BAKAN: BIÇAK ARTIK KEMİĞİ DE KESTİ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

BAKAN: BIÇAK ARTIK KEMİĞİ DE KESTİ

Bu haber 23 Haziran 2021 - 9:28 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.

Bandırma Araba Servisi

Bandırma Erdek İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, eskiler zor durumları anlatmak için Bıçak kemiğe dayandı derlerdi. Lakin süt üreticileri için artık bıçak kemiğe dayanmayı geçerek kemiği kesme noktasına geldi dedi.

Gıda Komitesinin çiğ süt referans fiyatlarını 1 Temmuz- 31Aralık tarihlerinde geçerli olmak üzere 3,20 TL/litre olarak belirlenmesinin süt üreticileri için büyük bir hayal kırıklığı yarattığını belirten Başkan Bakan “Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen destekleme primi litre başına 30 kuruştan 20 kuruşa indirmesi ise süt üreticilerini bir kez daha yıkmıştır. 1 litre sütün üretim maliyetini 3,8 lira olduğunu düşünüldüğünde isyanımızın nedeni anlatmış oluruz.

Üreticiler Birlikleri olarak primlerle beraber çiğ süt fiyatının 4 lira olmasını istemiştik. Yem süt paritesi en az 1/3 oranında olması gerekirken oran çiftçilerin aleyhine zarar gösteriyor. Süt üreticileri bu şartlar altında süt hayvanlarını satarak süt üretiminden vazgeçmeye başladılar. Bu da kısa vadede yeni krizleri beraberinde getirecektir.

Ülkemizde yaşanan kuraklık yem sektöründe hammadde fiyatlarındaki artış ve hammadde noksanlığından ötürü yem fiyatları önü alınmaz bir şekilde yükseliyor. Basından öğrendiğimiz kadarıyla yem sanayicileri Bakanlık ile yaptığı görüşmede arpa almama sözü vererek yem fiyatlarını düşürmeye çalışsa da aynı sanayiciler yem fiyatlarını düşürme sözü vermediler. Harman sezonunda tahıl üretiminde kısmen bolluk yaşandığı bu zamanda beyhude çabalar içinde buğday arpa mısır fiyatlarını düşürmeye çalışmak hiçbir işe yaramayacaktır. Artan enflasyon nedeniyle artan fiyatları düşürmeye çalışıyormuş gibi gösterip 6 ay boyunca süt fiyatlarını düşük tutmak akılla izah edilemez. “

Gıda Komitasının acil olarak yanlıştan dönmesi gerektiğini belirten Bandırma Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan “Gıda Komitesi çiğ süt fiyatlarını hemen prim dahil 4 lira olarak açıklamaya davet ediyorum. “Dedi.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.