AHMET AKIN’A  AÇIK ÇAĞRIMDIR

AHMET AKIN’A AÇIK ÇAĞRIMDIR

ABONE OL
1 Mayıs 2024 09:39
AHMET AKIN’A  AÇIK ÇAĞRIMDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart yerel seçimlerini artık geride bıraktık. Sonuç analizleri ve yorumlarını da tamamlamış olmalıyız. Sırada hayırlı olsun ziyaretleri var. Cümbür cemaat, askeri ve sivil zevat başkanlara hayırlı olsun ziyaretinde yer kapma telaşı içindeler. Gördüğüm kadarıyla bu ziyaretler başkanların büyük zamanlarını alsa da sanırım egolarını da okşuyor. Başkanların artık zamanlarını hizmet odaklı harcamaları gerekiyor.
Bandırma 10 yıldan bu yana Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kıskacında hizmet fakiri bir kente dönüştü. Balıkesir’den bakıldığı zaman Bandırma’nın göründüğüne şahit olamadık. Büyükşehir, Bandırma’nın kaynaklarını iç ederken hizmetleri Ak Parti’nin yüksek oy aldığı kentlerde yoğunlaştırdı. Kısacası Bandırma 10 yıldan bu yana büyükşehir desteğinden yararlanamadı. Şimdi Ahmet Akın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Siyaset günlerinde her zaman Bandırma’nın evladı olduğunu söyleyen Ahmet Akın’dan Bandırma’nın beklentileri var. Çok net bir ifadeyle 10 yıldan bu yana hizmet alamayan Bandırma için Ahmet Akın’ın pozitif ayrımcılık yapmasını umuyorum. Buradan da Ahmet Akın’a açık çağrı yapıyorum. 10 yıllık hizmet açığını bu 5 yılda kapatmasını istiyorum.
Başkan Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin borcunu 15,5 milyar olarak açıkladı. Paramız yok demenin alt yapısını da hazırlamış oldu. Oysa ki, benim beklentilerim maddi değil genel olarak kamusal desteklerdir. Şöyle ki, Balıkesir’in tüm ilçelerinin 1/5 binlik imar planları tamamlandı. Lakin Bandırma’nın 1/5 binlik planları ne hikmetse kamu dairelerinin şerhi yüzünden 10 yılda yapılamadı. Ahmet Akın çok kısa sürede Bandırma’ya yapılan bu haksızlığa son vermelidir. 1/5 binlik planlar yapılmalı ve Bandırma Belediyesi’nin önü açılmalıdır. Dursun Mirza’da 1/Binlik planları tamamlayarak kentin konut alanlarını yeşil alanlarını ve sanayi alanlarını belirleyerek çalışmalarına hız vermelidir.
Bir başka konu ise saçmalıkta zirve yapmış olan sahil bandı kesiminin paylaşılması konusudur. Bilindiği üzere Bandırma sahilinin bir kısmı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanmış. Başkan Mirza’nın ilk döneminde sahil bandında iki belediye zabıtaları arasında yetki kavgası yaşanmıştı. Bu yetki kargaşası yüzünden sahil bandımızda istenilen hizmetler yapılamamıştı. Işte fırsat! Ahmet Akın Başkan kağıt üzerinde sahil bandı Büyükşehirin kalsa da kullanımını Bandırma Belediyesine bırakın. Hep beraber Bandırma Belediyesi sahil bandında neler yapacak görelim.
Büyükşehir yasasından sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma’nın kıymetli arazilerinin üzerine oturmaya, o araziler üzerinden rant sağlamanın çabası içinde oldu. Bu arazilerden biri Edinciklilerin zamanında kendi paralarıyla aldığı Edincik merası idi. Bandırma Belediyesi mahkemelerde davaları kazansa da meraya sahip olamadı. Son olarak rantı yarı yarıya bölüşelim formülü üzerinde yoğunlaşılmıştı. Hadi bakalım Ahmet Akın Başkan Edincik merasını gerçek sahiplerine geri verme zamanıdır diyorum.
Rant demişken eski ordonat arazisini unutmamak gerekir. Bandırma’nın en değerli arazilerinden biri olan eski ornonat arazisine de büyükşehir parasını ödese de ben el koydu diyorum. Geçmiş dönemde proje yarışmaları açıldı, yurt dışı gezileri yapıldı. Vatandaşın paraları birilerine ödül diye dağıtıldı. Proje iptal olsa da kamu zararı davası bile açılmadı. Yücel Yılmaz döneminde yeni bir proje hazırlandı. Projede lüks villalar, alış veriş merkezleri, kafe ve restoranlar, otel ile benzinlik vardı. Doğal olarak Bandırma’nın bileşenleri bu projenin rant projesi olduğunu ifade ederek itiraz ettiler. Mevcut alanda basın açıklamaları yapıldı, nöbetler tutuldu. Seçim sürecinde bu proje rafa kaldırıldı. Şimdi, o arazi Bandırma’nın nefes alabileceği, yaşam alanı olabilecek belki de tek noktası. Ahmet Akın Başkan bu araziyi Bandırmalılar için bir yaşam alanına dönüştürmesini bekliyorum. Yürüyüş yollarıyla, tescillenmiş binalarıyla, kafe ve restoranlarıyla, spor alanlarıyla ve piknik alanlarıyla Bandırma’nın hizmetine ver. Ver ki Bandırma’da artık Balıkesir Büyükşehirin hizmetlerini de görsün.
Yücel Yılmazlı Büyükşehir destekli alınan şehiriçi ulaşım araçlarına da değinmek istiyorum. Eskiyen şehir içi ulaşım araçları Bandırma’da yenilendi. Tertemiz, konforlu ve klimalı yeni araçlara kavuştuk. Lakin Bandırma’nın nüfusu hızla artarken yeni araçlar Bandırma için küçük kaldı. Yolcu taşıma kapasiteleri ve tek kapılı olmaları sıkıntı yarattı. Ilk duraklarda araçların dolmasıyla diğer duraklarda beklemeler arttı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olan ulaşım sorununa da Bandırmalılar olarak çözüm bekliyoruz.
Ahmet Akın Başkandan istediklerimin maddi bir açılımı yok. Yani borcumuz var yapamayız diyebileceği hizmetler değil. Bu adımları attığında inanıyorum ki, Dursun Mirza Başkan da tüm olanaklarıyla bu projelere destek verecektir. Dediğim gibi bu dönem Ahmet Akın Başkandan Bandırma için pozitif ayrımcılık bekliyorum. Saygılarımla…..

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.