24 MART DÜNYA VEREM GÜNÜDÜR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

24 MART DÜNYA VEREM GÜNÜDÜR

Bu haber 25 Mart 2021 - 10:05 'de eklendi ve 542 kez görüntülendi.

TÜBERKÜLOZ(VEREM)HASTALIĞI

24 Mart gününün Dünya Verem Günü olarak  anıldığını  belirten Bandırma Özel Royal Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Ceyhan Özcan, Tüberküloz (Verem) hastalığı Mycobacterium tuberculosis isimli bir basil tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğunu ifade etti.

Hastalık tüberküloz hastası bir kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşması sırasında havaya karışan basillerin solunum yoluyla sağlıklı insanların akciğerlerine alınması ile bulaşır diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceyhan Özcan “Basiller havada saatlerce asılı kalabilirler. Bu basilleri alan kişilerin bir kısmında basiller hastalık oluşturmadan uyur durumda akciğerlerde yıllarca kalıp vücut direncinin düştüğü bir durumda hastalık oluşturabilirler. Diğer bir kısmında ise kısa süre içinde hastalık ortaya çıkar. Hastalığın gelişme riski basillerle karşılaştıktan sonraki ilk 2 yılda en fazladır. Basiller çoğunlukla akciğerlerde hastalık oluşturmakla birlikte, akciğer zarı (plevra), lenf bezleri, beyin zarı, böbrekler, sindirim sistemi, omurga gibi pek çok organda da hastalık yapabilmektedir.

Tüberküloz hastalığı, önlenebilen, tedavi edilip iyileştirilebilen kişi ve toplum sağlığı açısından önemli bir hastalıktır.  Tüberküloz hastalığı, solunum yoluyla bulaştığı için bir tüberküloz hastası ile aynı evde yaşayanlarda daha sık olmak üzere, yakın temasta bulunan kişilerde görülür. Tüberküloza yakalanma riski şu gibi durumlarda artar:

-Vücut direncini düşüren hastalıklar (Diyabet, kronik böbrek hastalığı, kanser, HİV-AİDS, organ nakli)

-Ağır beslenme bozukluğu ve düşük vücut ağırlığı

-Uzun süreli bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullanımı

-Düzenli tedavi almamış eski tüberküloz hastaları

-Tüberküloz basili ile son 2 yıl içinde karşılaşan kişiler

-Bebekler ve çocuklar (özellikle 5 yaş altı)

-Yaşlı insanlar

Tüberküloz hastalığının belirtileri:

Tüberküloz, sinsi bir hastalık olduğu için şikayetler genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler.

3 hafta ve daha uzun süren öksürük, tüberküloz hastalığı için önemli bir belirtidir. Bu hastalar ihmal etmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ayrıca balgam çıkarma, kan tükürme, göğüs ağrısı ve nefes darlığı da görülebilir.

Genel belirtiler arasında ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, halsizlik ve iştahsızlık sayılabilir. Diğer organlarda görülen tüberküloz hastalığının belirtileri etkilenen bölgeye göre değişir.”

TÜBERKÜLOZ HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR

Uz. Dr. Ceyhan Özcan” Tanı, başta balgam olmak üzere hastanın vücuduna ait örneklerde tüberküloz basillerinin gösterilmesi veya besi yerlerinde üretilmesi ile konulur. Akciğer grafileri, bilgisayarlı tomografi, tüberkülin deri testi (TDT)tanıda kullanılan yardımcı testlerdir.

Tüberküloz hastalığının tanısı, tedavisi ve takibi Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

TÜBERKÜLOZ TEDAVİSİ

Tüberküloz hastalığı, ilaçlarla tedavi edilir. Beslenme, dinlenme ve iklim tek başlarına etkili değildir. Basilleri öldürmek ve ilaçlara direnç gelişimini önlemek için en az 4 farklı ilaç birlikte kullanılmaktadır. İzoniyazid, rifampisin, etambutol, pirazinamid, streptomisin birinci seçenek ilaçlardır. Tedavi süresi en az 6 aydır. İlk 2 aydan sonra ilaç sayısı azaltılır.

İlaçların düzenli ve yeterli süre kullanılması gereklidir. İlaçların düzensiz kullanılması veya erken kesilmesi durumunda hasta iyileşmeyebilir. Çevresine mikrop bulaştırmayı sürdürebilir ve ilaçlar etkisiz hale gelebilir. Yani ilaç direnci gelişebilir. Hastalık nüks edebilir. İlaçların eğitim almış bir kişinin gözetiminde düzenli olarak içirilmesine doğrudan gözetimli tedavi (DGT) denilmektedir. DGT tüberküloz tedavisinde gerekli bir uygulamadır ve ülkemizde uygulanmaktadır.

Tüberkülozda bulaştırıcılık tedaviye başladıktan sonraki 2-3 haftada genellikle sona erer. Bu nedenle fiziksel durumu uygun olan hastalar, bulaştırıcı durumları geçtikten sonra tam ve düzenli ilaç kullanmaları şartıyla işlerine devam edebilirler.

Tüberküloz hastalığında ilaçla koruyucu tedavi:

-Bulaştırıcı tüberküloz hastası ile yakın teması olan kişiler

-15 yaşından küçük Tüberkülin deri testi (TDT) pozitif olan çocuklar

-Tüberküloz riskini arttıran bağışıklığı baskılanmış TDT pozitif kişiler (HİV, AİDS

Kronik böbrek yetmezliği, uzun süreli kortizon ve diğer bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlar) da İzoniyazid veya rifampisin ile 6 ay süreyle koruyucu tedavi uygulanır.

Hamileler ve emziren annelerde tüberküloz tedavisi:

Hamilelerde tüberküloz tedavisinin başarısı bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Hamilelik sırasında tüberküloz tedavisi yapılabilir. Streptomisin hariç diğer ilaçlar güvenle kullanılır.  Annenin içtiği ilaçlar bebek için koruyucu değildir. Tüberküloz ilaçları, emziren annelerde de güvenle kullanılabilir.

BCG aşısı:

BCG aşısı yapılmış olan bir çocukta da akciğer tüberkülozu görülebilir.

Ancak çocuklarda daha sık görülen ve ağır seyreden menenjit tüberküloz ve miliyer tüberküloz gibi ağır formlardan koruyuculuğu daha yüksektir. BCG aşısı çocuklarda tüberkülozdan ölümleri önemli oranda azaltır. Bu nedenle ülkemizde çocuklara özellikle bebeklik döneminde BCG aşısı yaptırılması önerilmektedir.” Dedi.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.