ARTIK ÇOK GEÇ FATMA HANIM! - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ARTIK ÇOK GEÇ FATMA HANIM!

Bu haber 05 Aralık 2015 - 19:30 'de eklendi ve 2.681 kez görüntülendi.

Bugünlerde Bandırma olarak önemli bir derdimiz var.

Şirinçavuş’a yapılması planlanan termik santral…

Hangi mecrada olursa olsun, konu dönüp dolaşıp mutlaka termik santrale geliyor.

Siyasetçilerin, yerel yönetimlerin, gazetecilerin, STK’ların, Çevrecilerin gündeminin hep bir yerinde var Termik Santral konusu bugünlerde.

Termik santralin gündeminde olmadığı bir tek kesim var; O da HALK!

Bandırma’da , sokaktaki vatandaş için termik santral kurulmuş, kurulmamış çok da önemli değil aslında.

Bir çoğunun da böyle bir konudan haberi yok zaten.

xxx

Geçtiğimiz akşam Bandırma Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı toplantısı vardı.

Gündemin yine yarıdan fazlası İMAR dosyaları olsa da , söz döndü dolaştı toplantının sonunda gündem dışı olarak Termik Santrale geldi.

Bu konuda mecliste ilk söz alan, aslında Katip Üye olarak her toplantıda sesini çoğu kez duyduğumuz ancak, kürsüde konuşma hakkını pek sık kullanmayı tercih etmeyen CHP’nin eğitimci meclis üyelerinden Fatma Salı hanım oldu.

Fatma Salı, kendisinin, bağlı bulunduğu yerel yönetimin ve siyasi düşüncenin aslında herşeye HAYIR diyen bir zihniyete sahip olmadığını ifade etti.

Buraya kadar herşey tamam.

Fakat devamında kurulması planlanan Termik Santralin, ve ülkemizin çeşitli yerlerine kurulmakta olan Nükleer Santrallerin zararlarından bahsetti.

Aslında öğretmenlik branşı Coğrafya’ydı ama sanırım dersine iyi çalışmış ve biraz da Wikipedia desteği almış olacak ki, belki de hitap ettiği mecliste bir iki kişinin dışında kimsenin anlamadığı bir dizi kimyasal madde saydı bir çırpı da.

Kurulacak olan termik santralden çıkacak Kükürtdioksit ve Azotoksit ile birlikte partikül maddelerin tarım ürünlerini, hayvanları etkileyeceğini, içerisindeki civa, kurşun gibi ağır metallerin insanların merkezi sinir sistemini etkileyerek anormal doğumlara neden olacağını ifade etti.

Santrallerden çıkan küllerde bulunan Radon Gazı’nın insanları kanser yapacağını, bacalardan çıkacak gazların ise asit yağmurlarına sebep olacağını, soğutma suyu olarak kullanılacak deniz suyunun denizdeki yaşamı bozacağını, ısıyı yükselteceğini  ekledi.  Bu nedenlerden dolayı Termik Santrale KARŞI olduklarını ifade etti.

Ardından yine benzer nedenlerden dolayı Nükleer Santrale de KARŞI olduklarını belirtti.

HES’e de KARŞI olduklarını belirtti, nehirlerin ticari anlamda kullanıldığını ve HES yapımının devam ettiği takdirde “Dalından meyve yiyemeyeceklerini” belirtti.

Haklı mı?

Bence haklı!!!..

Amaaaa;

Konuşmasında bir takım eksiklikler var.

Mesela ben böyle bir konuşmayı hazırlamadan önce, bir defa nerede yaşadığıma bakardım.

Nasıl bir şehirde yaşadığıma bakardım.

O yaşadığım şehirde kurallara kanunlara ne kadar uyulduğuna bakardım.

Bundan 20-30 yıl öncesinde kurulmaya başlayan ve her geçen gün şehrin çevresini kapsayan kimyasal tesislere ve bunların çevreye yarattığı etkilerine bakardım.

Levent Mahallesi’nin orta yerindeki ya da  Erdek Yolu üzerindeki “Atık Dağları’na bakardım.

Şehrin ana caddelerinde, merkezinde bir çok binanın üzerinde bulunan ve hepsi birer potansiyel kanser sebebi olarak bilinen “Baz İstasyonları”na bakardım.

Şehrin girişindeki yem ve tavuk fabrikalarının kente her giren insana burnunu tıkatmak zorunda bırakan kokusuna bakardım.

Edincik Mahallesi’nin girişinde yıllardır Edincik ile özdeşleşen, esprilere konu olan, sonunda da enerji üretilmesi için fabrikası bile kurulan dışkı kokusuna bakardım.

Dev gemilerle limana gelen , her gelişinde Bandırma’yı o malum kokuya gark eden, fakat iş bunu protesto etmeye geldiğinde Tabipler Odası’nın limanın önünde kaç kişiyi toplayabildiğine bakardım.

Bir de siyasetçi olarak, eğitimci olarak, çevreci olarak, vatandaş olarak bugüne kadar bu oluşuma karşı durmak adına ne yaptığıma bakardım

Ve ardından inanın BU KONUŞMAYI YAPMAZDIM…

Çünkü bu konuşmayı yapmak için ARTIK ÇOK GEÇ KALINDIĞINI anlardım…

Uzun lafın kısası…

Artık çok geç Fatma Hanım… Atı alan Üsküdar’ı zaten geçti…

Saygılarımla…

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .