8 MART KADINLAR GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

8 MART KADINLAR GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

ABONE OL
8 Mart 2024 19:15
8 MART KADINLAR GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Bandırma Emekçi Kadın Platformu tarafından yürüyüş düzenlendi.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Bandırma Belediye Başkan Adayı Dursun Mirza, CHP PM Üyesi Mehmet Tüm, Belediye Meclis üyesi adayları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İDO iskelesi önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanına kadar pankartlar ve sloganlarla yürüyen kadınlar daha sonra meydanda açıklamada bulundu. Bandırma Emekçi Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada ” 166 Yıl öncesinden bugüne emek, hak ve eşitlik mücadelesi uğruna hayatını kaybeden işçi kadınların mücadelesini selamlıyoruz. Onların sesine sesimizi katarak ayırımcılığa, şiddete, eşitsizliğe, sömürüye, gericiliğe, baskılara, ve savaşlara karşı sesimizi yükseltiyoruz. 8 Mart, kadın sorunlarının özünde toplumsal cinsiyet ayırımcılığı olduğunun, kadınlara karşı yapılan her türlü ayırımcılığın ortadan kaldırılması, kadına yönelik şiddete son verilmesi gerektiğinin dillendirildiği gün olmaya devam etmektedir. Kadınların yaşadığı sorunların temelinde önemli bir insan hakları konusu olan toplumsal cinsiyet uygulamaları yatmaktadır. Toplumsal cinsiyet ayırımcılığının dayattığı yaşam biçimine uygun davranarak, ailesinin ve toplumun yararı adına, değersizleştirilen emeği ve hakkı için çatışmaktan, görünür olmaktan vazgeçen kadınlarda oluşan duygusal çöküntü, çok ciddi ölümcül sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kadınlar kendi yaşamına değer vermeli, yaşamın her alanına erkeklerle eşit katılmalıdır” denildi.
Açıklamanın ardından katılımcılar halay çekerek türküler eşliğinde kutlamayı sürdürdü.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.