ALPSU: ÜLKENİN TARIM POLİTİKALARI OLMALIDIR

ALPSU: ÜLKENİN TARIM POLİTİKALARI OLMALIDIR

ABONE OL
20 Nisan 2023 09:45
ALPSU: ÜLKENİN TARIM POLİTİKALARI OLMALIDIR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Erkan Alpsu Şehir Gazetesine verdiği röportajda ülkenin bir tarım politikası olmadığını belirterek, pazardaki pahalılığın bir nedeni de bu tarım politikasının olmamasıdır dedi.

Pazarlardaki pahalılıktan en çok pazarcı esnafının şikayetçi olduğunu söyleyen Başkan Erkan Alpsu “ Ekonomik olarak zorlanan vatandaşlarımız pazarlarda yaptıkları alışverişleri gün geçtikçe azaltıyorlar. Pazarcı esnafı ürünleri satamıyor. Sattıkları ürünü de yerine koyamıyor. Hepimiz istiyoruz ki, ucuz satalım, çok ürün satalım. Dolayısıyla da ürün satamayan pazarcı esnafı da evine ekmek götürmekte zorlanıyor.

Havaların ısınmasıyla Antalya ve civarı bölgesinde yeni mahsul ürünler pazara gelmeye başladı. Bu da domates, salatalık, kabak ve patlıcan gibi temel ürünlerde yüzde 50 oranında ucuzlaşmaya neden olacak.”

Soğan ürünündeki pahalılığı ülkedeki olmayan tarım politikasına bağlayan Erkan Alpsu “ Geçen sene soğan üreticileri çok zarar ettiler. Ürünleri ellerinde kaldı. O yüzden bu sene soğan ekiminde büyük azalmalar yaşandı. Arz talep dolayısıyla da soğan fiyatlarında büyük artışlar oldu.

Devletin mutlaka bir tarım politikası olmak zorundadır. Üretici hangi ürünü ne kadar ekebileceğini ve hangi ücrete satacağını ekime başlamadan bilmelidir. Bu belirsizlikler ortadan kalkarsa üretici de ne yapacağını bilir. Özellikle temel gıda ürünlerinde tarım politikaları mutlaka olmalıdır.

Plansızlık birçok üreticinin ekimden vazgeçmelerine neden oluyor. Devlet küçük üreticileri ve aile çiftçilerini korumalıdır. Küçük üreticilerin ve aile çiftçilerinin ekimden vazgeçmesiyle büyük kentlere göç artıyor. İşsizlik büyüyor ve piyasa büyük üreticilerinin tekeline kalıyor. Büyük tüketicilerde piyasadaki fiyatları istedikleri gibi belirliyor. “ Dedi.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.