AİLELER DİKKAT! YENİ TEHLİKE “PUFF BAR”

AİLELER DİKKAT! YENİ TEHLİKE “PUFF BAR”

ABONE OL
15 Haziran 2023 19:54
AİLELER DİKKAT! YENİ TEHLİKE “PUFF BAR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Renkli ve meyveli olarak cazip gösterilen ve zararlı değil denilerek satılan elektronik sigara ”Puff Bar” gençleri zehirliyor

Puff Bar’ın kullanımı konusunda doktorlar elektronik sigaradan da zararlı, çünkü daha fazla hidrojenperoksit içeriyor; internetten satışı yapılan Puff Bar’a ortaokul ve lise öğrencileri rağbet gösteriyor. Türk Toraks Derneği İç Anadolu Şube Başkanı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Yosunkaya, “Elektronik sigara, tütün endüstrisi tarafından, nikotin bağımlılığını sağlama açısından bir geçiş ürünü olarak kullanılıyor. Gençler bu yolla nikotine alıştırılıp daha sonra yine tütün ürünlerini kullanmaları sağlanıyor.” dedi.

Elektronik sigaranın bir sigara bırakma yöntemi olarak kullanılamayacağını vurgulayan Yosunkaya, “Sigara bırakma poliklinikleri bu amaç için çalışıyor. Bırakmak isteyenler oralardan yardım alabilir. Erkek çocuklarda yüzde 20, kız çocuklarda yüzde 13 oranında bir kullanım oranı var. Bu çok yüksek bir oran. Gençleri koruyamazsak bu işten tam olarak kurtulmamız mümkün olmayacak. Bu nedenle gençler üzerine eğilmemiz lazım. Onların rahat ulaşamayacakları ve kandırılmalarını önleyecek şekilde toplumda bir farkındalık yaratılmalı.” ifadelerini kullandı.

Avrupa pediatri akademisi e sigaralardaki tatlandırıcı ve aroma verici sıvıların solunum sistemine zarar vererek akciğeri hasara uğrattığını vurguluyor. (odatv.com)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.