AYASOFYA’NIN CAMİYE ÇEVRİLMESİ İÇİN NE DEDİLER ? - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

AYASOFYA’NIN CAMİYE ÇEVRİLMESİ İÇİN NE DEDİLER ?

Bu haber 19 Haziran 2020 - 11:43 'de eklendi ve 1.917 kez görüntülendi.

Dünyanın nadide eserleri arasında yer alan ve 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethi ile önemi daha da artan Ayasofya ‘nın cami olarak ibadete açılması konusunda Danıştay’ın kararı beklenirken, Bandırma Şehir Gazetesi olarak siyasi partilerin ilçe Başkanlarına Ayasofya hakkında düşüncelerini sorduk.

KİMSE AYASOFYA ÜZERİNDEN PAZARLIK YAPMASIN

Ak Parti ilçe Başkanı Mehmet Doğan Şehir Gazetesine yaptığı açıklamada İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya Camii milletimizin gönlündeki simgesel önemini korumaktadır dedi.
Ayasofya’nın önemi dün ne ise bugün de odur. Ayasofya Camii milletimizin gönlünde cami olarak simgesel önemini korumaktadır. Hiç kimse Ayasofya üzerinden Türkiye ile pazarlığa oturamaz. Ayasofya’nın sahibi bellidir, egemenlik hakkı milletimizindir. Bunun cumhuriyetle hesaplaşma olarak sunulup politize edilmesi son derece yanlıştır. Ayasofya konusunda yabancı güçlerin sözcülüğünü yapan çevrelerin ifade ettiği yaklaşımı çok iyi biliyoruz. Milletimizin hassas olduğu hemen her konularda yerli ve milli tavır almak konusunda sıkıntısı olanlar burada da kendisini göstermiştir. Cami statüsüne alınıp ibadete açılmakla Ayasofya bir yere gitmemektedir. Ayasofya kültürel bir miras olarak nasıl cami statüsünde asırlarca korunduysa yine aynı şekilde korunacaktır. Özellikle topraklarındaki birçok camiyi harabeye çeviren, yok eden Yunanistan’ın çıkışları beyhudedir. Yabancı ülkelerin kanaat bildirmeye hiçbir şekilde hakları yoktur.
Ayasofya Camii’nin ibadete açılması çağrıları kuru bir slogan olmadığının altını çizen Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan, ecdadımızın yolunda yürüyen Sayın Cumhurbaşkanımız, hükumetimiz ve ilgili kurumlarımız milletimizin sesine kulak vererek en doğru kararı verecektir dedi.

ZİNCİRLER KIRILSIN AYASOFYA İBADETE AÇILSIN

MHP İlçe Başkanı Bekir Bozkurt son günlerde ülke gündemine oturan Ayasofya’ya Cami statüsü verilmesi hakkındaki görüşlerini Şehir Gazetesine açıkladı.
Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (SAV )Efendimizin müjdelediği İstanbul’u fethinin müjdesi ve sembolü olan Ayasofya bizim ruh kökümüzde hiç bir zaman müze olmadı şeklinde konuşan MHP İlçe Başkanı Bekir Bozkurt “Türk Milletinin adaletinin ve hoşgörüsünün gereği olarak Ayasofya fetihle yıkılmadı camiye çevrilerek bu şaheserin bugüne kadar gelmesine sebep olundu. O günden bugüne Türk milleti Ayasofya’yı cami olarak gördü ve bildi. Bugün ise gelinen noktada cami olarak açılması düşünülmekte. Türk Milletinin sembolü olmuş Ayasofya fethin kutlu bir namzedi ve kutsal bir emanetidir. Ayasofya Müslüman Türk milletinin Fetih Camisidir,bu sebeple de mutlaka ibadete açılmalıdır.Bir kısım çevrelerin itirazları ve uluslararası güçlerin müze kalsın isteği Türklük ruhuyla yönetilen dış politikamızı ve devlet aklımızı dumura uğratma çabasından başka bir şey değildir. Bu çabalar beyhudedir.” 15 Temmuz hain darbesinden sonra oluşan Milli iklimin gereği yerine getirilmeli ve Türkün ruh kökünde cami olarak duran Ayasofya ibadete açılmalı diyen Bozkurt “Milletimizin Özlem’le beklediği kutlu müjde gerçekleşmelidir. Çağ açıp çağ kapatan orta çağın karanlığından aydınlığa çıkartan Fatih Sultan Mehmet’in hatırası ve vasiyeti fethin sembolünün cami olarak açılacağı günü hasretle bekliyoruz.Devletimizi yönetenlerde bu arzuya sesiz kalmamalı ve gereğini yapmalıdır. Büyük Türk Milletinin bağımsız ve hür yaşanmasının gereği ve bunun bir nevi ispatı Ayasofya’nın ibadete açılmasından geçiyor.Bu duygularla zincirler kırılsın Ayasofya açılsın diyor selam ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

AYASOFYA 1934 YILINDA ALINAN KARARLA MÜZE OLDU

İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi Sert Ayasofya’nın bir an önce ibadete açılmasını isteyerek hükümetin Danıştay kararını beklemesine gerek olmadığının altını çizdi. Öncelikle güzel İstanbul’u fetheden ve bir Türk şehri haline getiren büyük Türk Hakanı Fatih Sultan Mehmet’i minnet ve rahmetle anıyorum diyen İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi Sert “Hepimizin malumu İstanbul 29 Mayıs 1453 yılında fethedilip ve 1 Haziran 1455 yılında da Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılındı. 1931 yılına kadar da Ayasofya cami olarak hizmet verdi. 1934 yılında alınan karar ile de Ayasofya Müze haline dönüştürüldü. 1 Şubat 1935 tarihinde ise ziyaretlere açıldı. 1936 yılında ise Ayasofya camii kebir olarak tapusu çıkarılarak müze olarak değil cami olarak tapu kayıtlarına geçti.” Son günlerdeki Ayasofya tartışmalarına değinen Necmi Sert” Benim bir tarih öğretmeni olarak şahsi görüşüm, bu tip yapı ve eserleri fetheden kişi ya da yaptıran kişi hangi amaçla yaptırmış ise o amaçla kullanılması gerektiğidir. İYİ Parti’nin kurumsal görüşü de Ayasofya’nın cami olarak hizmet vermesi yönündedir. Zaten Ayasofya’nın cami olarak kullanılması konusu ile ilgili olarak 9 Haziran 2020 tarihinde İYİ Parti olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine araştırma önergesi de verdik. Ancak önergemize AKP ret, MHP ve HDP çekimser oy kullanınca önerge kabul edilmedi. Böylece MHP’nin Ayasofya’nın cami olarak kullanılması için verdiği demeçlerinde samimi olmadıkları ortaya çıktı.”

AYASOFYA’DA BEŞ VAKİT EZAN OKUNUYOR

Ayasofya konusu AKP hükümeti tarafından zaman zaman suni olarak gündeme taşınmaktadır. Biz Dinin siyasete alet edilmesini doğru bulmuyoruz.İnsanların inançları bizim içinde kutsaldır.Ona saygı duyarız.İnsanların inançlarını da istedikleri gibi özgürce yaşayabilmesinden yanayız. Türk halkının evine ekmek götürememe sorunu var, gençler işsiz , insanlar çaresizken ve onların bu sorunlarına çözüm üretmek gerekirken , hükümet suni gündem yaratarak bunlar unutturmak istemektedir. Halkın gündeminde Ayasofya yok , geçim derdi var , kadınlarımızın ocaklarında aş kaynamama derdi var. Ayasofya meselesi çok yönlüdür, hem inanç , hem kültürel , hem diplomatik , yani uluslar arası ilişkilerle iç içe geçmiş bir konudur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında bir kararnameyle , evrensel bir kültür hazinesi olarak gördüğü Ayasofya’yı , geleceği gören bir lider olduğunu burada da göstererek müzeye dönüştürmüş ve konuyu çözmüştür.
İslam Dünyasında ve İstanbul’da Ayasofya’yı gölgede bırakan nice camiler vardır. Bunlardan en önemlisi de Ayasofya’nın hemen karşısında ki Sultan Ahmet Camisidir. Bugün Ayasofya’nın minarelerinden beş vakit ezan okunmaktadır. Buna rağmen tüm Dünyanın göz bebeği bir kültürel , turistik mekanın ucuz siyasi malzeme edilmesi doğru değildir.AKP hükümeti bu konuda da samimi değildir.Eğer gerçek öyle olsaydı , meclise verilen ve cami olarak tekrar ibadete açılsın önerisine ret oyu vermezlerdi. AKP’nin Dini kullanarak siyaset yapma alışkanlığı var. Bunu terk etmelidir. Görülüyor ki çok zor durumdalar bunu unutturmak için Din sömürüsü yapmaya kalkıyorlar ki buda bittiklerinin bir sonucudur. İlk seçimde gidicidirler. Artık Ayasofya’yı siyasete alet etmekten vazgeçsinler .Ülkemizin , Halkımızın sorunlarına odaklansınlar.Bu konuda samimi olduklarını da düşünmüyorum .Çünkü Meclise bu konuda verilen önergeyi reddettiler.

Cemal ATABEY

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel