AKIN: KIRSALIN BEREKETİ ARTACAK

AKIN: KIRSALIN BEREKETİ ARTACAK

ABONE OL
12 Ocak 2024 10:00
AKIN: KIRSALIN BEREKETİ ARTACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, kırsal mahallelerde hayvancılıkla geçinen vatandaşlara mezbaha müjdesi verdi. Akın, Büyükşehir’in görevleri arasında mezbaha kurmak ve işletmek olduğunu vurgulayarak, “Şehrimizde belediyeye ait mezbaha ve et entegre tesisi yapacağız. Komşu illerdeki başarılı örnekler de bize ait. Balıkesir kırsalında bereketimize bereket katacağız” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Adayı Ahmet Akın, Türkiye’yi doyuran Balıkesir’de tarım ve hayvancılığa ilişkin önemli açıklamalarını sürdürüyor. Akın, Balıkesir’de belediye yönetimindeyken özele devredilen mezbahalara dikkat çekerek, “Balıkesir’imizin en önemli geçim kaynaklarından olan hayvancılığın şehrimizdeki önemini çok iyi biliyoruz. Bugüne kadar şehri yönetenler; hayvancılığın gelişmesi ve üretimin bereketini artırmak için yeni bir mezbaha ve et entegre tesisi açmadı. Ayrıca belediyenin mezbahası da özele devredildi. Belediyede bu işi yapacak bütçe, insan kaynağı yok mu? Olmaz olur mu? Kimseyi kötülemeyeceğimi söylüyorum. Ama şunu da belirtmem lazım. Yapabilirlerdi, yapmamışlar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni hayvancılığı dört bir koldan destekleyen bir belediye haline getirmek Allah’ın izni, hemşerilerimin takdiriyle 31 Mart’tan sonra bize nasip olacak inşallah” diye konuştu.

‘MÜDÜRLÜĞÜ VAR, KENDİSİ YOK’

Balıkesir’in bereketli topraklarında, evlere ekmeğin tarım ve hayvancılıkla girdiğini, bunun için kırsal mahallelere yönelik yatırımların çok önemli olduğunun altını çizen CHP’li Akın, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde bir Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı var. Onun altında da Hayvansal Üretim, Mezbahalar Müdürlüğü var. Bu müdürlüğün görev tanımında ne yazıyor, biliyor musunuz? ‘Modern kesimhaneleri inşa etmek, işletmek.’ Yani mezbahayı kurmak ve işletmek Büyükşehir Belediyesi’nin görevi. Müdürlüğü var ama kendisi yok. Şu ana kadar yönetenler bu görevi yapıp vatandaşımızın, köylümüzün, besicimizin yanında olmak yerine, onları özele göndermeyi tercih etmişler. Kimse özel mezbahalara karşı olduğumuz gibi bir anlam çıkarmaya çalışmasın. Belediyenin bu görevi varsa, o zaman bu işi belediye de yapacak özel de yapacak. Vatandaşın da seçme şansı olacak. Bizim Balıkesir’e inşa edeceğimiz mezbaha ve et entegre tesislerinin amacı budur” ifadelerini kullandı.

‘BAŞARILI ÖRNEKLERİMİZ ORTADA’

Balıkesir Hayvan Pazarı’na henüz güneş doğmadan, sabahın erken saatlerinde yaptığı ziyarette, Balıkesir’in besicileriyle bir araya geldiğini hatırlatan Akın şunları söyledi:

“31 Mart sonrası, Balıkesir’imizde mezbaha projesine hızlıca başlayacağız. Belediyelerimiz bu alanda attığı adımlarla ciddi deneyime sahipler. Şehrimizin yanı başında İzmir’de, Aydın’da belediyelerimiz hem yeni mezbahalar inşa etti hem de var olan mezbahaları modernize ettiler. Başarılı örneklerimiz ortada duruyor. Burada kazanan kırsal mahallelerde, köylerde yaşayan vatandaşlarımız oldu. Balıkesir’imizde de kuracağımız belediyeye ait mezbaha ve et entegre tesisi sayesinde kazanan hayvancılıkla uğraşan vatandaşımız olacak.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.