelen Bandırma sorunlarının çözümünü tek bir makamda aramak haksızlık olacaktır. Sanayicileriyle, bürokratlarıyla, siyasileriyle, sivil toplum örgütleriyle, Borsa ve Ticaret Odalarıyla ortak akılda buluşmak gerekiyor. Yani Bandırma Partisi olma sözü hayat bulmalıdır. Yoksa Bandırma sorunlarının içinde, bizde Bandırma’nın içinde yok olup gideriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .