ARASTA ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ARASTA ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR

Bu haber 29 Temmuz 2020 - 9:54 'de eklendi ve 934 kez görüntülendi.

 

Bandırma’nın en eski çarşılarından olan Arasta Sokağı eski günlerini arıyor. Geçmişte alışverişin merkezlerinden biri olan Arasta esnafı şimdilerde ayakta kalmak için mücadele ediyor.

BABAMIN ELİNDEN TUTARAK ARASTA SOKAĞINA GİRMİŞTİM

Arasta Sokağına 40 yıl önce rahmetli babası Erdoğan Baykara’nın elini tutarak girdiğini söyleyen İzzet Baykara, 40 yıl öncesindeki Arasta Sokağını özlemle arıyorum dedi.

Daha dün gibi hatırlıyorum diyen Arasta Sokağı esnaflarından İzzet Baykara “Üstünden 40 yıl geçse de Babamın elini tutup ilk kez Arasta Sokağına girdiğimi dün gibi hatırlıyorum. Bütün dükkan sahipleri dükkanları açarken birbirlerine hayırlı işler dilerdi. Hepsi birbirleriyle dost ve arkadaştı. Biri üzüldüğünde hepsi dertlenirdi. Kim dükkanı bırakıp gitmek zorunda kalsa diğer esnaflar dükkana göz kulak olurlardı. Kentin en canlı ve neşeli alışveriş sokağı idi Arasta. Lakin şimdilerde bu eski havayı kaybettik. Eski dostluklar kalmadığı gibi ayakkabı esnaflığı da eski günlerini mumla arıyor. Her şeyin fabrikasyon olduğu ortamda eski ustalarda ne yazık ki unutulup gitti.”

Pandemi sürecinde Arasta esnafı olarak zor günlerden geçtiklerini belirten İzzet Baykara “Yarım gün çalışarak süreci atlatmaya çalıştık. Çalışanlarımızı vardiyalı çalıştırmak zorunda kaldık. 40 yıldan bu yana ilk kez Bayram arifesinde dükkanlarımızı açamadık. Mayıs ayı sonu itibari ile Arasta Sokağı canlanmaya alışverişler artmaya başladı. Umarın böyle zor zamanları ülke olarak bir daha yaşamayız. “Dedi.

ARASTA AYAKKABI İMALATININ MERKEZİYDİ

Arasta Sokağının en eski yaşayan esnaflarından biri olan Oktay Eraydın’da 45 yıldan bu yana burada esnaflık yaptığını belirterek eski günleri, dostlukları ve ayakkabı ustalarını özlemle arıyoruz dedi.

Ayakkabı ustalarından Nihat Aykanat Arasta Sokağının duayenlerinden biri olduğunu söyleyen Oktay Eraydın “Nihat Usta Türkiye’nin her yerinden gelen siparişler ile ısmarlama ayakkabı yapardı. Onun yaptığı ayakkabılar Türkiye’de aranılan ayakkabılar olurdu. Ancak şimdi ısmarlama ayakkabı çok gerilerde kaldı. Kösele ayakkabının değerini bilen pek kimse kalmadı. Ayakkabı ustalarının olduğu zamanlarda Bandırma Arasta Sokağı ayakkabı imalatında ülkede söz sahibi yerlerinden biriydi. Arasta Sokağında sabahtan akşama kadar çekiç sesleri duyulurdu. “

Ayakkabı da plastik dönemin başlamasıyla ayakkabı ustalığının da bittiğini ifade eden Oktay Eraydın “Kösele ayakkabılar yerini plastik ayakkabılara bırakınca ayakkabı tamirciler de bir bir yok olmaya başladı. İnsanlar ayakkabıları tamir etmeyip atıp yenisi alır hale geldiler. Bu meslekte birçok eski meslekler gibi yok olmaya başladı. Belki de bizler bu mesleğin son temsilcileri olacağız.

Eski kösler ayakkabılar gibi Arasta Sokağında da eski dostluklar mazilerde kalmaya başladı. Yaşam gayesi insanları değiştirmeye ve dostlukları öldürmeye başladı. 45 yıl önce girdiğim o eski Arasta Sokağını şimdi özlemle ve hasretle arıyorum. “Dedi.

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.