AKIN: SAVAŞTA SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI KABUL EDİLEMEZ

AKIN: SAVAŞTA SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI KABUL EDİLEMEZ

ABONE OL
12 Ekim 2023 09:34
AKIN: SAVAŞTA SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI KABUL EDİLEMEZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında Orta Doğu’da yaşanan gelişmelere, emeklilerin maaş düzenlemesine ve Türk güvenlik güçlerine ait SİHA’nın düşürülmesine değindi.

CHP’li Akın, iktidarın yeni yasama yılında emeklilerin maaşlarına ilişkin TBMM’de bir düzenleme yapılacağını ilişkin açıklamaları olduğunu anımsatarak, “Bırakın bir düzenleme yapılmasını, ‘Emeklilerimizin sorunlarını konuşalım’ diye verilen önergeleri bile reddettiler” dedi. CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Emeklilerimiz her gün artan fiyatlar karşısında adeta hayatta kalmak için mücadele veriyor. Bugün milyonlarca emeklimiz 7 bin 500 liralık aylıkla açlığa mahkûm edildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin verilerine göre seçimden önce, 11 lira olan bir kilogram patatesin fiyatı Bugün 19 lira 30 kuruşa çıkmış. Bir kilo etin fiyatı 294 liradan 365 liraya gelmiş. 7 bin 500 lira aylık alan emekli amcalarımızın, teyzelerimizin bir aylıklarıyla alabildikleri patates seçimden bu yana 293 kilo azalmış. Biz buradan bir kere daha sesleniyoruz: Emeklinin bırakın yıl sonuna kadar, bir dakika daha bekleyecek hali yok. Önümüz kara kış… Meyve ve sebze fiyatları, ısınma ve kira bedelleri daha da artacak. Emeklilerimiz yılbaşına kadar ne yapacak? Emekli maaşlarına, “İnşallah, maşallah” diyerek geçiştirmeden; “Bir ay sonra, yılbaşında” diyerek geciktirmeden, hemen şimdi düzenleme yapılmalı. Emekliler sadaka değil, insanca yaşayabilecekleri bir ücret için düzenleme yapılmasını istiyor.”

‘ASGARİ ÜCRET 4 GRAM ALTIN TUTARINDA ERİDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücreti 184 liradan 11 bin 400 liraya çıkmasını övünerek anlattığına işaret eden CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Sanki bu ülkede hiç enflasyon yok. Rakamlar yalan söylemez. Erdoğan’ın bahsettiği Kasım 2002’de bir gram altın 16 lira 30 kuruştu. O zaman bir aylık asgari ücretle 11 gram altın alınıyordu. Bugün bir gram altının fiyatı bin 650 lira. Bugün bir aylık asgari ücretle 7 gram altın zor alınabiliyor. Yani bu hesapla bakarsak AK Parti döneminde,asgari ücretin satın alma gücü 4 gram altın tutarında eridi. Yani neredeyse yarısı eridi.”

‘ABD’NİN TERÖR ÖRGÜTÜ PKK YANINDA NE İŞİ VAR?’

CHP’li Akın; Suriye ve Irak sınırları içerisinde bulunan terörist unsurlara yönelik operasyon icra edilirken, güvenlik güçlerimize ait bir SİHA’nın düşürüldüğünü anımsattı. CHP’li Akın, şunları ifade etti:

“SİHA’nın ABD tarafından düşürüldüğünü kendi Milli Savunma Bakanlığımızdan değil, ABD Savunma Bakanlığı’ndan öğrendik. Dışişleri Bakanlığımız ise olayın üzerinden saatler geçtikten sonra bir açıklama yaparak; ‘SİHA’nın düşürülmesinin operasyonun icrasını etkilemediğini’ söyledi. Oysa Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, operasyondan önce ‘Terör örgütü PKK ve YPG’ye ait olan bütün altyapı, üstyapı ve tesislerinin meşru hedef olduğunu; üçüncü tarafların PKK ve YPG’ye ait olan tesislerden uzak durması gerektiğini’ açıklamıştı. Terör örgütüne ait meşru hedeflere operasyon icra edilirken; ABD’nin bunların yakınında ne işi var? Bu açık uyarıya karşın SİHA’mızı düşüren ABD’ye ‘Sizin PKK’nın yanında, yakınında ne işiniz var?’ diye neden sorulmuyor? Biz bu haberi pentagon yetkililerinden öğrendikten sonra ‘Aman ABD’yi kızdırmayalım’ diyerek hareket edilmesini asla ve asla doğru bulmuyoruz. Biz gemimizin basılmasını, SİHA’mızın düşürülmesini neden başka ülkelerden öğreniyoruz?  Bu sorulara milletimiz adına hükümetten bir cevap bekliyoruz.”

‘FİLİSTİN’İN HAKLI TALEPLERİNİN YANINDAYIZ’

CHP’li Akın, Hamas’ın İsrail’e başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırmasıyla yaşanan gelişmeleri dikkatle izlediklerini ifade etti. CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Öncelikle, Filistin halkının haklı taleplerinin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz. Savaşın yaratacağı yıkımda hangi taraf olursa olsun, özellikle sivillerin hedef alınmasının kabul edilemez olduğunun da altını çiziyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin itidal çağrısının yanı sıra taraflar arasında kalıcı ve hakkaniyetli bir barış için uluslararası toplumla birlikte devreye girmesi gerektiği görüşündeyiz. Savaş; daha çok acı, daha çok yıkım getirir. Orta Doğu’nun kan gölüne dönmemesi için bu savaşın daha da büyümeden sonlanmasını temenni ediyoruz.”

‘ÇOCUKLARIN YETERLİ VE NİTELİKLİ BESLENMESİ KIRMIZI ÇİZGİ OLMALI’

Yeni akademik yılın başlamasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarının yanı sıra beslenme sorunu da yaşadığına dikkat çeken CHP’li Akın; şunları ifade etti:

“Anaokulu öğrencilerine verilen yemek de kaldırılmıştı. Kimse bize tasarruf diye bu yapılan uygulamayı savunmasın. Çocuklarımızın, gençlerimizin yeterli ve nitelikli besin almaları, hepimizin kırmızı çizgisi olmalıdır. Bu ülkede yatağa aç giren çocuklar, öğrenciler var. Bu bereketli topraklarda yoksulluğu geçtik, artık açlığı konuşuyoruz. Çocuklarımızın yetersiz beslenme nedeniyle bodur kalmasını konuşuyoruz. Sınavlarda kendi anadilindeki  kendi yaş grubuna uygun metinleri bile anlamakta zorlanmasını konuşuyoruz.”

‘BELEDİYELERİMİZ ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZİN YANINDA’

CHP’li Akın, çocuk yoksulluğu ve çocuk açlığı nedeniyle bir neslin kaybedilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

Ülkemizde derin yoksulluk her gün daha da artarken, Cumhuriyet Halk Partili bütün belediyelerimiz sosyal belediyecilik anlayışıyla gençlerimizin ve çocuklarımızın yanında oluyorlar. Belediyelerimiz bütün imkanlarını zorlayara çocuklarımız okullara aç gitmesin diye sabahları çeşitli ikramlarda bulunuyorlar. Üniversite öğrencisi gençlerimiz  sokakta kalmasın diye barınma desteği veriyorlar.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.