AKIN: GELİR PAYININ KESİLMESİ HANGİ VİCDANA SIĞAR?

AKIN: GELİR PAYININ KESİLMESİ HANGİ VİCDANA SIĞAR?

ABONE OL
20 Haziran 2023 09:52
AKIN: GELİR PAYININ KESİLMESİ HANGİ VİCDANA SIĞAR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, belediyelerin kamu borçları nedeniyle yapılan kesintinin ertelenmesine ilişkin uygulamanın geçtiğimiz haftalarda sona ermesiyle özellikle 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde vatandaşlara hizmet sunan belediyelerin zor durumda kaldığına dikkat çekti. CHP’li Akın, “Deprem bölgesindeki belediyeler mağduriyetleri halen süren depremzede vatandaşlarımıza hizmet götürmeye devam ediyor. Hiç olmazsa deprem bölgesindeki belediyelerin İller Bankası payları kesilmemeli” dedi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye genelindeki belediyelerin 6 Şubat deprem felaketi öncesinde bu yılın şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında kamu borçlarına karşılık İller Bankası paylarının kesilmeden belediyelerin bütçesine aktarılmasına ilişkin bir karar alındığını hatırlattı. 11 ilde 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinde bütün belediyelerin depremzede vatandaşlara hizmet götürmek için seferber olduğuna çeken CHP’li Akın, “Bütün belediyeler bu dönemde depremzede vatandaşlarımızın yarasını sarabilmek için canla başla çalıştılar” diye konuştu.

İLLER BANKASI PAYLARI KESİLMEYE BAŞLANDI’

CHP’li Akın; Haziran 2023’ten sonra belediyelerin kamu borçlarının İller Bankası paylarından tekrar kesilmeye başlandığına dikkat çekerek; bu durumun özellikle deprem bölgesindeki belediyeleri zor duruma düşürdüğünü vurguladı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

Belediyelerin kamu borçlarının İller Bankası paylarından doğrudan kesilmesi uygulaması tekrar başlayınca belediyeler büyük finansal sıkıntılar çekmeye başladı. Zaten deprem döneminde hangi partiden olursa olsun bütün belediyelerimiz yardım için adeta yarışa girerek bütün imkanlarını zorladı. Ancak şimdi özellikle de deprem bölgesinde bulunan ve yine hangi partiden olursa olsun bütün belediyelerimiz hala depremzede vatandaşlarımıza sayısız hizmet vermeye devam ediyor.

DERTLERE DERMAN OLUYORLAR’

Deprem bölgesindeki belediyelerin İller Bankası paylarının kesilmesi vatandaşa verilen hizmetlerde aksamalara neden oluyor. Bu kapsamda iktidarın hiç olmazsa deprem bölgesindeki belediyelere İller Bankası kesintisini kaldırması gerekiyor. Deprem bölgesindeki bütün belediyeler zaten zor koşullarda vatandaşlarımıza hizmet götürüyor. Depremde tesisleri yıkılan, personellerini kaybeden belediyelerin hakkı olan payın kesilmesi hangi vicdana sığar? Deprem felaketinden etkilenen kentlerimizdeki vatandaşlarımızın derdine derman olunması için hiç olmazsa 11 ilimizdeki bütün belediyelerden kesinti yapılmamalı. Deprem bölgesindeki belediyelerimiz zaten yıkımda da zarar gördüler. İktidarın bu çağrımıza kulak tıkamaması gerektiğini düşünüyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.