BANDIRMA ARADIĞI KİMLİĞİNİ SONUNDA BULDU! - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA ARADIĞI KİMLİĞİNİ SONUNDA BULDU!

Bu haber 25 Mart 2015 - 19:18 'de eklendi ve 2.910 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta öyle gelişmelere sahne oldu ki, Bandırma adına ümitlendik, sevindik hepimiz.
Geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katıldığı MÜSİAD’ın GİK zirvesinde ilk sinyalleri verilen “Bandırma Üniversitesi” başta Ak Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan olmak üzere emeği geçenler sayesinde hayat buldu. Artık Balıkesir ile bir bağımızı daha kopartıp, Balıkesir Üniversitesi’nden ayrıldık ve kendi üniversitemizle yepyeni bir yola çıktık eğitim alanında.
Bandırma’da üniversite kurulması ne demek? Ya da Bandırma’da üniversite kurulursa kente nasıl bir katkı sağlar? En önemlisi ise Bandırma’da bir üniversiteye hazır mıyız? gibi kafamda soru işaretleri var. Eminim ki sokaktaki vatandaşın da kafasının bir köşesinde bu sorular var.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Bandırma yıllardır aradığı kimliğini buldu. Bandırma artık tartışmasız bir “Üniversite Kenti” olma yolunda ilerleyecek. Amaç bundan sonra peyder pey Bandırma’ya gelecek üniversite öğrencilerine burada 4 ve daha üstü yıllarını geçirecek bir kent sunabilmek.
İşin acı gerçeği, şu anda buna hazır değiliz! Ne altyapımız ne de üstyapımız Bandırma’ya gelecek binlerce öğrenci için hazır değil!
Çünkü Bandırma’ya gelecek öğrenci ilk önce barınma isteyecek! Sonra düzenli bir kent yaşamı isteyecek! Ve tabi ki canlı ve bol seçenekli bir kültür sanat yaşamı, yani aktivite isteyecek.
Şu andaki Bandırma’da tüm bu saydıklarım ancak bu kentin insanına yetecek kapasitede var. Ya gelecek binlerce öğrenci için ne yapacağız?
İlk önce barınma konusunu ele alalım. Şu anda Bandırma’da 10 bine yakın öğrenci var. Daha birkaç ay öncesine kadar yapımına başlanan ve bir tanesi hizmete giren öğrenci yurtları olmasa bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kiraladıkları evlerde kalıyordu. Sonra yurtların bir tanesi açıldı 700 küsür öğrenci oraya yerleşti, şimdi de Devlet Hastanesi yanındaki yurt inşaatı neredeyse bitti. Oraya da yaklaşık 550 öğrenci yerleşecek. Yeterli mi? Yeterli değil ama başlangıç anlamında olumlu bakılabilir.
Bu iki yurdun yapılması bile kentteki öğrenci evleri dengesini olumlu ölçüde etkiledi. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, öğrenciler ev sahipleri tarafından “yolunacak kaz gibi” görülür bu ülkede. Ev sahipleri de evlerini öğrencilere verirken titiz davranır diye bilinir. Çünkü öğrenci evindeki yaşam çok başkadır. Kuralsızdır çoğu zaman. Amaç gecenin birkaç saatini yatıp uyuyarak geçirmektir o evde. Çoğu zamanda memura, emekliye, aileye 500 lira olan ev kirası öğrenciye 1000 liradır. Çünkü ev sahipleri bilir ki, öğrenciler daima birkaç kişi birleşerek evi tutarlar ve kişi başına cüzi miktarlara düşürebilirler kiralarını. Hele ki bir de son seneleri ise okulda, sene sonunda çekip gidecekleri için ev sahipleri birkaç ayda olsa “Ne kazanırsam kâr” derler.
Hal böyle iken, Bandırma’da şu anda en düşük standartlarda evin kirası 500 TL’den başlar, çık çıkabildiğin kadar. 2500-3000 TL’ye kiralık daire var mı? VAR!!!
Peki öğrenci sayımız nedir? Hadi 10 bin diyelim! Bunlardan kaçı yurtlarda kalıyor? KYK’nın yurtları, özel yurtlar, öğrenci pansiyonları dersek!! Ortalama 2 bin kişi. Yani Bandırma’da 8 bine yakın öğrenci evlerde yaşıyor. Bu daha 4 yıllık fakültemizin hali! Peki üniversite hayata geçtiğinde ve yeni öğrenciler geldiğinde. Yani önümüzdeki birkaç yılda olacak öğrenci sayısındaki artışla 20 bini rahat buluruz! Nereye yerleşip, nerede barınacak bu öğrenciler?
Zaten yüksek olan kira fiyatları, ev sahiplerinin “Ya kiraya zam yapın ya da evden çıkın öğrenciye vereceğim” demesi ile iyice yükselecek!
O zaman ne yapılmalı? Geçtiğimiz aylarda başlayan YURT hamlesi hız kesmeden devam etmeli. Bandırma’ya aciliyetle 3-4 ayrı noktada öğrenci yurdu yapılmalı. Yüksek kapasiteli yurtlar! Yurt yapılırken de çevresi düşünülmeli! Yurdun bulunduğu alan bir ÖĞRENCİ KÖYÜ olmalı tabiri caizse.
En önemlisi öğrencilerin barınmaları “Bir zümrenin, bir grubun ya da bir idealist düşüncenin eline bırakılmamalı”
Barınma hakkında ayrı bir yazı da yazabilirim neredeyse ama buradan “Düzenli Kent Yaşamı”na geçmek istiyorum müsaadenizle.
Evet, öğrenci düzenli kent yaşamı ister. Sabah okuluna gidecekken yurdunun ya da kaldığı evinin yakınından düzenli geçecek bir otobüs seferi ister, UCUZ ULAŞIM! İster, kent trafiğine, karmaşasına takılmadan bir ulaşımla sınavına, dersine yetişmek ister! İşte bunu sağlamalı Bandırma!
Şu andaki kent içi ulaşım ancak Bandırmalı’ya yetiyor. Mutlaka üniversite ile kent merkezi arasına alternatif bir öğrenci ulaşım imkanı sağlanmalı. Belki hemen olmayacak bir şey ama “Hafif raylı sistem” bile artık düşünülmeli! Projesi, AR-GE’si yapılmaya başlanmalı! En azından Üniversite-Hastane-Kent Merkezi güzergahında.
Ve son olarak da sanat ve kültür yaşamı denmeli! Bandırma’da aslında en kötü durumda olan da bu bence! Geçtiğimiz bir iki yıla bakıldığında 2 tane sinema vardı, bunların sayısı maalesef bire indi. AVM’deki sinemada olmasa 145 bin nüfuslu kentin ve haftasonları civar ilçelerden gelenlerin vakit geçirebilecekleri bir sinema salonu yok! Bu konu aciliyetle ele alınmalı!
Bandırma Belediyesi’nin son zamanlarda Barış Manço Kültür Merkezi’nin sinema hüviyetinden çıkarak gerçek kültür merkezine dönüşmesinde gösterdiği hizmet de takdire şayan. Son zamanlarda ardı ardına gelen tiyatro oyunları, şiir dinletileri, konferanslar bunun en güzel örnekleri.
Fakat burada da irdelenmesi gereken noktalar var. Bunlardan en önemlisi, gelecek olan tiyatro oyunlarının, yapılacak olan şiir, konferans gibi sanatsal aktivitelerin “Herkese, her kesime” hitap etmesine dikkat edilmesi.
Belediye yönetimi “Sol görüşlü” bir partiden diye, Bandırma’nın tamamını sol görüşlü olarak nitelendirip ağırlıklı olarak bu kesime hitap eden aktiviteler yapıldığında, ya da iktidardaki düşünceyi eleştiren konferanslara imza atıldığında bu takdire şayan hizmetin bir ayağı aksamaya başlar kısa zamanda.
Ama mevcut hali ile de Belediye yönetiminin başlattığı bu kültür sanat uygulamasının eskiye nazaran çok çok iyi noktada olduğunu da söylemek lazım.
Şunu da belirtmeliyim ki, bu konuda sadece yerel yönetimin değil, devletin de yapacağı bir şeyler olmalı! “Devlet Tiyatroları”nın Bursa’da olan çok önemli bir tiyatro sahnesi var biliyorsunuz! Bursa Devlet Tiyatroları’nın en az haftanın 2 günü Bandırma’da da bir oyun sahneye koyması, kentteki kültür sanat yaşamına daha da bol alternatif sağlar diye düşünüyor ve bu konuda milletvekillerimizin katkısını talep ediyorum. Hatta Adnan Menderes Bulvarındaki Eski TEKEL alanına güzel bir ŞEHİR TİYATROLARI binası ile Kongre merkezi’nin isabetli olacağını savunuyorum.
Konumuza dönersek, öğrenciler için bir hayli önemli olan kültür sanat yaşamı Bandırma’da çeşitlendirilmeli! Öğrenci festivalleri yapılmalı! Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivalimiz hem konferanslar, hem de konserler bakımından öğrenci lere farklı alternatifler tanımalı. Mesela öğrenciler için yılda bir kez alternatif rock festivali düzenlenebilir.
Burada yazdıklarımız tabi ki, öğrenci gözüyle bizim aklımıza gelenler. Ama aciliyetle yapılması gereken yerel yönetimin, kaymakamlığın, siyasi parti temsilcilerinin ve milletvekillerinin bulunduğu bir panel düzenleyerek sadece üniversite öğrencilerinin bulunacağı bu panelde, öğrencilerin Bandırma’dan beklentilerini, görmek istediklerini sorup gelecek cevaplara göre kente bir rota çizmekte.
Sözün özü, Bandırma kimliğini artık buldu! Bandırma bir üniversite kenti olacak ve bu konuda hızla ilerleyip yol katedecek. Bandırma, üniversitesini geliştirecek, üniversite de Bandırma’yı geliştirecek. Sağlıcakla kalın!

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .