50'Lİ YAŞLARDAN SONRA KOLON KANSERİNİ KONTROLÜNÜZÜ MUTLAKA YAPTIRMALISINIZ! - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

50’Lİ YAŞLARDAN SONRA KOLON KANSERİNİ KONTROLÜNÜZÜ MUTLAKA YAPTIRMALISINIZ!

Bu haber 24 Kasım 2021 - 17:46 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

50-60 yaşlarında tüm herkesin risk taşıdığı ve mutlaka kontrol edilmesi gereken Kolon Kanseri’nin yaşın yanısıra genetik faktörlerden, poliplerden, sağlıksız yaşam biçimine kadar bir çok sebebi var. Özel Bandırma Royal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Vedat Öztürk, kolon kanserine neden olan faktörleri, korunma yollarını ve tanı konulma sürecini Şehir Sağlık okurları için anlattı.

50-60 yaşlarında tüm herkesin risk taşıdığı ve mutlaka kontrol edilmesi gereken Kolon Kanseri’nin yaşın yanısıra genetik faktörlerden, poliplerden, sağlıksız yaşam biçimine kadar bir çok sebebi var. Özel Bandırma Royal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Vedat Öztürk, kolon kanserine neden olan faktörleri, korunma yollarını ve tanı konulma sürecini Şehir Sağlık okurları için anlattı.
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Vedat Öztürk “Sindirim sisteminin anüsle bağlanan son noktası olan kalın bağırsak, ortalama 1,5 ile 2 metre dir. Kalın bağırsakta meydana gelen kansere, kolon kanseri denmektedir. Kolonda görülen kanser, erken evrede teşhis edilirse tamamen tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Ancak erken fark edilemediği durumlarda bu kanser türü; yakın lenf bezlerine, komşu olduğu mide, dalak gibi organlara ve kan vasıtasıyla da vücuttaki diğer bölgelere yayılmaktadır. Hastalığa yakalanma yaşı erkek ve kadınlarda 50 ve 60’lı yaşlardır. Bu yaştaki kişiler risk altındadır. Aile bireylerinde kolon kanseri görülmüşse, genetik yatkınlıktan dolayı kolon kanserine yakalanma riski artmaktadır. Ailesinde kolon kanseri vakası olanların, bu hastalığa kaç yaşında yakalandıklarını öğrenip, bu yaşa ulaşmadan 10 yıl öncesinde düzenli olarak kolonoskopi yaptırması önemlidir. Kolon kanser hikâyesi, ailede bulunmuyorsa, 50 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırılmalıdır. Kalın bağırsağın içini örten tabakanın normal olmayan şekilde büyüyerek bağırsak kanalına çıkıntı yapmasıdır. İyi huylu tümörlerden olan polipler, zamanla kansere dönüşebilmektedir. Bu nedenle poliplerin çıkartılması ve sonrasında da düzenli şekilde kontrollerin yaptırılması gerekmektedir. Genetik faktörler kolon kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Crohn ve ülseratif kolit gibi bağırsak iltihapları şeklinde görülen hastalıklar, kolon kanserleri gelişme riskini artırmaktadır. Lif yönünden düşük olan besinleri tüketenlerde, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlığı olanlarda, şeker hastalığı, aşırı şişmanlık ve hareketsiz bir hayat tarzı olan kişilerde kolon kanseri görülme riski fazladır. Bağırsak kanserlerinin belirtileri, sıklıkla dışkılama alışkanlıklarında değişiklik ve kanama şekilde kendini gösterir. Geçmeyen ishal ya da kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, Dışkılama yaparken ağrı duyma ve zorlanma, demir eksikliğine bağlı kansızlık, kilo kaybetme ve karın bölgesinde kitle oluşumu da kolon kanseri ile ilgili bulgulardır. Günümüzde kolon ve bağırsakta kanser ve diğer tümöral oluşumlar endoskopik yöntemler kullanılarak daha kolay bir şekilde teşhis edilebilmektedir. Kolonoskopi yöntemi kullanılarak tümör oluşumunun erken dönemde saptanması mümkündür. Ayrıca kolonoskopi sayesinde, kansere dönüşme riski olan polipler alınmakta ve kanser tehlikesi önlenmektedir. Kolon ve rektum kanserinde esas tedavi cerrahidir. Tümörün olduğu kısım çıkartılır. Hastalığın komşu bölgelere yayıldığı durumlarda ise kemoterapi uygulanmaktadır. Kanser metastaz yapmışsa, tedaviye devam edilerek, hastanın yaşam süresi uzatılmaya çalışılır. Lifli besinlerin bol miktarda tüketimi, kalsiyum ve D vitamini alınması, fazla kilolardan kurtulup, spor ve egzersiz yapılması önemlidir. Ayrıca 50 yaşından itibaren düzenli olarak Kolonoskopi yaptırılması gereklidir” dedi.

 

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.