AYBARS OZAR YAZDI… BİR KOMİK ALGI OPERASYONU

AYBARS OZAR YAZDI… BİR KOMİK ALGI OPERASYONU

ABONE OL
10 Ekim 2023 09:03
AYBARS OZAR YAZDI… BİR KOMİK ALGI OPERASYONU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sizlere Bandırma’da yaşanan iki garip algı operasyonundan bahsedeceğim. Konuların hepsi yakın zamanda yaşandığı için bir çok okuyucu eminim aşina olacak hatta yakından takip edenlerde çıkacaktır.

Birinci konumuz meşhur Angus Gemisi Meselesi..

Bu konu üzerinden yaratılan algı sanki Angus Gemisini Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun getiriyor, ilk kez onun döneminde geldi ve bu konuda tüm yetki Bandırma Belediyesinde ama bir şey yapılmıyor havasında. Bunu yapanların bir çoğu yine parti içi yada öyle görünen Tosun muhalifleri. Belediye Başkanı Tosun bu konuyu kendince açıkladı aslında. “Son noktada geminin işlemleri tamamlanana kadar Bandırma açıklarında bekletiyoruz daha hızlı tahliye edilmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadeleri ile konuyu toparlamaya çalışıyor.

Konuyu merak ettim biraz araştırdım . Angus Gemisi yanlış değilse ilk olarak 2016 senesi Aralık ayında Bandırma’ya geliyor. Hatta o zamanlar dev geminin Bandırma halkı tarafından yüzen otele benzetildiğinden bahsediliyor. Not edin sizden ricam Sene 2016.

Anguslar 2016 Aralık ayında geliyor, Mayıs 2017’de yapılan Bandırma Kuş Cenneti festivalinde Çelebi Limanı da sponsorlar arasında .

Festival sonunda düzenlenen plaket töreninde konuşma yapan dönemin Belediye Başkanı Mirza, bakın burası çok önemli , Şu sözlerle başlayan bir konuşma yapıyor. Türkiye’deki tek ‘’çevre’’ festivali Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali ….’’

Nasıl ama ?

Yine o yıllarda Bandırma Belediye Meclisinde çalışkan siyasetçi Harun Algül’ün Angus Gemisiyle ilgili verdiği soru önergesine ise dönemin Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın verdiği yanıt  aynen aşağıdaki gibi..

‘’ Hayvanları Tarım Bakanlığı ithal ediyor ve belli limanlar tespit edilmiş . Bu limanlardan biri de Bandırma Çelebi Limanı’dır. Biz gerekli yerlere müracaat ettik fakat  ancak dağıtım için uygun yer Bandırma olarak tespit edilmiş durumda. Çelebi Limanı , biz bunu almak zorundayız çünkü limanımız tespit edilmiş limandır diyor.Biz ancak gidip eylem yapabiliriz ‘’

Yani anlaşılacağı gibi bu konuyu sosyal medya üzerinden ahkam keserek çözmemiz mümkün değil , bu konuda ses getirecek bir eylemi düzenleyebilecek çevre derneği Bandırma’da zaten yok. Kağıt üzerinde varsa da icraatta yok. Mesele  AK Parti- CHP- MHP ve mecliste vekili olan tüm siyasi partilerin ortak akıl ile çözmesi gereken bir meseledir.

İKİNCİ MESELE GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZİ

Hepimizin malumu geçtiğimiz günlerde Paşakent Mahallesinde bulunan ve inşaatı 25 yıldır yarım ve atıl vaziyette bekleyen Gençlik ve Kültür merkezi konusunda güzel bir gelişme yaşandı. Genç Vekil Ali Taylan Öztaylan meclise gider gitmez kolları sıvamış olacak ki bu proje için kısa süre içinde çözümcü bir formül yaratmış.

Nedir bu formül ?

Atıl vaziyette bekleyen bu alan Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devredilecek, projeyi Büykşehir tamamlayacak. Nasıl bir gençlik merkezi istedikleri ise gençlere sorulacak ve proje detayları halkın katılımıyla tamamlanacak.

Gelişmenin açıklanmasıyla yangın yeri .”Vay efendim Büyükşehir Bandırmalının malına çöküyor” .

Hatırlatmakta fayda var . Bahsettiğiniz alan 25 yıl önce Bandırma Belediyesi tarafından proje teslim tarihi olmaksızın Kültür Ve Turizm Bakanlığına devredilmiş, 25 yıllık süre boyunca da hemen hemen tüm belediyelerin ölü taklidi yaptığı görmezden geldiği bir proje.

Her hangi bir Bandırma belediye yönetiminin bu alanı Bakanlıktan geri istediğini “verin biz bitirelim” dediğini hatırlamıyorum.

Bir Bandırma çocuğu meclise gitti, devreye girdi , projeyi de Büyükşehir tamamlayacak deyince mi aklınıza geldi Bandırmalının malı diye sorarlar insana.

Büyükşehir Bandırma’lının  25 yıldır her ne sebeple olursa olsun atıl olarak bekleyen hakkı olan projeyi tamamlayarak Bandırma’nın hizmetine sunacak ise bundan parti ayırmaksızın gurur ve mutluluk duymak gerekir. Ali Taylan Öztaylan’ın enerjisini , hevesini , memleket sevgisini ve hizmet yeteneğini küçümsemek bu icraatını itibarsızlaştırmaya çalışmak,  Bandırma halkının hizmetine sunulacak bir projeyi “çökme” olarak tabir etmek ucuz siyasettir.

Bir an önce tamamlanıp Bandırma halkının hizmetine girmesini diliyorum.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.