ALPSU : BİZ DE VATANDAŞLAR KADAR PAHALILIKTAN ŞİKAYETÇİYİZ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ALPSU : BİZ DE VATANDAŞLAR KADAR PAHALILIKTAN ŞİKAYETÇİYİZ

Bu haber 12 Mayıs 2022 - 9:12 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.

Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Erkan Alpsu, yaşanılan hayat pahalılığından vatandaşlar kadar pazarcı esnafının da şikayetçi olduğunu belirterek, yüksek fiyatlar yüzünden elde kalan ürünlerin pazarcılara zararı oldukça büyük oluyor dedi.

Pazarcı esnafı olarak vatandaşın alım gücünün düşük olması nedeniyle satışların düştüğünü söyleyen Başkan Alpsu “Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle insanların alım gücü düştü. Bu düşüş doğal olarak da satışlara yansıyor. Ürününü tezgahta satamayan pazarcı esnafı da kar etmeyi bırakın zarar ediyor. Bir de bazı vatandaşlar pahalılığın nedeni olarak bizim gibi zaten mağdur olan pazarcı esnafını suçluyor.
Kış ürünlerini pahalı tükettik
Kış aylarında ürünleri pahalı tükettik. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle girdi maliyetlerindeki inanılmaz yükselişler üreticileri ekim yapma noktasında sıkıntıya soktu. Çok sayıda üretici önünü göremediği için ekim yapmaktan imtina etti. Ürün azlığı da tüketicilere hayat pahalılığı şeklinde yansıdı. Seralardaki ısınma maliyetleri de pahalılığın başka bir nedeni oldu. Her sene kış aylarında tüketilen sera ürünleri bu sene çok daha pahalıya tezgahlara düştü. Vatandaşın bu ürünleri tüketme şansı da pek olmadı.
Kış mevsiminin ürünleri olan karnabahar, pırasa ve ıspanak gibi ürünler bu kış hiç olmadığı kadar yüksek fiyatlar ile tüketicilerin karşısına geldi. Üreticilerin girdi maliyetleri yüzünden ekim yapmamaları bu pahalılığın nedeni oldu. Ürünlerini üretip zararına satmak istemeyen üreticiler tarlalarını bu sene boş bıraktılar. “
Yaz ürünlerindeki düşüşler bu yaz beklenildiği kadar olmayacak
Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Erkan Alpsu “Havaların ısınmasıyla yeni tarla ürünleri tezgahlara gelmeye başladı. Bu nedenle fiyatlarda düşüşler yaşanıyor. Ancak düşüler beklenildiği ölçüde olmuyor. Akaryakıta, gübre ve tohuma gelen zamlar yüzünden geçtiğimiz yaz aylarındaki fiyatları vatandaşlar ne yazık ki tezgahlarda göremeyecekler.
Örneğin geçtiğimiz yıllarda 2 Lira 2,5 liraya yediğimiz domatesi bu yaz 5 liradan aşağı fiyata alamayacağımızı düşünüyorum. Bu fiyatlar yüzünden de satışlar az oluyor. Elde kalan ürünler yüzünden esnafın zararı büyük oluyor. Yani tezgahlardaki yüksek fiyatlardan pazarcı esnafı vatandaştan daha fazla zarar görüyor. “
Ülkede tarım politikası yok
Ülkede bir tarım politikası eksikliği olduğunu söyleyen Başkan Erkan Alpsu “Ülkede çok acil bir tarım politikasına ihtiyaç duyuluyor. Hangi ürünü nerede ne kadar ekileceğine dair hiçbir istatistiki bir çalışma bugüne kadar yapılmadı. Bir sene para eden ürün bir sene sonra çok üretilince elde kalıyor. Hemen hiç zaman kaybetmeden ihtiyaçlar belirlenmeli ve hangi bölgede neyi ne ölçüde üretmeliyiz planlanmalıdır.
Devletin üreticilere destekler vermesi gerekiyor. Özellikle maliyetleri düşürme adına akaryakıt, tohum ve gübreye süspansiyon yapılmalıdır. Bu destekler ile tarım canlandırılmalıdır. Ekim yapılmayan alanlar tarıma kazandırılmalıdır. Üreticilere verilecek alım garantileri üreticileri tarım yapmaya yönlendirecektir. Pandemi tarımın ne kadar önemli olduğunu tüm Dünya’ya gösterdi. Ülkemiz bu konuda çok büyük avantajlara sahip. Fazlasıyla tarım alanımız var. Güneş ve suyumuz yeteri kadar var. Doğru bir tarım politikaları ile yine kendi kendine yetebilen ülke haline gelmemiz için önümüzde hiçbir engel yok. Yeter ki, devlet üreticileri dinleyip dertlerine çözümler bulsun. “ Dedi.
Cemal Vural ATABEY

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .