AKIN : BALIKESİR’İN SUYU SİYASET MALZEMESİ YAPILAMAZ

AKIN : BALIKESİR’İN SUYU SİYASET MALZEMESİ YAPILAMAZ

ABONE OL
15 Kasım 2023 10:56
AKIN : BALIKESİR’İN SUYU SİYASET MALZEMESİ YAPILAMAZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Gönen Ovası Sulama Birliği ile Manyas Sulama Birliklerinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geçen yıl Şubat ayında tüzel kişiliklerinin sona erdirilerek Balıkesir Sulama Birliği’ne devredilmesi ile başlayan süreç seçim öncesi yeni tartışmaları gündeme getirdi. Balıkesir Sulama Birliği’nin, DSİ ile imzaladığı ve işlettiği tesislere ait tesis devir sözleşmelerini feshederek, aceleyle BASKİ’ye devri için hazırlıklar yapıldığı, yapılan görüşmelerin gizli tutulduğu ve sulama birliklerinden yararlanan çiftçilerin gelişmelerden endişe ettiği belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Gönen ve Manyas’ta tarımsal faaliyet gösteren çiftçilerin sezon öncesi yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını kendisine ilettiğini bildirdi. “Su meselesi, suyun yönetimi, siyasetin meselesi olamaz. ‘Ver oyunu, al suyu’ ya da ‘ya oyunu ya suyunu’ diyerek seçim öncesi çiftçiyi tehdit etmek vicdanlara sığmaz” diyerek, tepki gösterdi.

CHP’li Ahmet Akın şunları söyledi:

“DSİ ve BASKİ, bu şehrin çok kıymetli kurumlarıdır. Çiftçimize, Balıkesirlimize hizmet için varlar.  Suyu yok etmek için var etmek için çalışırlar. İki kurumumuzun bürokratları çalışanları bunun için varlar. Ne yerel yönetim yöneticileri ne de merkezi yönetim yöneticileri milletimizin, çiftçimizin, Balıkesirlimizin suyu üzerinden siyaset yapamaz. ‘Çiftçinin suyunu çiftçiye ucuz vereceğiz’ diye tarımsal sulama fiyatlarını düşürerek kurumun zarar etmesi pahasına çiftçi üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmak, oyun içinde oyun kurgulamak da çiftçiye haksızlıktır. Çiftçinin alın teri ve emeğini, yılların birikimlerini yine çiftçimize ucuz su vaadi vererek oya tahvil edilmemelidir. Çiftçimizi ucuz suya kavuşturmanın yolları var. Çok değil iki ay sonra sulanabilir alanların genişletilmesine yönelik yatırımları arttırarak devam edecek; suyun doğru ve verimli kullanılmasına yönelik teknolojik altyapı ve araştırma yatırımlarına öncelik verecek, sulamada israfı önleyecek son teknolojileri teşvik ederek bunu sağlayacağız. Kaçak ve sızıntıların tamir edilmesine yönelik yatırımlar yapacağız. Atık suları arıtarak tarımsal sulamada kullanılmasını yaygınlaştıracağız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.