BANDIRMA 250 MİLYON LİRAYI KAYBETTİ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BANDIRMA 250 MİLYON LİRAYI KAYBETTİ

Bu haber 12 Eylül 2020 - 11:21 'de eklendi ve 22.464 kez görüntülendi.

Covit 19 belası tüm Dünya’yı sarmasıyla beraber alışkanlıklarımız, tercihlerimiz kısacası yaşam tarzımız değişti. Bir çoğumuz alışverişlerimizi kalabalık dükkanlara girmeden online olarak yapar hale geldik. Bu tercih özellikle küçük esnaf dediğimiz, çarşıda her gün selamlaştığımız hal hatır sorduğumuz kişilerin ticaretten çekilmelerine neden oldu. Öyle ya da böyle her sektör bu pandemiden etkilendi. Bu olumsuz etkilerden en çok etkilenen yurt ve apart sektörü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her sektör az ya da çok etkilenirken yurt apart sektörü 7 aydan bu yana hala kapalı durumda. Yüz yüze eğitimin başlamaması nedeniyle de uzunca bir süre daha kapalı kalacaklar. Onyedi Eylül Üniversitesinde yüz yüze eğitime 1 Mart’a kadar ara verilmesi Bandırma ve esnafı için ne ifade edecek hep beraber yaşayarak göreceğiz. Öğrencilerin Bandırma’ya olan katkılarını bugüne kadar birileri hep görmezden gelmişlerdi. Şimdi öğrenciler Bandırma’ya gelmeden eğitim alacaklar. Kuşkusuz bunun ekonomik sonuçları çok olumsuz olacak.
Yazımda vurgulamak ve öne çıkarmak istediğim noktaları küçük detaylar ile anlatayım. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde yaklaşık 15 Bin 500 öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrenciler Bandırma’daki yurtlarda , apartlarda ve kiraladıkları evlerde kalıyor. Alışverişlerini kentteki esnaftan yapıyor, kafeleri ve eğlence mekanlarını dolduruyorlar. Ulaşım araçlarını kullanıp katma değer yaratıyorlar. Bu 15 Bin öğrenci kabaca hesaplarsak yılda Bandırma’ya 250 Milyon lira para bırakıyorlar. On yedi Eylül Üniversitesinin 5 yıldan bu yana eğitim verdiğini düşündüğümüzde bu rakam 1 Milyar 250 Milyon liralara yükseliyor. Bu miktar kabaca yaptığımız hesaplarda ortaya çıkan rakam, ufak tefek detaylar ile bu rakamın çok daha yükseleceğini düşünüyorum. 1 Milyar 250 milyon lira Bandırma için çok ama çok ciddi bir katma değerdir. Yüz yüze eğitimin başlamayacak olması nedeniyle öğrenciler sadece bu yıl 250 Milyon lirayı Bandırma’da harcamayacaklar. Bu paradan Bandırma esnafı yararlanamayacak. Apartlar, yurtlar, kafeler, eğlence mekanları, ulaşım araçları 15 Bin öğrenciden mahrum kalacaklar.
Bu kadar basit hesaplamalar bile şunu gösteriyor ki, Onyedi Eylül Üniversitesi Bandırma için bulunmaz bir nimettir. Peki, Bandırma olarak bizler bu nimetin ne kadar farkındayız diyerek kendimizi sorgulamalıyız. 5 yıl boyunca Üniversite ve Bandırma bir türlü ortak bir noktada buluşamadı. Üniversite kendini bir türlü Bandırma’ya ifade edemedi. Yaptığı etkinliklerde Bandırma gibi özgürlükler şehri denilen şehrin iç dinamiklerini dikkate almadı. Buna karşın Bandırma’da Üniversiteye hak ettiği değeri vermedi, bu kuruma yeteri kadar sahip çıkmadı. Susurluk ve Gönen, Üniversitenin şehirlerine gelmesi için tek yürek çaba harcarken Bandırma kenti Üniversite için tek delikli kuruş yardım yapmadı. Bandırmalı iş insanlarının Bandırma’daki okul yatırımlarından Üniversite asla yararlanamadı. Kısacası On yedi Üniversitesi şehrin dışında kalırken Bandırma bu tabloyu uzaktan seyretti.
Üniversite için Bandırma’yı tercih eden öğrenciler ile gazetede yaptığım uzun bir söyleşi de dertlerini yazmıştım. Geçen bir senede ne Üniversite ne Bandırma’yı yönetenler bu sorunları çözme adına tek bir adım dahi atmadılar. Oysa ki, öğrencilerin sıraladıkları sorunlar çözülemeyecek sorunlar değildi. Öğrenciler Bandırma esnafının kendilerini yolunacak kaz gibi gördüklerini, ev kiralarının öğrenciler için yüksek tutulduğunu ifade etmişlerdi. Normal olarak 750 lira olan kirayı evi öğrenci tutmaya kalkınca bin 500 liraya yükseltiyorlarmış. Okulda yemekler yetersiz ve pahalıydı. En büyük dertleri ise ulaşımdı. Hastane ve Üniversite araçlarının ayrı olmasını talep ediyorlardı. İsteklerinde haklılık payı yok muydu? Üst üste hasta insanlarla yolculuk yapmak istemediler. Lakin Büyükşehir bu konuda adım dahi atmadı. Şimdi pandemi sürecinde okullar açılırsa öğrenciler yine Hastane araçları ile yolculuk yapmak zorunda kalacaklardı. Biraz empati yaparsak hangimiz çocuğumuzun bu şekilde okula gidip gelmesini isteyebilir ki. Tabi ki istemeyiz. O zaman kent olarak bu sorunu çözme adına baskı oluşturmalıyız. Sadece öğrencilerin bineceği ring seferleri başlatılmalı demeliyiz.
Sonuç olarak ne diyorsun derseniz, Bandırma için Üniversite ve onun yarattığı katma değer çok önemlidir. Bu gerçeği bu sene göreceğiz. Ders almalı, üniversite ve kent üzerine düşen sorumluluk dahilinde hareket etmelidirler.

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.