BANDIRMA BELEDİYESİ DENİZ OTOBÜSLERİ HAYAL Mİ? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA BELEDİYESİ DENİZ OTOBÜSLERİ HAYAL Mİ?

Bu haber 21 Mayıs 2022 - 16:22 'de eklendi ve 2.024 kez görüntülendi.

İDO’nun İstanbul – Bandırma ve İstanbul – Mudanya arasında uzun yıllardır düzenlediği deniz otobüsü seferleri tamamen durduruldu. İDO artan yakıt, bakım-onarım ve işçilik maliyetlerini gerekçe göstererek 20 yıldır sürdürdüğü hizmete son verip deniz otobüslerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iade etti.

Bu kapsamda uzun yıllardır hizmet veren ve Bandırma – İstanbul ve Mudanya – İstanbul arasında araç taşıyan Orhan Gazi 1 ve Osman Gazi 1 feribotları hattan çıkarılarak İBB’ye iade edildi.

Yenikapı İskelesine bağlanan iki feribotun sigorta, bakım gibi masrafları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üstüne kalmış oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise İstanbul Boğazı’nın iki yakası arasında çalışamayacak kadar büyük olan bu iki feribotu 10 yılı geçmeyecek şekilde süreyle kiralayabilmek veya satabilmek amacıyla İBB Meclisi’nden yetki istedi. İBB Meclisi Hukuk Plan ve Bütçe Ortak Komisyonları ise gerekli incelemeleri yaparak Ticaret Kanunu’na göre deniz otobüslerinin Taşınmaz Mal sayılamayacağını belirterek kiralanmasında veya satılmasında meclis yetkisinin gerekmediğini belirterek İBB’nin meclis onayına gerek olmadan gemileri satabilmesi ya da kiralayabilmesinin önünü açtı.

DENİZ OTOBÜSLERİ BANDIRMA BELEDİYESİ’NE KİRALANABİLİR Mİ?

Bandırma – İstanbul arasında 20 yıldır süregelen ve önemli oranda bir trafiği deniz üstüne yönlendiren bu gemilerin Bandırma Belediyesi tarafından kiralanması ve işletilmesi konusunda kamuoyu oluşturulmasını ve en azından konunun Haziran ayı Belediye Meclisi’nde görüşülmesini talep eden vatandaşlar, “Bandırma’da bu deniz otobüslerinin yanaşabileceği bir iskele zaten var. Hazır kurulu bir sistem de mevcut. İlk etapta Bandırma Belediyesi tarafından kiralanabilecek gemiler buraya yanaşabilir daha sonra ise Livatya tarafına doğru yeni bir iskele planlaması da yapılabilir” diyerek konunun Belediye Başkanı Tolga Tosun tarafından değerlendirilmesini ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de görüşülerek iki Belediye arasında kurulabilecek bir şirketle ortak bir yönetim seçeneği üzerinde de durulabileceğini ifade ettiler. Konu hakkında görüşlerini aldığımız bazı vatandaşlar ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olan UKOME ve Ulaşım Raylı Sistemler Daire Başkanlığı ve Bandırma Belediyesi arasında yapılabilecek bir ortaklıkla mevcut hattın işletilmeye devam edilebileceğini belirttiler. Vatandaşlar bu konuda Hatay Belediyesi’nin Hatay ile Kıbrıs arasında sefere koyduğu HADO Deniz Otobüslerinin örnek alınabileceğini ifade ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .