ARACINIZ YAZA HAZIR MI? - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ARACINIZ YAZA HAZIR MI?

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 14:12 'de eklendi ve 9.562 kez görüntülendi.

Alp Oto Bakım ve Tamir Servisi sahibi Muharrem Bingöllü yaza girilirken araçların periyodik bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayarak, aracın ömrünün uzaması ve sürücülere sıkıntı çıkarmaması adına bu bakımlar çok önemlidir dedi.
Araca antifriz sadece kışın konulması gibi yanlış bir uygulama yapılıyor diyen Muharrem Bingöllü “ Bu algı yanlış bir algıdır. Antifrizi yazında araç suyumuza ilave etmeliyiz. Bu suyun korozman yapmasını önler ve devir daimi korur. Motor içinde hasar oluşumunun önüne geçer.
Yaza girerken hava sıcaklıklarının artmasıyla lastik havalarında mutlaka genleşme olacaktır. Sürücülerin lastik havalarına dikkat etmeleri ve katalog değerlerine uygun hale getirmeleri gerekir. Kış lastiklerini yaz aylarında kullanmamalarını özellikle belirtmeliyim. 10 Bin kilometrede bir ön lastikleri arakaya, arka lastikleri de öne takmalarını tavsiye ediyoruz. Bu değişimin ardından balans ayarları mutlaka yapılmalıdır.


Yaz seyahatlerinin başta gelen sorunu motorun hararet yapmasıdır. Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol edilmeli ve eksilmişse ilave edilmelidir. (Genellikle 50/50 antifriz/su karışımı önerilmektedir.) Motor tamamen soğumadan radyatör kapağını açmayınız! Kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık ve durumlarını kontrol ediniz veya ettiriniz. “
Araç için yağ ve yağ filtresinin çok önemli olduğunu belirten Muharrem Bingöllü “Motorun yağını ve yağ filtresini katalogda belirtilen sürelerde (10 000…15 000 km de bir) değiştiriniz. Değişim tarihi yakınsa, değişimi seyahat öncesinde yapınız. Özellikle yolculuk öncesi motorunuzun yağ eksiltmesine karşı bagajınızda bir miktar yağ bulundurun. Aküler yılın herhangi bir döneminde arızalanabilir. Yola çıkmadan önce akünüzü kontrol ettiriniz. Sizin yapabilecekleriniz, kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalamak, tüm yüzeyleri temizlemek, bağlantıları sıkmak olabilir. Eğer kapakları açılıyorsa akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir, eksikse saf su ekleyebilirsiniz. (Akü sıvısı asitlidir cildinize ve üzerinize sıçramamasına özen gösterin sıçraması halinde derhal bol su ile yıkayın. Akü yüzeyindeki artıklara dokunmayın, akü ile çalışırken gözlük ve lastik eldiven kullanın.
Yaz tatili hava koşulları bakımından da sürprizlerle doludur. Yağmurlu, çamurlu yollarda araç kullanmanız da gerekebilir. İyi silmeyen silecekler görüşünüzü bozarak gözünüzün yorulmasına ve güvenli sürüşünüzün de tehlikeye girmesine sebep olurlar. Aşınmış, sertleşmiş sileceklerinizi değiştirerek, yanınıza yeterli miktarda cam silecek suyu almayı da ihmal etmeyiniz. Krikonuzun iyi durumda olduğundan emin olunuz. Frenler Frenleri katalogda belirtilen sürelerde veya sarsıntılı, gürültülü ve uzun mesafede durma durumlarında daha önce kontrol ettiriniz.” Dedi.
Cemal ATABEY

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel