BALKIŞ: MUTFAKTA YANGIN VAR SESİMİZİ DUYUN - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BALKIŞ: MUTFAKTA YANGIN VAR SESİMİZİ DUYUN

Bu haber 13 Ekim 2021 - 9:15 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

 

Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, art arda gelen zamların ardından emeklilerin bu ülkede açlık sınırı altına düştüğünü söyleyerek Ak Parti Hükümetinin emeklilerin seslerini duymasını istedi.

Türkiye’de en zor durumda bulunan kesimlerden biri işsizler diğeri de emeklilerdir diyen Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış “12 milyon 400 bin emeklinin yüzde 71’inin 56 yaş ve üstü, yüzde 61’inin işçi, yüzde 21’inin Bağ-Kur ve yüzde 18’inin de memur emeklisi var AKP döneminde sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklik en çok emeklileri vurdu.

Emeklilik zorlaştı, aylık bağlanma oranları düşürüldü, hak kayıpları oldu. Emekli aylığı hesaplanmasındaki refah payı yüzde 100’den yüzde 30’a indirildi. Emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e yükseldi. Prim ödeme gün sayısı arttı. Emekli aylığı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 65’ten yüzde 50’ye düşürüldü. Emekli aylığı alt sınırı kaldırıldı.

YÜZDE 48’İ ÇALIŞIYOR

Türkiye’de 8,4 milyon emekli var. Devletten malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alan vatandaşlarımız da eklendiğinde bu sayı 12,4 milyona ulaşıyor. 4 milyonu aşkın emekli geçim sıkıntısı nedeniyle tekrar çalışmak zorunda 2019 yılı başında yapılan yeni düzenlemelere rağmen emeklilerimizin neredeyse yarısı, halen asgari ücretin altında maaş alıyor. Çalışan ve iş arayan emeklilerimizin sayısı da her geçen gün artıyor. 2002 yılında emekli olduğu halde tekrar çalışanların toplam emekliler içindeki oranı yüzde 37 iken bu oran şu anda yüzde 48’leri aşmış durumda. Yani emeklilerin yaklaşık yarısı tekrar çalışmaya ihtiyaç duyuyor. Vatandaşlar geçinebilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için faiz yüksekliğine rağmen borçlanma dışında bir çare bulamıyor. Bu iktidar döneminde vatandaşın bankalara olan borcu 78 kat arttı.”

Corona Vürüs ekonomiden sonra Emeklileri vuran bir kasırga olduğunu ifade eden Balkış “Türkiyede  corana virüsle mücadele kapsamında en çok mağdur olan emekliler oldu. Literatüre giren 65 yaş üstü kavramı  mağduriyetin de başlangıcı oldu. Sokağa çıkma, nefes alma, otobüsle yolculuk yapma  yasağını  emekliler pandemi süresince sürekli yaşadılar.  Emeklilerin feryadı Emekli maaşı ile geçinilmiyor, pandemiyle de işsiz kaldık

 

Açlık sınırını dahi bulmayan emekli maaşları yoksul emeklileri açlığa mahkum etti. Pandemi öncesi çalışan emekliler bugün çalışamıyor. Emekli yoksulluğu derinleşiyor. Atanamayan öğretmenler, işsiz kalanların bütün yükü Emeklilerin sırtına bindi.

Ekonomik kriz ve pandemi koşulları yoksulluğu artırdı. Yoksulluğu derinleşen biz  emekliler ise tam anlamıyla yaşam savaşı veriyoruz. Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre  göre, ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 482 TL iken yoksulluk sınırı da 8 bin 85 TL oldu. Emekli aylıkları ise değil yoksulluk sınırına, açlık sınırına bile yaklaşmıyor.

Emeklilerin ortaklaştığı tek konu yoksulluk oldu. Emekliliğin ardından iş bulup çalışmaya devam eden emekliler bu kez pandemi nedeniyle işinden oldu. Pandemi nedeniyle ücretsiz izin, kısmi çalışma ödeneği ya da kayıt dışı çalışma nedeniyle emekliler büyük dar boğazda “Emeklilik koşullarında zaten mağdurduk. Pandemi de gelince o da bizi yerin dibine soktu. Pandemi sürecinde AKP hükümetinin emeklilere bir destek vermedi hükümet  emeklileri gözden çıkardı ve tamamen bittik. Pandemi koşularında temel tüketim maddelerine yapılan zamlar nedeniyle emeklinin  maaşları yüzde 40-50 arası eridi “Ne kadar maaşlarımızı dolarla almıyorsak da doların artması alım gücünü düşürdü”

“YOKSULLAŞMALARININ TEK SORUMLUSU İKTİDAR”

Emekliler yaşadıkları pandemi sürecini bir tercih olarak değerlendiriyor. Pandemi sürecinde de, öncesinde de yoksullaşmalarının tek sorumlusu AKP  iktidarıdır. İktidarın özellikle sağlığı siyasi meta haline dönüştürmesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Pandemi sürecinde halk sağlığının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı”  Emekliler gerçekten zor koşullarda yaşarken, kendilerine bütçeden yeterince pay ayrılmadığından da yakınıyorlar. “Dedi.

 

 

 

&nbps

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.