AF YASASI MECLİSE GELDİ - İNFAZ İNDİRİMİ KİMLERİ KAPSIYOR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

AF YASASI MECLİSE GELDİ – İNFAZ İNDİRİMİ KİMLERİ KAPSIYOR

Bu haber 31 Mart 2020 - 18:08 'de eklendi ve 1.043 kez görüntülendi.

AK Parti ve MHP temsilcileri üstünden anlaşılan af yasası olarak bilinen Ceza İnfaz İndirimi yasa tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıda terör ve cinsel saldırı suçlarına af yok…

Kimleri kapsıyor kimleri kapsamıyor?

– Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.

– Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

 


Açık cezaevlerindekiler 2 aylığına eve çıkacak

– Covid-19 ile alakalı açık cezaevinde cezası infaz edilen hükümlülerin cezalarını konutta çekmesinin önü açılıyor. Geçici düzenlemeyle hükmü infaz edilenlerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekmeleri mümkün hale getiriliyor. Zaruret oluşması durumunda sürenin uzatılması mümkün olacak.

65 yaşını doldurmuş olanlar ve çocuklu kadınlar…

– 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazı mümkün hale geliyor.

– Ancak bu düzenlemeden terör ve cinsel saldırı suçluları faydalanamayacak…

– İyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkarılarak, oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanacak.

90 bin kişi yararlanacak…

Şu anda geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamından yaklaşık 45 bin kişi yararlanıyor. Salgın hastalık sebebiyle açık ceza evinden, konutta cezaya geçeceklerle birlikte bu sayı 90 bin olacak.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel