BANDIRMA BASININDAN ORTAK DEKLARASYON

BANDIRMA BASININDAN ORTAK DEKLARASYON

ABONE OL
12 Haziran 2024 13:09
BANDIRMA BASININDAN ORTAK DEKLARASYON
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BANDIRMA BASININDAN ORTAK DEKLARASYON

Geçtiğimiz hafta Marmara OSB’nin yüklenici firmalarından biri olan MRM Proje Müteahhitlik Yapı San. Ve Tic. AŞ. tarafından düzenlenen basın toplantısının ardından o gün yaşananları sosyal medyada ve internet sitelerinde yazılar yazan Ramazan Narin maniple ederek kaleme almıştır. Firmanın daveti üzerine yaklaşık 20 basın mensubu programa katılmıştır. Toplu fotoğraf çekimi sırasında Mimar Kemal Çevik, Narin’i yanına davet etmiş, gazetecilerin “Toplu olarak firma çalışanlarını çekelim” talebine rağmen Ramazan Narin fotoğraf karesinden çıkmama konusunda ısrarcı olmuş ve “Ben de OSB çalışanı sayılırım” demiştir. Bunun üzerine gazeteciler fotoğraf çekmeme kararı almış, ardından da Narin kadrajdan çıkmıştır. Böylelikle gazeteciler işlerine devam edebilmiştir. Fotoğraf çekiminin ardından Kemal Çevik gazetecileri odasına davet etmiş burada yanında bulunan zarfları gazetecilere tek tek uzatmıştır. Zarfların içinde bir miktar paranın olduğunun anlaşılması üzerine Kemal Çevik’e böyle bir davranışın doğru olmadığı, basınla çalışmak istiyorlarsa ve ihtiyaç duyuyorlarsa reklam veya ilan verebilecekleri söylenmiştir. Bunun üzerine Kemal Çevik defalarca basından özür dilemiştir. Zarflarda bulunan miktarla ilan çıkılmasını istemiştir. Bunu 2-3 gazeteci kabul etmiştir. Burada Ramazan Narin de çoğunluğa uyarak tepkisini koymuş ancak sonradan yazdığı yazılarda yaşananları açık bir şekilde dile getirmeyerek basının zarf aldığı algısını oluşturma çabası içine girmiş, Bandırma basınını topyekun itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapmıştır. Basın kuruluşları birer ticari işletmedir. Tek gelir kaynağının ise ilan ve reklam geliri olduğunun bilinmesini isteriz. Bu ilan ve reklamlar Basın İlan Kurumu üzerinden sağlandığı gibi özel şirketler de basın kuruluşlarıyla anlaşarak reklam ve ilanlarını faturasını alarak yayınlayabilir. Basın kuruluşları da devlete vergilerini ödeyerek istihdam sağlar ve halkı haberdar ederek kamu görevini yerine getirir.

Aşağıda adı yazan basın kuruluşları olarak bizler; gelinen noktada gazetecileri hedef alan, itibarsızlaştırmak amacıyla yaşanan olayları saptıran kişi ve kişilere karşı ortak tavır sergileyeceğiz. Her fırsatta davetlere ve basın toplantılarına katılıp gazeteci olmadığı halde nemalanan ve ardından da “Zarflandı, yemeklendi” gibi ifadelerle basını küçük düşürmeye çalışan Ramazan Narin’in katıldığı basın toplantılarına ve davetlere katılmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Basınla ve gazetecilikle hiçbir alakası olmadığı halde kendini basın mensubu olarak tanıtan, basın ahlak ilkelerine uymayan kişi ve kişilere ortak tavır koyarak kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması adına mücadele edeceğiz.

Bandırma basını her zaman gazetecilik basın ahlak ilkelerine uyarak ve cevap hakkını taraflara sunarak kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam edecektir.

 

Bandırma Yaşam Gazetesi

Marmara TV

Genç FM

Bandırma Şehir Gazetesi

Bandırma Manşet 

Bandırma Com

Banses Gazetesi 

Bandırma Ekspres

Bandırma Venüs Radyo

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.