BALIKESİR’İN HER NOKTASINDA EĞİTİM YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

BALIKESİR’İN HER NOKTASINDA EĞİTİM YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

ABONE OL
25 Nisan 2023 10:37
BALIKESİR’İN HER NOKTASINDA EĞİTİM YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığının eğitime sunduğu geniş imkânlar doğrultusunda bina güçlendirmesi kararı verilen ve inşaatı tamamlanan okullar ile Eğitim Kenti Balıkesirimizin eğitim alt yapısı güçlenerek geleceğin temelleri sağlam atılıyor. Okulların dört duvarla çevrili binalardan ibaret olmayıp çocuklarımızın hayalleri, umutları ve geleceklerinin yeşerdiği, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı öğrenme ortamları olduğu düşüncesiyle ilimizde yeniden yapımına karar verilen ve yıkımı yapılarak inşaatı devam eden okul, atölye ve pansiyon binalarında gelişmeler hızla devam ediyor.

Bu kapsamda ilimiz genelinde 80 okul ve 1 uygulama otelinin yapımı tamamlanmış bulunuyor. Öğrenciler yeni açılan 1490 derslikte eğitim öğretim faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. 1300 yatak kapasiteli 7 adet pansiyon, 4 atölye, 7 spor salonu da Balıkesir eğitim ailesine kazandırıldı.

2022-2023 eğitim öğretim yılında yapımı tamamlanan Altıeylül Fen Lisesi, Altıeylül Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu, Edremit Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi ve Pansiyonu, Gömeç Şehit Mustafa Güvenç Aldemir Ortaokulu, Bandırma Özel Eğitim Anaokulu ve Burhaniye Özel Eğitim Anaokulu ile öğrencilerin nitelikli eğitim öğretim ortamlarında gelecek inşalarının sağlam atılacağı eğitim yuvaları oluşturuldu. İlimizde deprem güvenliği açısından bina güçlendirmesi kararı verilen 61 okul ve 1098 derslik güçlendirme çalışmaları tamamlanarak sağlam ve modern binalar oluşturuldu.

Eğitim için yapılan her yatırımın geleceğe dair en değerli kazanım olduğu inancıyla şu anda Balıkesir genelinde 65 okul binası, 828 derslik, 2 pansiyon, 4 atölye, 2 spor salonu ve 1 uygulama otelinin de yapımı devam ediyor.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Vali Hasan ŞILDAK, Balıkesir’de eğitim yatırımlarının son iki yılda zirve noktaya ulaştığını, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan ödeneklerle okul ve derslik yapımı konusunda adeta bir seferberlik yaşandığını ifade etti. Bu çalışmalar kapsamında bir taraftan İlin okul açığı kapatılırken bir taraftan da deprem güvenliği yeterli olmayan okul binalarının yenilendiğini söyledi. Vali ŞILDAK “Milletvekillerimizin de
desteğiyle son iki yıl içerisinde rekor düzeyde eğitim yatırımı aldık. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü koordinasyonumuz altında sağlanan ödenekleri en doğru ve hızlı şekilde kullanarak İlimize çok değerli eğitim yatırımları kazandırıyoruz. Okullar, pansiyonlar, spor salonları, atölyeler her biri önemli ihtiyaçları karşılıyor. Burada vurgulanması gereken, okul binalarımızın deprem
güvenliği yönünden sağlam hale getirilmesi, yıkılıp yeniden yapılarak veya güçlendirilerek binalardaki riskin ortadan kaldırılmış olmasıdır. Şu anda da çok sayıda okul inşaatımız devam ediyor. Yapımı süren 65 okulumuz var. Milli Eğitim Müdürlüklerimize, Kaymakamlıklarımıza, ihale, yapım ve kontrollük süreçlerini gerçekleştiren kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Bu güçlü desteklerle Balıkesir eğitim altyapısı önemli ölçüde eksikliklerini tamamlıyor.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.