AK PARTİ MECLİSTE NEDEN BİR KİŞİ EKSİK? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

AK PARTİ MECLİSTE NEDEN BİR KİŞİ EKSİK?

Bu haber 22 Mart 2015 - 18:31 'de eklendi ve 2.405 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz aylarda bir yazı yazmış ve Belediye meclis toplantılarına gelmeyen meclis üyelerinin olduğunu belirtmiştim. İsim vermedim o yazım da ama gördüm ki, meclisin her toplantısına katılan meclis üyeleri bile “beni mi kastettiniz” diyerek üzerine alındı ama gelin görün ki, asıl toplantılara katılmayanlardan ses seda çıkmadı.

Evet, bildiğiniz üzere 30 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına göre Ak Parti Bandırma’da ikinci parti konumunda Belediye Meclisi’ne 10 meclis üyesi sokmayı başardı. Ama her ne hikmetse kısa bir süre sonra bu rakam 9 kişiye geriledi.

Ak Parti’den yerel seçimlerde Bandırma Belediye Meclis Üyesi seçilen bir zamanların parti içindeki flaş ismi Yakup Ataş ne yazık ki Belediye Meclisi’nin ilk bir iki toplantısına katıldı, ondan sonra da sırra kadem bastı.

Geçtiğimiz haftalarda yazdığım yazımda da bahsetmiştim. Hep ilginç bulurum Belediye Meclis Üyeleri önce aday adayı olurlar, sonra Belediye Başkan Adayı’nın listesinde yer almak için kılı kırk yararlar, yetmez Belediye Başkan Adayı ile seçim dönemi boyunca o kahvehane senin, bu kahvehane benim gezerler, yetmez maddi destek de sağlarlar ama gel gelelim seçildiklerinde ise AYDA BİR KEZ katılacakları toplantıya da MAZERET bildirerek katılmazlar.

Geçtiğimiz dönem yine Ak Parti’den böyle bir isim vardı. Rahmetli Şehit Bedir Karabıyık’ın babası Celil Karabıyık. Birinci sıradan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi olmuştu ama 5 YIL boyunca bir kez bile Meclis Toplantılarına katılmamıştı. Üstelik İstanbul’da ikamet ettiği için, Bandırma’ya bile gelmemişti.

Şimdi de Yakup Ataş’tan yoksun Ak Parti tabiri caizse sahaya bir kişi eksik çıkıyor. Diğer meclis üyeleri arasında bundan rahatsız olanların olduğunu da biliyorum ama kimse bunu şu anda yüksek sesle dile getirmiyor. İşin bir de komisyon yönü var tabi ki. Çünkü meclis üyeleri aynı zamanda Belediye Meclisi’ndeki bazı komisyonlarda da görev yapıyor. Eee, ayda bir kez Meclis Toplantısına mazereti olan Meclis Üyesi’nin komisyonlara katılması beklenemez zaten.

Ak Partili meclis üyelerinin sorunları bundan ibaret değil tabi ki. Mesela son günlerin en büyük sorunu hem Bandırma Belediye Meclis üyesi hem de Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerini yürüten Sabri Külcü ve Yılmaz Özdemir’in adeta hedef tahtasına oturtulması.

Zor bir görev onlar için aslında. Çünkü İlçe Meclisinde muhalefette olup da, Büyükşehir’de iktidar olmanın zorluğu var üzerlerinde. Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı her kararda, hele ki Bandırma’nın aleyhine olan ya da öyle görülebilecek her kararda potansiyel suçlu muamelesi görüyorlar. Böylesi durumlarda Bandırma Belediye Meclisi’ndeki grubunun onlara destek çıkması lazım ama gelin görün ki, bunu yapabilecek çok fazla kişi yok Ak Parti Grubu’nda.

Sabri Külcü ve Yılmaz Özdemir’in maruz kaldığı bu potansiyel suçlu muamelesi CHP’nin Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri’nde yok! Çünkü CHP’li üyeler hem Bandırma Belediye Meclisi’nde hem de Büyükşehir Belediye Meclisinde topu Başkan Mirza’ya atmış durumdalar. Bandırma meclisinde zaten iktidar olduklarından sorun yok. Başkan Mirza’nın meclisteki hakimiyetine biraz Şerafettin Engüdar biraz da Cemal Adıgüzel eklerseniz Bandırma meclisi tamamdır. Buna tabi çok önemli bir ekleme yapmak gerekli. O da yakında görevine geri dönecek olan Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkan Mirza’nın tabiri caizse sağ kolu Ozan Onur. Onur da meclislere katılmaya başladığında Ak Parti’li meclis üyelerinde varolan sıkıntı ve bir eksik o zaman kendini daha da hissettirmeye başlayacak.

Büyükşehir’de ise durum biraz daha farklı. Orada sadece Bandırma Meclisi’nden giden CHP’li Büyükşehir üyeleri değil, CHP’li ilçe Belediyelerinden büyükşehire katılan üyelerin tümü Başkan Mirza’ya topu atmış durumda. Yani Balıkesir’in CHP’li ilçe belediyelerini bir nev’i Büyükşehir’de Başkan Mirza temsil ediyor. CHP’li Belediyelerin “hamisi” Bandırma diyebiliriz bu konumda.

Duruma böyle bir çerçeve çizdikten sonra gelelim yazımızın asıl kahramanı Yakup Ataş’a. Burada bir parantez açarak Belediye Meclis Üyeleri’nin MAZERETSİZ üst üste 3 toplantıya katılmadıklarında Belediye Meclisi’nin oylaması ile Meclis Üyeliklerinin düştüğünü, MAZERETLİ sayıldıklarında ise görev süresi boyunca meclis üyeliğinin devam ettiğini hatırlatmalıyız.

Şimdi buradan çıkabilecek iki sonuç var. Yakup Ataş, mazeret belirttiği sürece, geriye kalan 4 yıl boyunca meclise hiç gelmese bile görevine devam edebilir. Mazeret belirtmese bile sanırım ne CHP ne de MHP Grubunun Ataş’ın meclis üyeliğinin düşmesi için bir girişimde bulunacağını sanmıyorum. Ama en yerinde olacak karar da Ataş’ın bir an önce Meclis Üyeliğinden istifa ederek, sıralamaya göre ardından gelecek yani sıralamanın 11’inci ismine yerini devretmektir. Böylece hem partisini sahada bir kişi eksik bırakmamış olur, hem de ola ki yarına bir gün “siyaset” denilen oyun çemberinde birilerinin çıkıp da meclis üyeliğini düşürmesi gibi bir yolu tercih etmesi halinde, siyasi kariyerini zedelememiş olur.

Önümüzdeki yazılarımda Ak Parti’den başlamak üzere tüm Belediye Meclis Üyelerinin isim isim bir performans değerlendirmesini yapmaya çalışacağım. Şimdilik saygılarımla.

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .