ADIGÜZEL : CHP DELEGESİ KURŞUN ASKER DEĞİL!

ADIGÜZEL : CHP DELEGESİ KURŞUN ASKER DEĞİL!

ABONE OL
16 Ağustos 2023 10:47
ADIGÜZEL : CHP DELEGESİ KURŞUN ASKER DEĞİL!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İlçe Başkanlığı için adaylık yarışına giren Cemal Adıgüzel, kongre öncesinde Şehir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemal Atabey’in gündeme dair sorularını yanıtladı. Genel Kurul için iddialı olduğunu söyleyen Cemal Adıgüzel, “CHP delegesi kurşun asker değildir” dedi.

Cemal Adıgüzel kimdir?

Cemal Adıgüzel iki çocuk babası bir mimardır. Kızım da oğlumda benim mesleğimi devam ettiren mimarlardır. İngilizce ve almanca biliyorum. CHP kökünden gelen, aileden CHP’li biriyim. Bandırma Ortaokulu ve ŞMG Lisesini bitirdim. Lisans diplomamı Ankara Gazi Üniversitesinden aldım. 45 yıldır Bandırma’da yaşıyorum. 15 yıldan bu yana aktif olarak CHP’de siyaset yapıyorum. 2 dönem CHP Meclis üyeliği, 3 yıl da CHP Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundum.

Delege seçimlerini değerlendirirseniz, o seçimlerde neler yaşandı? Sonucu nasıl görmek gerekir?

3 bin 200 CHP üyesi var. Bu üyelerden merkez mahallelerde 2 Bin 100 üye delege seçimlerinde oy kullandı. Benim başkanlığımdaki mavi liste ile Mehmet Atak Başkanlığındaki beyaz liste yarıştı. Toplamda beyaz liste 1100, mavi liste ise 1000 oy aldı. Yani yüzde 48’e yüzde 52 oranında oy kullanıldı. 4 mahallede 1 oyla, 1 mahallede ise kura ile delegeler belirlendi. 200 Belediye çalışanı ki bunlar CHP üyesidir. Bu kişiler baskıyla beyaz listeyi desteklemek zorunda bırakıldılar. Kimse bu ekonomik ortamda işini kaybetmek istemezdi. İradeleri ile değil korkularıyla oy kullandılar.

“KENT KONSEYİ BAŞKANI PARTİNİN İÇİŞLERİNE KARIŞIR HALE GELDİ!”

Delege seçimlerine bazı kurumlar direk müdahil oldular. Ticaret Odası Başkanı seçim sürecinin tamamında beyaz liste için çalıştı. Kendisi CHP üyesi olsa da bugüne kadar Ticaret Odası delege seçimlerinde müdahil olmamıştı. Örneğin ben de Ticaret Odası üyesiyim. Bu konuda şikayetler oldu. Eğit- Koop Başkanı seçimlerde beyaz liste için adeta çırpındı. Kendisinden, kurumu düşünerek sade bir CHP üyesi gibi davranmasını beklerdik. Kent Konseyi Başkanı hangi kurumu temsil ettiğini unutarak parti üyesi olmamasına rağmen CHP’nin iç işlerine karışır hale geldi. Halen de kırsal mahallelerde delege avcılığı yapmaya çalışıyor. Delege seçimlerinde bazı tatsız olaylar yaşansa da, parti adına güzel olmayan görüntüler verilse de ben ve Mehmet Atak da olayların büyümemesi adına çok çaba harcadık. Ben isterdim ki seçimler daha adil ortamda yapılsın, bu görüntüler ortaya çıkmasın.

“MEVCUT CHP İLÇE YÖNETİMİNİ BAŞARISIZ BULUYORUM!”

Delege seçimlerinde beyaz liste daha çok delege çıkarsa da siz yine aday oldunuz. Neden? Mevcut Yönetimi beğenmiyor musunuz?

Ortada bir aday varsa mutlaka bir nedeni de vardır. Ben CHP İlçe yönetimini başarısız buluyorum. Partimin geleceği adına da endişeliyim. 3 ay önce gerçekleşen TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mehmet Atak ve İlçe yönetimi başarılı olamadı. Seçim gezilerinde Mehmet Atak değil her zaman Tolga Tosun, geçmiş dönem Belediye başkanları ve meclis üyeleri konuştu. Emeğe saygısızlık etmek istemem ama seçimleri kaybe derken Bandırma’daki oylarımız da düştü. Adaylığımın bir gerekçesi de buydu. Ben daha iyi sini yaparım diyorum. Yok olmaya yüz tutan partideki birlik ve beraberliği, aile ortamını ben kurarım diye adayım. Son seçimlerde mevcut yerel iktidarın yanında olan gruplar diğer grupları yok saydı. Bazı sandıklar boş kalırken, görevlilere yemek dahi götürülemezken bizler kenarda bırakıldık. Bandırma ulusal basında konu oldu. 2. Tur da yanlıştan dönüldü ve sandıkları mızın tamamında görevliler oldu. İşte bu yüzden aday oldum. Kimseyi ötekileştir meden, dışlama dan herkesi kucaklayarak siyaset yapıla bileceğini göstermek için aday oldum
Şunu da belirtmek isterim ki, delege seçimlerindeki sonuçlar beyaz listedekilerin söylediği gibi değil. 70 delege her iki listede yer alan ortak adaylar. Kırsal mahallelerdeki delegelerin de beyaz liste lehine oy kullanacakları da doğru değil. CHP delegesi asla kurşun asker olmayı kabul etmez. Değişim isteyen, CHP’nin gidişatından memnun olmayanlar mavi liste lehine oy kullanacaklardır.

“TOLGA TOSUN YÖNETİMİNDEKİ YEREL YÖNETİM BAŞARILI DEĞİL, ŞEHİRDE GENELDE BU DÜŞÜNCEYE HAKİM”

Yerel yönetimi başarılı buluyor musunuz? Geçmiş dönemler ile kıyaslama yapar mısınız?

Direk söylemem gerekirse ben Tolga Tosun başkanlığındaki yerel yönetimi yeterince başarılı bulmuyorum. Şehirde de genel olarak bu yargı daha hakim. Şahsım adına önümüzdeki yerel seçimlerde Bandırma’yı kaybetme kaygısı taşıyorum. 2009 yılında Sedat Pekel başkan ile Bandırma’yı Ak Parti’den 2 bin oy farkıyla almıştık. Ben o dönem meclis üyesi idim. 5 sene sonra Dursun Mirza başkanlığında seçimleri 10 bin 200 farkla kazandık. Bu seçimlerin en önemli özelliği Dursun Mirza’nın ön seçimle aday olmasıydı. Parti tabanının tercihi ile Dursun Mirza aday olmuştu. Bu dönemde Bandırma’ya güzel yatırımlar kazandırıldı. O günkü parayla 22 mil yon liraya çok modern Kapalı Pazar ve yaşam alanı yapıldı. Bugünkü değeri yaklaşık 450 milyon liradır. Artık belediyenin böyle bir yatırım yapma şansı kalmadı. General Balcı Çamlığı ile Bandırma’nın nefes alabileceği bir alan kazandırıldı. Bandırmalılar orada yürüyüş ve spor yaparken dışarıda da Çamlık kafede vakit geçiri yorlar. Erikli mahallesinde yapılan Güneş Enerji Santrali sayesinde bugün Belediye Binasının ve tüm birimlerin enerji ihtiyacı karşılanıyor. Üstelik bütçeye para da kalıyor. Santral Kültür Merkezi yapıldı. Barış Manço Kültür Merkezi ve eski Belediye Binası tadilattan geçirildi. Halen STK’lar bu binayı kullanıyorlar. Ancak son 5 yılda Bandırma’nın ekonomisine, sanatına, kültürüne, eğitimine ve ticaretine katkı sağlayacak büyük yatırımlar olmadı. Birkaç küçük proje ile dönem bitecek. Bu nedenle yerel yönetimi gerektiği kadar başarılı bulmuyorum.

“KADINLAR VE GENÇLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU BİR LİSTE OLUŞTURDUM”

Cemal Adıgüzel olarak yönetim kurulunu oluşturdunuz mu? Bu süreçte hangi gruplar sizi destekleyecek?

Yönetim kurulunu oluşturma çalışmalarında sona geldim diyebilirim. Tüm paydaşlarla konuşarak liyakatli bir yönetim kurulu oluşturdum. 16 asil 16 yedek üyeden oluşacak yönetim kurulumuzda ayrım olmayacak. Hem asil hem de yedek üyeler beraber çalışacaklar. Kadın ve gençlerin daha fazla yer alacağı yönetim kuruluna büyük olasılıkla erkekler tüzük gereği ilk kez kotadan girecekler. Seçimlerden önce yönetim kurulumu açıklayacağım. Yeni yönetim olarak partimize aile sıcaklığı getireceğiz. Kimseyi ötekileştirmeden ayrıştırmadan herkesi kucaklayacağız. Tolga Tosun’un Başkan adaylığından bugüne kadar parti içinde çok fazla kırılma ve gruplaşma yaşandı. Amacım mağdur edilmiş ve ayrıştırılmış tüm grupları bir araya getirmek. Bu gruplarla yaptığım görüşmeler sonucunda şartsız ve ön koşulsuz bir birliktelik yarattık. Hepsine teşekkür ediyorum.

“ADAYLARIN ÖN SEÇİMLE YA DA MANİPÜLE EDİLMEMİŞ ANKET VE YOKLAMALARLA SEÇİLMESİNİ İSTEYECEĞİZ”

2024 yerel seçimleri hakkındaki görüşleriniz nedir?

Eğer ben başkan olursam ki buna gönülden inanıyorum, İlçe Yönetimi olarak birleştirici, bütünleştirici bir aile ortamı sağlayacağım. Vargücümle ve örgütümle birlikte atama sistemine karşı çıkacağım. Adayların ön seçimle ya da manipüle edilmemiş anket yoklamalarıyla seçilmesini isteyeceğiz. Kimlerin aday olacağını aşağı yukarı tahmin ediyoruz. Herkesin aday olma hakkına saygı duyuyoruz. Partimiz kimi aday gösterirse sonuna kadar onun yanında çalışacağız. Son seçimleri kaybedince üzüldük, kalbimiz kırıldı. Artık seçim kaybetmek istemi yoruz. Partimizi içine düştüğü gerileme döneminden çıkaracağız. Ben ve ekibim partiye yeni bir ivme kazandıracağız. Kimse unutmasın ki CHP Atatürk’ün savaş meydanlarında kurduğu bir partidir. Şimdi zorluklar yaşansa da hala dimdik ayaktayız. İktidara talibiz. Bandırma’dan başlayarak güzel günler göreceğimize inancımız tamdır.
Ropörtaj – Fotoğraf : Cemal ATABEY

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.