BAKAN: SELDEN KÜTÜK TOPLAMA DERDİNDE DEĞİLİZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BAKAN: SELDEN KÜTÜK TOPLAMA DERDİNDE DEĞİLİZ

Bu haber 16 Ekim 2020 - 9:50 'de eklendi ve 1.300 kez görüntülendi.

Bandırma ve Erdek İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, Dünya’nın hiçbir ülkesinde ve ticaretinde üreticinin kendi malının fiyatını belirle hakkının elinden alınmadığını belirterek Ulusal Süt Konseyinin yapısının acilen değişmesi gerektiğini söyledi.

Süt üretimindeki girdi maliyetlerinin yükselişi karşısında üreticilerin çaresiz kaldığının altını çizen Özgür Bakan “Yeme, silaja, samana ve yoncaya gelen zamlar karşısında süt fiyatlarının sabit kalması süt üreticilerini çok zor durumlara sokuyor. Süt fiyatları 1 seneden bu yana artmıyor. Ekim ayında yapılan toplantı da ise çiğ süt desteklemeleri Ekim, Kasım ve Aralık ayları için 15 kuruştan 40 kuruşa yükseltildi. Ancak bu artış fiyatlara 6 ay sonra yansıyacak. 2020 yılı için süt desteklemelerini süt üreticileri sadece Ocak, Şubat ve Mart ayları için alabildi. Diğer 6 aylık desteklemelerinin ödenmesini süt üreticileri hala bekliyor.

Süt Üreticileri Birliği olarak süt fiyatlarının Gıda Komitesi tarafından belirlenmesinin yanlış olduğunu her zaman söyledik. Zaman da bizim haklı çıkardı. Ulusal Süt Konseyinin çağrılmadığı toplantılara marketler zincirleri ve büyük sanayicileri çağrıldı. Bu toplantılarda üretici birlikleri tek kaldığı için fiyat belirleme noktasında da onların dediği oldu ve süt fiyatları arttırılmadı. 15 Aralık’ta Konseyin yeniden toplanacağı süt fiyatlarının arttırılacağı yönünde bilgiler alsak da bekleyip sonucu göreceğiz. Süt üreticileri birliği olarak beklentimiz süt fiyatlarının 3, 3,5 lira olmasıdır.”

Süt fiyatlarını sabit tutarak süt destekleme fiyatlarının arttırılmasıyla Devletin zarara uğratıldığını ifade eden Bandırma Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan “Desteklemeler 15 kuruştan 40 kuruşa çıkartılırken, devlet zarar görürken korunan büyük sanayiciler olmuştur. Bu düzen tamamen yanlış bir düzendir. İvedilikle marketçilik yasasının çıkarılmasını, süt üreticilerinin fiyat belirleme noktasında söz sahibi olmasını istiyoruz. Ulusal Süt Konseyi yapısının üretici lehine revize edilmesi gerekiyor. Çünkü Dünya’nın hiçbir yerinde üreticilerin ürünlerinin fiyatlarının belirlenmesi noktasında hakları ellerinden alınmaz. İlerleyen dönemlerde süt eksiklikleri yaşandığında sanayiciler Gıda Konseyine ve Ulusal Süt Konseyine rağmen süt fiyatlarını arttırma yoluna gideceklerdir. “Dedi.

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.